Anasayfa Haber AMD Navi Ekran Kartları Hayli İddialı Geliyor

AMD Navi Ekran Kartları Hayli İddialı Geliyor

AMD’nin gelecek nesil Navi ekran kartlarının performans bilgileri ortaya çıktı.

İşlemci tarafında yeniliklerini sürdüren AMD, ekran kartı tarafındaki rekabetinde şu sıralar biraz zorlanıyor. Nvidia’nın 2000 serisi ekran kartlarının ayak sesleri duyulmaya başlamışken, AMD’nin RX 500 kartlarında ufak oynamalar yaparak şimdilik RX 500X serisiyle idare edeceği ortaya çıktı.

AMD bir yandan da Navi GPU’larını geliştirmekle meşgul. Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre, RX 580’in yerini alacak yeni Navi ekran kartı 250 dolarlık fiyat etiketiyle GTX 1080/RX Vega 64 seviyesinde bir performans sağlayacak. Bu ekran kartının piyasaya 2019 yılında sürüleceği tahmin ediliyor.

Diğer taraftan AMD’nin Zen mimarisinde olduğu gibi GPU’larında da ölçeklendirilebilir bir yapıya geçiş yapacağı biliniyor. Zen mimarili işlemciler, Threadripper gibi serilerde birden fazla işlemci parçacığından oluşabiliyor. Yani tek işlemci aslında üzerinde 2 veya 4 adet işlemci çalıştırılabiliyor.

Hatta Intel, AMD’nin bu yöntemini “işlemcileri alıp UHU ile PCB’ye yapıştırmak” gibi bir söylem ile dalgaya almıştı. Fakat Ryzen ve Threadripper serisinin başarısı ortada.

AMD ölçeklendirilebilir bir yonga geliştirip, yüksek performanslı ürünlerinde bu yongadan birden fazla sayıda kullanıyor. Bu yöntem, her segment için ayrı yonga geliştirmeye göre daha düşük maliyet anlamına geliyor.

AMD, Zen’de elde ettiği ölçeklendirilebilir yonga tecrübesini GPU’larına da aktaracak. Fakat hangi neslin bu teknolojiden faydalanacağı henüz net değil. Bahsi geçen GTX 1080 performanslı Navi GPU’su olabileceği gibi, AMD’nin yol haritasında hala “gelecek nesil” olarak görünen bir sonraki mimariye de sarkabilir.

Eğer AMD bu yöntemi GPU’larına başarılı bir şekilde aktarırsa, üst segmentte ciddi bir rekabet gücü elde edebilir. GTX 1080 gücündeki bir çift GPU parçasından oluşan bir ekran kartı, Nvidia ile rekabetinde AMD’ye avantaj sağlayabilir.