Anasayfa Haber HDD Boyunda Harici Ekran Kartı Geliştiriliyor

HDD Boyunda Harici Ekran Kartı Geliştiriliyor

Exklim isimli şirket, taşınabilir HDD boyutlarında harici ekran kartı geliştiriyor.

Oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar genellikle daha büyük ve ağır olmaya meyilli oluyor. Son dönemde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan harici ekran kartları ise bu duruma bir çözüm sağlayacak gibi görünüyor.

Masaüstü performansı sağlayan harici ekran kartları dizüstü bilgisayara ciddi grafik performansı sağlasa da, boyutları nedeniyle taşımak zor olabiliyor. Exklim adındaki bir şirket, yeni Kickstarter projesiyle buna bir çözüm bulmayı hedefliyor.

Yeni geliştirilen eX Core, GTX 1050 ekran kartını tüm bileşenleriyle harici HDD boyutlarına sığdırıyor. İnce ve taşınabilir olan eX Core, bilgisayara USB Type-C portu aracılığıyla bağlanıyor. Üstelik ekstra güç girişine de ihtiyaç duymuyor, Type-C’den aldığı gerilim yeterli oluyor.

Proje için ihtiyaç duyulan paranın yarısından fazlası tamamlanmış durumda. Geliştiriciler, Kickstarter’da destek olan müşterilerine 1 seferlik ücretsiz yükseltme imkanı sağlayacağını söylüyorlar. GTX 1050 GPU’lu ilk eX Core’lar 399 dolardan ön siparişe açıldı. Ürünlerin Temmuz 2018’de gönderileceği söyleniyor.

Her ne kadar güzel bir proje gibi görünse de, genellikle Kickstarter projelerine biraz temkinli yaklaşmak gerekiyor. Zira zamanında bu platformda para toplayıp ortadan kaybolanlar da oldu. 400 dolar gibi yüksek bir meblağ ödemeden önce bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

https://youtu.be/UF9bOVyaKq0