NASA, Galaktik Navigasyon Sistemi Geliştiriyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Yeni navigasyon sisteminde nötron yıldızlarından gelen X ışınlarından faydalanılacak.

Dünya yüzeyinde konum belirlemek için GPS uydularından faydalanıyoruz. Fakat uzayda bu teknolojiden faydalanmak mümkün değil. Bu yüzden konum tahminleri yeterince isabetli olmuyor. NASA bunu değiştirecek bir teknoloji üzerine çalışıyor.

Uzaydaki nötron yıldızları inanılmaz bir hızla dönerken anlık X ışın patlamaları yayıyorlar. Bu yıldızların dönüş hızları ise sabit. Dolayısıyla atom saatlerinden bile daha düzenli bir frekansta X ışını yayıyorlar.

NASA, uzay araçlarına bu düzenli X ışınlarını algılayacak, Neutor Star Interior Composition Explorer (NICER) adında bir ekipman yerleştirmeyi planlıyor. Algılanan X ışınlarının frekansları aracılığıyla da aracın galaksideki konumu isabetli bir şekilde hesaplanacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda denenen NICER, 7 kilometrelik bir sapma ile istasyonun yerini belirtmeyi başardı. Geliştiren ekibin ilk hedefi ise 10 km’lik bir sapma yakalamaktı. Bir sonraki adımda 3 kilometreye inmeyi hedefleyen NASA’nın asıl hedefi 1 kilometrelik bir sapma oranı yakalamak.

Konumun uzayda bu derece net bir şekilde belirlenmesi, uzay araçlarının ve astronotların güvenliğini ciddi biçimde artıracak. Bu sistemi teorik olarak galaksi içinde herhangi bir yerde kullanmak da mümkün. Yani gelecekte yıldızlararası yolculuklar için de bu sistemi kullanabileceğiz.