Atomontage Oyunlara Voksel Teknolojisini Getirecek

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

Geliştirilen yeni grafik teknolojisiyle birlikte kaplamalar tarihe karışabilir.

Oyunlarda bir duvarın içine girince ortaya anormal bir boşluk görüntüsü çıkmasıyla hepiniz karşılaşmışsınızdır. Çünkü oyunlardaki görüntüler, görünmez geometrik şekillerin üzerine kaplama adı verilen “2 boyutlu resimlerin” yapıştırılmasıyla elde ediliyor. Bu kaplamaların arkasına geçilince de boşlukla karşılaşılıyor.

Atomontage isimli şirket, 15 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından yeni teknolojisinin duyurusunu yaptı. Bu teknolojiyle oyunlardaki modeller, tıpkı Lego inşa eder gibi, voksel adı verilen minik küplerden oluşturulacak. Her ne kadar basit bir değişiklikmiş gibi görünse de, oyunların geliştirilme sürecini ve özelliklerini bambaşka bir hale getirebilir.

Günümüzde kullanılan kaplama – piksel yöntemleriyle fizik hesaplamalarını yapmak oldukça zor. Çoğu durumda 3. parti yazılımlardan faydalanılması ve bunun oyunun motoruna entegre edilmesi gerekiyor. Fakat 3 boyutlu voksellerin kullanılmasıyla bu hesaplamaların ayarlanması çok daha kolay bir hale getirilebilir.

Her bir vokselin renkleri ve boyutlarının yanı sıra, özkütleleri, yansıma miktarları ve diğer voksellerle ne kadar sıkı bağlı olduğu gibi özelliklerin eklenmesi halinde, fizik hesapları için ek araçlara ihtiyaç duyulmayabilir. Üstelik bu sayede oyunlardaki yıkılabilen binalar çok daha gerçekçi yıkılır, kaza yapan otomobiller çok daha gerçekçi hasar alır.

Voksel teknolojisinin önü bir hayli açık. Geliştirici şirket, Unreal ve Unity motorları için eklentilerini 2019 yılına yetiştirmeyi ümit ediyor. Oyunların aynı grafik kalitesiyle voksel teknolojisine geçişinin performansı ne derece etkileyeceği ise en büyük soru işareti. Belki bu teknoloji oyunlarda ve diğer 3 boyutlu ortamlarda devrim yaratabilir. Fakat ekran kartlarımız buna hazır mı?