Anasayfa Video SteelSeries Rival 600 Oyuncu Faresi İncelemesi

SteelSeries Rival 600 Oyuncu Faresi İncelemesi

SteelSeries Rival 600 oyuncu faresi bir değil, iki farklı sensör kullanıyor. Peki bu ne işe yarıyor? RGB ışıklandırmadan ergonomiye, materyal kalitesinden teknik detaylarına, Rival 600’e yakından bakıyoruz…

Rival 600 SteelSeries’in son dönemde geliştirdiği en yenilikçi donanımlardan birisi. Optik algılayıcı ve mesafe algılayıcı ikinci bir sensör ile özellikle rekabetçi e-sporculara yönelik tasarlanmış, yeni nesil bir oyuncu faresini inceliyoruz. Videomuzda bu yeniliklere yakından bakıyoruz.

Tasarım

Öncelikle estetik, RGB programlanabilir ışıklandırma oldukça farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Hem fare tekerleğinde, hem de SteelSeries logosunda bunları görmeye alışkınız. Sıradışı olan fare boyunca iki yanda kavisli ışıklandırmaların eklenmesi.

Bu iki bölge tek şerit gibi dursa da her biririnin altında üçer farklı alan var. Her alan ve RGB ışık bölgesi ayrı renk şemaları oluşturacak şekilde ayarlanabiliyor. Farklı efektlerle yanıp sönebiliyor. Ayarlar menüsünde programlanabilir toplam 8 bölge var.

Ayarlanabilir Ağırlık

Farenin ışık şeritlerinin olduğu yanlardaki kapaklar açılabiliyor. Burada bir diğer önemli özelliği görüyoruz: Değiştirilebilir ağırlıklar. Bunların konumu ve yapısı sıradışı ölçüde özelleştirmeye imkan tanıyor.

Kutu içeriğinden çıkan özel paketteki 4 gramlık ağırları kullanabiliyoruz. Sola 4, sağa 4 taneye kadar eklediğimiz ağırlıklar farenin 96 gram ila 128 gram arasında toplam ağırlığını istediğimiz seviyede ayarlamamızı sağlıyor.

Dahası ağırlıkların sadece birkaç tanesini takarsak, farenin sol ya da sağ tarafının daha ağır olmasını sağlayabiliyoruz. Ön veya arka kısmına toplayarak yine kendi kişisel tarzımıza uygun bir ağırlık dengesi oluşturmak mümkün.

Tuşlar ve Ergonomi

Ergonomik açıdan incelediğimizde ön tuşların yanlardan içeri doğru kavisli olduğunu görebiliyoruz. Bu heyecanla oyun oynarken parmakların kaymasını engelliyor. Son derece rahat.

Sol ve sağ tuşların tıklama hissiyatı mükemmel. Ayrı tetik sistemleri var ve altlarında 60 milyon tıklama ömrüne sahip mekanik anahtarlar kullanılıyor. Tuş basmadı olayı yok.

Fare tekerleğinin hasssasiyeti, sesi, kullanımı ve sertliği de ideal.

Hemen arkasındaki DPI tuşu daha önceki modellere göre daha çıkık yapıda. Bu oyun esnasında DPI değiştirmeyi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda farklı işlev programlarsanız da tuşu daha çok tıklanabilir hale getiriyor.

Rival 600 sağ el ağırlıklı kullanım için tasarlanmış. Bu yüzden sol tarafta, başparmak için 3 tane daha tuş var. Bu da toplam tuş adedini 7’ye çıkartıyor ve bunları SteelSeries Engine 3 üzerinden ayarlamak mümkün.

Peki tuş konumlarının kullanımı nasıl? DPI tuşu daha çıkık ve kimi kullanıcılar yanlışlıkla basmanın daha kolay olduğunu söylüyor. Ancak konum aslında oldukça geride, biz denerken böyle bir durum yaşamadık. Öte yandan başparmak altı tuşların ikisine basmak kolay olsa da üçüncüsü uzakta kalıyor. Doğal olarak bu tuşa basmak o kadar kolay değil. Genel olarak sol yandaki 3 tuşa pek yanlışlıkla basmıyorsunuz. Elbette el yapısına göre deneyiminiz değişebilir.

Bunun haricinde anahtar tuşlarımız olan sol ve sağ tık, kavrama pozisyonunda farenin genel ergonomisi ve tutuş, doğal olarak kontrol mükemmel.

Malzeme Kalitesi ve Ölçüler

Tutuş demişken, dokunuştan bahsedelim. Farenin kasasında Fiber ile güçlendirilmiş plastik ve yumuşak dokunuşlu yüzey materyali kullanılmış. Dış kısımlarda ek kaplama olarak kullanılan silikon malzeme elden kaymamasını sağlıyor. Profesyonel anlamda ve turnuva seviyesinde uzun süre kullanılabilecek bir üretim ve malzeme kalitesi var.

Ucuz fareler görsel açıdan taklit ürünlerle piyasaya çıkabilse de malzeme kalitesini ve ergonomik hissiyatı sağlayamıyor. Diğer sağlayamadıkları şeyler ise sensör kalitesi ve yazılım oluyor, bunlara daha detaylı değineceğiz.

Farenin genişliği ön kısımda ve ortada 62 mm, arka kısımda 69 mm. Önde yükseklik 27 mm, arkada yükseklik 43 mm. Uzunluk da 131 mm. Bunlar son derece esnek, pek çok farklı ele uygun ölçüler.

Rival 600’ün içerisinde düşük gecikmeli, programlanabilir ve yazılım olmadan ayarları saklayabilir elektronik bileşenler kullanılıyor. 32 bit ARM işlemci bütün bu işlemlerden dahili olarak sorumlu.

Algılayıcılar

TrueMove3+ optik bir algılayıcı, yüzeydeki hareketleri bire bir takip ediyor. Özellikle iyi oyuncu farelerinde sadece DPI – CPI değeri yüksek olmuyor, hassasiyet ve doğruluk önem kazanıyor. Daha önce Rival 310 modelinde kullanılan bu algılayıcının performansını çok beğendiğimizi incelemede belirtmiştik.

Rival 600 de 12000 CPI’a kadar yüksek hassasiyet sunabiliyor. Bu da özellikle yüksek çözünürlük ve çoklu ekran ile çalışanlar, oyun oynayanlar için çok önemli.

Şimdi, Rival 600 modelinde buna eşlik eden ikinci algılayıcı ise farenin yüzeyden ne kadar kaldırıldığını algılıyor.

Peki neden? Oyun oynarken pek farketmesek de fareyi arada hafif kaldırarak sürüklediğimiz, konum değiştirdiğimiz oluyor. Bu hareket de normalde ekrandaki imlecin konumunu rastgele bir yönde oynatıyor. Pek çok farede isabeti düşürüyor.

Burada bir ara açıp daha önce test ettiğimiz Rival 310 ve Sensei 310 algılayıcılarını hatırlayalım. Bu farelerde de tek sensör olmasına karşın Lift Off yani fareyi havalandırıp indirirken oluşan sapmanın oldukça azaltıldığını görmüştük. Çok olumlu karşılamıştık. Sadece biz değil, dünya çapında bu özellik çok beğenildi. SteelSeries de doğal olarak Rival 600 modelinde bunu daha da geliştirdi.

Rival 600 ikinci algılayıcı sayesinde buradaki sapmayı çok büyük oranda ortadan kaldırıyor. Kullandığınız fare padi yüzeyinde sizin farketmediğiniz ama sensörün yanılmasına sebep olan pürüzler varsa bunları otomatik düzeltiyor. Ayrıca kaldırma mesafesini 0.5 mm ila 2 mm arasında ayarlayabiliyorsunuz.

Bütün bu önemli yenilikler fareyi üst seviyeye taşıyor. Rival 600 son dönemde karşımıza çıkan en yenilikçi, en orijinal oyuncu faresi olarak Editör’ün Seçimi Ödülü alıyor.