Anasayfa Haber Microsoft, Linux İçin Güvenlik Platformu Geliştiriyor

Microsoft, Linux İçin Güvenlik Platformu Geliştiriyor

Azure Sphere adındaki platform, internete bağlı nesnelerin güvenliğini artıracak.

Nesnelerin interneti kavramı günden güne yaygınlaşıyor. Pek çok farklı cihaz internete bağlanarak farklı işlevler kazanıyor. Bu cihazlarda çoğunlukla maliyetler göz önünde bulundurulduğu için şirketler güvenliği es geçebiliyor. Microsoft da nesnelerin internetindeki riskleri azaltmak için Azure Sphere platformunu geliştiriyor.

Azure Sphere, güvenli bir mikro kontrolcü, güvenli bir işletim sistemi ve güvenli bir bulut ortamından olmak üzere 3 bileşenden oluşan bir güvenlik çözümü. Microsoft’un kendisi tarafından geliştirilen mikro kontrolcü, şifreleme anahtarlarını korumaya odaklanacak. Kontrolcü ARM Coretx A işlemci, flash depolama, hafıza, internet bağlantısı ve Pluton güvenlik modülü gibi bileşenler içerecek.

Azure Sphere OS ise Microsoft’un geliştirdiği ilk Linux sürümü olacak. İşletim sistemi, düşük performanslı cihazlara yönelik geliştiriyor. Azure Sphere Security Service adındaki bulut ortamı da yazılım güncellemelerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlarken, güvenlik açıklarını yakalayacak. Ayrıca Azure Sphere’in tüm bileşenleri arasındaki güvenli iletişimi sağlayacak.

Platformun bu yıl hayata geçirilmesi bekleniyor. Azure Sphere destekli ürünlerin ise yıl sonunda piyasaya çıkmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Platform şu sıralar kapalı teste tabi tutuluyor.