Anasayfa Makale ODTÜ Bilişim Günü 2018: Technopat Konuşması

ODTÜ Bilişim Günü 2018: Technopat Konuşması

ODTÜ Bilişim Günü 2018’deki “Müfredatın Dışında Çıkıyoruz” konuşmamızı etkinlikte kaydettik ve şimdi sizlerle paylaşıyoruz…

Technopat ekibinden Recep Baltaş ve Ali Güngör olarak ODTÜ Bilgisayar Topluluğu’nun düzenlediği Bilişim Günü’de konuşmacı olarak yer aldık.

Daha önce haber ile duyursunu yaptığımız etkinlik son derece güzel bir havada, olumlu bir atmosferde gerçekleşti. Bizi ağırlayan ODTÜ ekibine, etkinlikte yer alan diğer konuşmacılara ve bizi dinleyen herkese teşekkür ederiz.

Uçakla hızlı bir Ankara yolculuğu ile sunumdan bir gün önce geldik. Recep Almanya’daki AMD etkinliğinden, Ali ve Mehmet Ali İstanbul’dan geldi.

Kızılay’da yemeğimizi yedik, Ankara’daki dostlarımızı ziyaret ettik ve ardından etkinliğin konuşmacılar için olan akşamına katıldık. Sunum günü de ODTÜ’ye geçip Çatı Kafe’de oturduk. Burada haydi dedik, müfredatın dışına çıktığımız gibi normalde çok sık yapmadığımız bir şey yapalım, o da canlı yayın olsun. Ryzen 2700X işlemciyi kutusundan çıkarttığımız bir canlı yayın yaptık. 20 Mbps upload ile yaptığımız yayın, sonradan YouTube’un azizliğine uğrasa da güzeldi…

Kongre Merkezi’nde geçtiğimizde burada ekipmanımızı ayarladık ve sunuma kadar olan zamanı etkinliğe gelen ziyaretçilerimiz ile sohbet ederek geçirdik. Erzurum’dan gelen okurumuz, dükkanı emanet edip uğrayan izleyicimiz, oğlunun sınavı olduğu için vekaleten katılan babalarımıza da etkinliğe geldikleri için ayrıca teşekkürler. Günün son konuşmasında yorgunluğun üzerine konuşmamızı sonuna kadar takip ettiler.

Benzer bir manzarayı geçen yıl da yaşamıştık. Bu sunumun çok benzerini 2017’de yapmıştık. O zaman video olarak yayınlamamış, sadece etkinliğe katılanlar ile paylaşmıştık. Ancak gelen istek üzerine bu sunumu ikinci kez yaparak bu defa izleyicilerimizle de paylaşmaya karar verdik. Zira Teoriden Pratiğe etkinliğine katılamamıştık.

Peki ne anlattık? Sunucu, yazılım ve insan hataları ile pratikte karşımıza çıkan; normal şartlarda editörlüğün tanımında olmayan ancak hayatımızın bir parçası olan deneyimleri paylaştık. Bu sunum kimi izleyici için bir internet sitesi nasıl barındırılır ve yayın yapar sorusunu yanıtlıyor. Bazı izleyiciler için ise bizim hayatımızdan bir parçayı paylaşıyor.

Diğer yandan konuşmamızın içerdiği genel uygulamalar; sizlere gelecekte alacağınız önemli kararlarda, profesyonel insan ilişkilerinde temel prensip olarak yardımcı olabilir.