Monster Abra A7 v7.2 Oyun Bilgisayarı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

Monster’ın ABRA serisinden A7 v7.2 17.3 inçlik dizüstü oyuncu bilgisayarını inceliyoruz.

Güzel bir şekilde son zamanlarda sıkça görmeye başladığımız 120Hz tazeleme oranlı ve 1080p çözünürlüklü ekranla gelen bir dizüstü bilgisayar bu. İnce tasarımı, GTX 1050Ti ekran kartı ve aydınlatmalı klavyesi ürünün diğer öne çıkan özellikleri arasında. Yazımızda ABRA A7 v7.2’yi yakından inceleyip en güncel oyunlarda test edeceğiz.

Ölçülerine göz attığımızda 418cm en, 288cm derinlik ve 27mm kalınlıkta olduğunu görüyoruz ABRA’nın. Ağırlık olarak ise 2.9 kiloda.

Tasarım ve Ağırlık

580gr’lık adaptörüyle, toplamda 3.5 kilo civarında bir ağırlıktan söz edebiliriz ki bu sırt ağrısı yaratmadan bilgisayarınızı taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Eskiden GTX 880M ekran kartlı ve 300W adaptörlü bir oyuncu laptopum vardı ve toplamda 5 kiloyu geçen ağırlığı vardı. Bugün oyunlarda iyi FPS elde etmek için çok daha taşınabilir olmayan kalın dizüstü bilgisayarlara muhtaç olmamak güzel bir durum.

Bilgisayarın geneline gri tonları hakim. Gövde ve monitörün arkası gri plastikle kaplı. Sadece ekran çerçevesi ve alt kapakta siyah renk kullanılmış. Ekranın arkasında ise tam ortada açık tonda bir Monster logosu yer alıyor. Bu logoda bir kabartma veya aydınlatma söz konusu değil.

120 Hz Panel

17.3 inç boyuta sahip ekranın 120Hz olduğundan bahsetmiştik ve bu yüksek tazeleme hızı oyunlarda daha akıcı bir deneyim sunuyor. 60Hz ile 120Hz arasındaki farkı görmek için oyunlara girmenize bile gerek yok, daha ilk saniyeden itibaren masaüstünde bir pencereyi kaydırırken bile hissedebiliyorsunuz akıcılığı.

Ekranda kullanılan panel IPS değil, mat kaplamalı bir TN panel. 5ms tepki süresi var ve %94 NTSC renk gamutunu kapsıyor.

Sistem bileşenlerine ayrıntılı olarak baktığımızda; Intel i7 7700HQ işlemci, GTX1050 Ti ve 16GB bellek, 250GB M.2 SSD görüyoruz. İşlemcinin 2.8 GHz temel çalışma frekansı var. Bu işlemci Turbo modunda tek çekirdek için 3.8, iki çekirdek için 3.7, üç ve dört çekirdek için 3.6 Ghz’e çıkabilse de , bilgisayarı performans moduna almamıza karşın oyun testlerimizde işlemci hızı temel frekans olan 2.8Ghz’de seyretti.

NVIDIA GTX 1050Ti ekran kartı 768 CUDA çekirdeği ve 4GB GGDR5 bellekle geliyor. 1080p çözünürlük için yeterli bir bellek miktarı bu. Bu bellekler 128bitlik bir bant genişliği üzerinden grafik işlem ünitesine bağlanıyor.

Birazdan testlerde de görebileceğiniz gibi güncel oyunlarda grafik detaylarını orta ve yüksek arası ayarlarda çalıştırdığımızda çok rahat akıcı FPS değerlerine ulaşabiliyoruz. Ancak 120 Hz ekran tazeleme oranından tam olarak faydalanmak için grafik ayarlarını biraz daha düşürmeniz gerekebilir.

Soğutma

Ekran kartı ve işlemci 2’şer ısı borusuna sahip ve birbirinden bağımsız soğutma sistemlerine sahip. Soğutma sisteminde 2 adet fan bulunuyor.

Yonga seti olarak Intel’in HM175’ini görüyoruz ve maksimum 32GB DDR4 belleğe kadar destek veriyor. Bize gelen inceleme ürünü Samsung’un 16GB DDR2400Mhz’lik bellek modülüne sahipti. Dolayısıyla bilgisayar tek kanal bellekle çalışmış oluyor ve bellek bant genişliği 64bit’e düşerek bir miktar kısıtlanıyor. Bizce 2 adet 8GB’lık modül sistem performansı açısından daha iyi olabilirdi.

İşletim sisteminin yüklendiği SSD sürücü M.2 form faktörüne sahip ve SATA tabanlı. Ancak Monster’ın web sayfasında ürünü satın alırken özelleştirme imkanınız var. Mesela SSD sürücü sata’dan NVMe tabanlı modele yükseltilebiliyor. Bu üründe de öyle yapılmış. SSD Adata’nın XPG serisinden SX6000 modeli ve CrystalDiskMark benchmark testimizde 1.0 GB/sn okuma ve 800MB/sn yazma hızları elde ettik.

Günümüzde oyunlar giderek daha çok yer kaplamakta. Eskiden oyun başına 5-10GB gibi rakamları ancak görürken bugün 30GB normal kabul edilebiliyor. 250GB’lik SSD’nin yetmemesi durumunda kullanabileceğiniz 1TB’lık 7200 RPM devir hızlı Seagate Barracuda harddiskimiz var.

Güç, pil, depolama ve Wi-Fi ışıkları ışıkları bilgisayarın önünde yer alıyor ancak gövdenin herhangi bir yerinde Caps Lock ve Num Lock ışıkları bulunmuyor. Bunun yerine yazılımsal bildirim tercih edilmiş.

Ekran üzerinde temel iletişim fonksiyonları için HD çözünürlükte bir kamera eklense de profesyonel anlamda Stream ihtiyacını karşılayacak nitelikte değil.

Tercih edilen klavyeye baktığımızda tamamen RGB aydınlatmalı ve yazılımla kontrol edilebilir olduğunu görüyoruz. Ancak tuşlar teker teker değil, bölgesel olarak aydınlatılıyor. Klavye tuşları 3 bölgeye ayrılmış ve bu bölgelere istediğiniz renkleri verebiliyorsunuz.

Klavyede herhangi bir multimedya tuşu bulunmuyor. Bunun yerine multimedya fonksiyonlarını Fn tuşunu diğer tuşlarla kombine ederek kullanabiliyorsunuz.

Bilgisayarın giriş ve çıkış portlarına bakalım. Toplamda 4 adet USB portu kullanımımıza sunulmuş. Bunlardan birisi sürüm 2.0, ikisi sürüm 3.0 ve sonuncusu da tip C 3.0. USB portlarının derinliği de biraz düşük tutulmuş. Bu sebeple bazen taktığınız aygıtın tam olarak girip girmediğini merak edip 2. kez kontrol etme ihtiyacı hissedebiliyorsunuz çünkü USB girişlerimizin metal kısımları bir miktar gözüküyor.

Görüntü çıkışları ise fazlasıyla zengin. Örneğin 2 adet mini display portu görüyoruz. Bunların birisi 1.2, diğeri 1.3 sürüm. Ve tabiki HDMI portu unutulmamış.

Sağ taraftaki kulaklık çıkışı ve mikrofon girişi Realtek’in ALC 269 ses yongasına bağlı. Ses demişken ABRA A7 V7.2 Sound Blaster Cinema 3 yazılımıyla birlikte geliyor. Bu yazılım bilgisayarınızda gelişmiş ses ayarları yapmanıza imkan tanıyor. Bunlar arasında gürültü dengeleme, sanal 3d ses ve gelişmiş ekolayzır kontrolleri bulunuyor.

Bilgisayardaki SD kart okuyucusu üzerinde yaptığımız testlerde 70MB/sn üzerinde değerlere ulaştık. Bu sonuçlar aygıtın USB 3.0’a bağlı olduğunu gösteriyor. Bu sayede yüksek okuma/yazma değerlerine sahip SD kartlarınızı kısa süre içinde kopyalabiliyorsunuz.

Ağ Bağlantısı

Kablolu ağ bağlantısı için üründe 1 adet RJ45 Ethernet portu bulunuyor ve Realtek’in Gigabit Ethernet kontrolcüsüne bağlı.

Kablosuz bağlantılar ürün içindeki Intel Dual Band Wireless-AC 3168 yongası tarafından sağlanıyor. Bu yonga 433 Megabit saniye maksimum Wi-Fi hızlarını destekliyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi AC Wi-Fi standardını destekleyen bir ürün. Bunun yanı sıra Bluetooth 4.2 standardı da destekleniyor.

Kullanılan 62 watt/saatlik pil ile yaptığımız testte Google Chrome tarayıcısıyla YouTube üzerinden 1080p video izledik. Test esnasında ekran parlaklığı tam, ses %25 seviyesinde, klavye aydınlatması da kapalıydı. Bu şartlarda yaklaşık 3 saat kullanım süresi elde ettik.

Yazılım

Bilgisayarla birlikte gelen bazı özel yazılımlar mevcut. Bunlar kontrol merkezi, klavye aydınlatma kontrol uygulaması ve Sound Blaster Cinema 3. Kontrol merkezini kullanarak çeşitli güç profilleri arasında geçiş yapabiliyoruz ve bu profiller sistemin harcadığı güç miktarı ile fan dönüş hızını otomatik değiştiriyor. Bunun yanı sıra fan hızına manuel olarak müdahale etme imkanı da sunulmuş. Trackpad’i, kamerayı ve Windows tuşunu açıp kapama bu programın diğer özellikleri arasında.

Klavye aydınlatma yazılımında tuşlara bireysel olarak müdahale edemesek de bölgesel aydınlatma imkanı sunulmuş. Burada aydınlatma animasyon seçenekleri bulunmuyor sadece statik renk var.

Testlere geçmeden önce güç kullanımından, adaptör büyüklüğünden ve sıcaklıklardan ve kısaca bahsetmek istiyorum. Adaptöre baktığımızda bilgisayarın 19.5V üzerinden 6.15 Amper akım çektiğini görüyoruz. Yani maksimum 120W’lık bir güç tüketimi söz konusu. 120W, bir oyun bilgisayarı için mütevazi bir rakam. Adaptör boyutu buna orantılı olarak oldukça portatif. Zaten 550 gr. ağırlığı olduğunu belirtmiştik. Az güç tükettiği için ve iyi bir soğutma sistemine sahip olduğu için A7 v7.2 yük altında çalışma sıcaklıkları konusunda oldukça başarılı. Oyun testlerimizde işlemci sıcaklıklarının genellikle 70 derece civarında seyrettiğini gördük ki bilgisayarın uzun ömürlü olması için bu yine iyi bir değer.

1080p çözünürlükte ve dikey senkronizasyon kapalı olarak yaptığımız testlerimizin sonuçları şu şekilde:

Oyun En düşük Ortalama En yüksek
Warhammer II Strateji 31 FPS 45 FPS 59 FPS
Warhammer II Savaş 28 FPS 37 FPS 43 FPS
PUBG 28 FPS 58 FPS 113 FPS
Rainbow Six Siege 28 FPS 72 FPS 250 FPS
Assassin’s Creed Origins 7 FPS 41 FPS 109 FPS
Middle Earth Shadow of War 24 FPS 44 FPS 72 FPS
Rise of Tomb Raider 20 FPS 53 FPS 93 FPS
3DMark Timespy 3510 puan

Monster, internet sitesinde bu bilgisayarın VR oyunculuğu için uygun olduğunu belirtmiş. Bu bilgi doğru olsa da bu bilgisayarın sadece minimum sistem gereksinimlerini karşıladığını vurgulamamız gerek. GTX 1050Ti, Fallout 4 VR, Skyrim VR, Doom VFR gibi VR oyunlarının akıcı oynanabilmesi için tavsiye edebileceğimiz bir kart değil.

Sonuç

Bu sonuçların ışığında ABRA A7 V7.2 için az güç harcayan, adaptör ağırlığıyla birlikte düşündüğümüzde hafif, inceliğini dikkate aldığınızda şaşırtıcı derecede az ısınan bir dizüstü bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz. Eksi taraf olarak 120Hz ekranın oyunlardaki avantajını tam olarak kullanmak için ekran kartının biraz zayıf kaldığını ve işlemcinin çalışma frekansının oyunlarda 2800Mhz’e düşmesini gösterebiliriz.

Monster, internet sitesinde bu bilgisayarın VR oyunculuğu için uygun olduğunu belirtmiş. Bu bilgi doğru olsa da bu bilgisayarın sadece minimum sistem gereksinimlerini karşıladığını vurgulamamız gerek. GTX 1050Ti VR oyunlarının akıcı oynanabilmesi için tavsiye edebileceğimiz bir kart değil.