Ekran Kartı Sıvı Soğutma Bloğu Montaj Rehberi – Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #6

In Video by Çağan Çelik1 Comment

Bu rehberimizde GTX 1080 Founders Edition ekran kartına sıvı soğutma bloğu monte ediyoruz.

Sıvı soğutma son yıllarda üst seviye GPU’lar için rağbet gören bir soğutma çözümü haline geldi, böyle olunca biz de sıvı soğutmaya yeni başlayanlar için bu rehberi hazırlamaya karar verdik. Bu videomuzda NVIDIA’nın GTX1080 ekran kartına EKWB’nin sıvı soğutma bloğunu monte ediyoruz.

Ekran kartlarındaki bileşenler (GPU çekirdeği, bellek çipleri ve voltaj regülasyon modülleri) aşağı yukarı benzer olduğu için bu rehberdeki pek çok adım diğer ekran kartlarına da uyarlanabilir. Ancak mutlaka sıvı soğutma bloğunuzun kutusundan çıkan montaj klavuzuna bakmayı da ihmal etmeyin.

Founders Edition Soğutucunun Sökülmesi

Öncelikle halihazırda ekran kartımıza takılı gelen Founders Edition soğutucuyu sökmekle başlayalım. Bunun için hem yıldız uçlu tornavida, hem de altıgen vida açma ucuna ihtiyacınız olacak. Bu ucu EK water blocks’un web sitesinden yaklaşık 3€’ya satın alabileceğiniz gibi yapı market mağazalarda veya nalburlarda da bulabilirsiniz.

Eğer EKWB online mağazasından satın aldıysanız, daha sonra bu uca bizim yaptığımız gibi buna bir sap takmanız gerekiyor.

Ekran kartının PCB’sine dokunmadan önce anti-statik bilekliğimizi takıyoruz.

Sonra sökme işlemine GPU çekirdeğinin çevresindeki 4 büyük vida ile başlıyoruz.

Tüm vidaları söktüğünüzde arka plakanın 2 parça halinde çıktığını göreceksiniz.

Sırada görüntü portlarının üzerindeki vidaları sökmek var.

Onları da söktükten sonra yazının başında da bahsettiğimiz altıgen vida açma ucunu kullanmamız gereken yere geldik.

Ucu vidanın üzerine takıp saat yönünün tersine çevirerek tüm altıgen vidaları söküyoruz.

GPU çekirdeğindeki termal macun ve diğer bileşenlere uygulanan termal pad’ler yapışkanlık özelliği gösterdiği için tüm vidaları sökmüş olsanız dahi PCB’nin soğutucudan ayrılması için biraz güç uygulamanız gerekebilir. Ancak burada nazik davranmanız ve PCB’yi birden bire soğutucudan uzaklaştırmamanız gerekiyor. Çünkü soğutucu ve PCB arasında bağlı kablolar var. Bu kablolardan siyah olanı yeşil “Geforce GTX” yazısının led aydınlatmasına güç vermek için, diğeri de fana güç vermek için kullanılıyor. Bunları da sökmemiz gerek.

Temizlik

Soğutucuyu ekran kartından tamamen ayırdıktan sonra izopropil alkol uygulanmış bir peçete (ya da varsa en ideali kahve filtresidir) yardımıyla GPU üzerindeki termal macun kalıntılarını temizliyoruz. Buna ek olarak GPU bellek çipleri ve VRM üzerindeki termal pad kalıntılarını da temizleyin.

Yeni Termal Pad’lerin Uygulanması

Sıvı soğutma bloğunun kutusundan çıkan termal pad’leri ekran kartınızda yapıştıracağınız noktaya göre kesmeniz gerekmekte. Bu padlerin farklı kalınlıkları vardır ve kullanılacağı noktalar farklıdır. Dolayısıyla hangi pad’i nerede kullanmanız gerektiği konusunda kutudan çıkan klavuza bakmanız gerekmekte.

Termal pad’lerin her iki tarafında da sticker’lar bulunur. Bunlardan saydam olanının olduğu taraf mutlaka soğutmak istediğiniz bileşenin üzerine, mavi sticker’ın olduğu taraf ise sıvı soğutma bloğuna bakacak şekilde durmalı.

Bellek çipleri için kullanılması gereken termal pad’ler önceden kesilmiştir ve resimde gördüğünüz şekilde teker teker uygulanmalıdır. Uygulama esnasında pad’lerin üzerine parmağınızla olabildiğince dokunmamaya çalışın. İnsan cildindeki yağlar termal iletimin kusursuzluğunu bir miktar bozacaktır.

Yeni termal macun uygulanması

Soğutma bloğunun kutusundan çıkan termal macunu çekirdeğin üzerine resimde gördüğünüz kadar sıkmanız yeterlidir. Termal macun iletken olmadığı için çekirdeğin dışına taşması sorun olmayacaktır.

Ekran Kartının Bloğa Montajı

Montajı ne şekilde yapmak kolayınıza geliyorsa o şekilde yapabilirsiniz. Biz bloğu masaya ters koyduk ve üzerine ekran kartını ters oturtmayı denedik ve gayet de güzel oldu.

Sonrasında EK’nın kutusundan çıkan plastik pul ve vidaları kullanarak bloğu ekran kartı PCB’sine vidaladık. Founders Edition soğutucusunun vidalarını bloğu takarken kullanmıyorsunuz, soğutucuyla birlikte onları da kaldırabilirsiniz.

Ve en önemli kısma geldik(!) EK sticker’ını sökmek. Bunu da yaptığımıza göre ekran kartımızı sisteme takmaya hazırız!

Founders Edition soğutucusunun arka plakasını bu soğutma bloğu ile malesef kullanamıyorsunuz, arka plakasız olmaz derseniz EKWB’nin kendi sıvı soğutma bloklarıyla kullanılması için ürettiği arka plakaları satın alabilirsiniz. Bunların da siyah, metalik ve diğer renk çeşitleri mevcut.

Her zaman Technopat Sosyal üzerinde konu açabilir, bize özel sıvı soğutma sistemleri ile ilgili soru sorabilirsiniz. Bu bölümümüze tıklayıp ulaşabilirsiniz: Overclock ve Soğutma

  1. Özel Sıvı Soğutma Rehberine Giriş #1: Sıvı Soğutma Blokları – Technopat
  2. Özel Sıvı Soğutma Rehberi #2 – Pompalar – Technopat
  3. Özel Sıvı Soğutma Rehberi #3 – Soğutma Sıvıları – Technopat
  4. Özel Sıvı Soğutma Rehberi #4 – Radyatörler – Technopat
  5. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #5 Fanlar – Technopat
  6. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #6 Ekran Kartı Sıvı Soğutma Bloğu Montaj Rehberi – – Technopat
  7. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #7 – Sıvı Soğutma Bloğu Bakım ve Temizliği -Technopat
  8. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #8 – Özel Sıvı Soğutmalı Sistem Toplama Rehberi – Technopat