Anasayfa Haber Çift İşlemcili Ekran Kartları Geri Gelebilir

Çift İşlemcili Ekran Kartları Geri Gelebilir

TSMC, tıpkı HBM2 bellekler gibi üst üste dizilebilen GPU yongaları üretebiliyor.

Birkaç yıl öncesine kadar tek ekran kartının yetersiz kaldığı durumlarda ikinci ekran kartını takarak performans artışı sağlayabiliyorduk. SLI ve Crossfire teknolojileri hala mevcut, fakat üreticiler bu teknolojilere olan desteği azalttı.

Bir dönemde de piyasaya iki ekran kartını birleştiren, çift GPU’lu ve uzun gövdeli ekran kartları çıktı. Son derece yüksek güç tüketimine sahip olan bu kartlar, iki ekran kartını tek PCIe slotunda topluyordu. Ancak AMD ve Nvidia uzun bir süredir piyasaya çift GPU’lu ekran kartı sürmüyor.

Yonga üreticisi TSMC ise çiftli GPU’ları yeniden gündeme getirecek yeni üretim tekniğini duyurdu. Şirket artık silikon GPU levhalarını üst üste verimli olacak bir şekilde yerleştirebiliyor. Günümüzde buna benzer bir üretim tekniği de HBM2 belleklerde kullanılıyor. Bu teknik 2 veya daha fazla GPU’yu bir araya getirebilir.

Üst üste gelen GPU’ların iletişimi için silikonlarda 10 mikronluk delikler açıyor. GPU’lar arası iletişim yolu mesafesi SLI/Crossfire sistemlerinden ve klasik çift GPU’lu ekran kartlarından çok daha kısa olduğu için, gecikmenin minimum seviyede olacağı söyleniyor.

Bu üretim teknolojisini kullanan ekran kartlarının piyasaya ne zaman çıkabileceği henüz bilinmiyor. Tahminimiz, bunun 2020’den önce gerçekleşmeyeceği yönünde. Öncelikle Nvidia ve AMD gibi şirketlerin bunu kullanacak tasarımlar yapması gerekiyor.