Anasayfa Video ViewSonic XG2730 Oyuncu Monitörü İncelemesi

ViewSonic XG2730 Oyuncu Monitörü İncelemesi

ViewSonic oyuncu serisi XG monitörlerden 27 inçlik, FreeSync destekli XG2730’u inceliyoruz. Yenileme hızı ve tepki süresinin ötesinde giriş gecikmesine, ergonomisine ve port sürümlerine bakalım…

1440p Çözünürlük üst seviye ekran kartlarında yüksek yenileme hızıyla birleşebilecek bir düzey. 1080p’den WQHD’ye geçtiğinizde sistemi 4K’daki kadar zorlamadan çok keskin bir görüntüye kavuşmak mümkün.

Bu noktada oyuncular 144 Hz yenileme hızına alıştıklarında bırakmak istemiyorlar. Karşımıza 1080p 144 Hz monitörlerin ötesinde XG2730 gibi 1440p 144 Hz monitörler çıkıyor. 1 milisaniye tepki süresi ile Ghosting olmadan hızlı oyun oynamak mümkün. Kasa, çerçeve alanında eski serilere göre büyük gelişme kaydeden XG serisinin bu yeni modeline ve özelliklerine adım adım incelememizde bakıyoruz. Sonda artı ve eksileri, nasıl sistemler ile kullanabiliriz bunları paylaşıyoruz.

00:16 – Kutu içeriği.
00:28 – Çözünürlük, yenileme hızı ve panel türü ve görüş açısı.
01:20 – Yüksek tazeleme hızının oyuna etkisi.
01:45 – Çerçeve özellikleri.
02:00 – Stand ayağı ve ışık ayağı.
02:20 – VESA desteği.
02:45 – Bağlantılar: Nasıl bağlamalı?
03:13 – Rakiplere göre farklar neler?
03:42 – USB çoklayıcı portlar ve diğer bağlantılar.
04:08 – Hoparlörler.
04:20 – Daha detaylı panel özellikleri.
04:28 – Minimum, ortalama ve maksimum Input Lag değerleri.
Önemli nokta: Monitör piksel renk değiştirme süresi yani tepki süresi 1 milisaniye. Bu değer ile IL değeri farklı teknik özelliklerdir. IL (Input Lag – Giriş Gecikmesi) değeri iç elektronik yapının verimliliğini gösterir ve üreticiler tarafından genellikle paylaşılmaz. Biz monitör incelemelerinde özel ölçüm cihazı ile uyumlu modelleri ölçüyoruz. XG2730 modeli de oyuncu monitörü tanımını hakedecek kadar hızlı, gecikmesi bir oyun deneyimi sunuyor.
04:50 – OSD menü ve kontroller.
06:00 – TN panellerde ışık sızmasına rastlamıyoruz, XG2730 da karanlıkta uzun pozlamada bunu tekrar kanıtlıyor. Özellikle bu konuda hassas olan oyuncular tercih edebilir.

 

XG2730 İnceleme Makalesi

Kutudan elbette olmazsa olmaz güç kablomuz, display port ve hdmi görüntü kabloları, USB 3.0 tip A’dan B’ye bir kablo ve ürün bilgilerinin yer aldığı bir kağıt çıkıyor.

27” büyüklükte, 2560×1440 çözünürlükte ve 144Hz ekran tazeleme hızında çalışan XG2730, bu anlamda ister FPS, ister MOBA isterseniz başka tür oyunlar oynayın size düşük tepki süreleri sunarak oyun tecrübenizi ilerletmenizi hedefliyor.

1ms tepki süresi vaad eden monitör bunu barındırdığı TN panel ile mümkün kılıyor. Piyasada bu kadar düşük tepki sürelerini daha çok TN panellerde görebiliyoruz zaten. Görüş açılarında TN’de görmeye alıştığımız 178 derece yerine 170, dikey açının da 160 derece olduğunu görmekteyiz

Bu değerler ekrana tam karşıdan baktığınızda bir problem oluşturmasa da, monitörünüzü farklı açılardan izleyen insanlar sizinle aynı renkleri ve kontrastı göremiyor. Bu sebeple TN panele sahip oyuncu monitörlerini profesyonel işlerde önermiyoruz.

Görüş açısı dezantajı hoş değil fakat oyun oynarken özellikle de FPS oyunlarında 1ms gecikme 144Hz ekran tazelemenin getirdiği akıcılığı hissedebiliyorsunuz. 

Fiziksel özellikler söz konusu olduğunda dikkatimizi çeken monitörün 12mm incelikteki çerçeveleri oldu. Bu çerçeveler 68.5cm’lik görülebilir kısım oluşturuyor.

Monitöre 120mm yükseklik ayarı, 5-15 derecelik eğim ayarı yapabildiğiniz gibi 90 derece dikey konuma da getirebiliyorsunuz. Monitör ayağı kare şeklinde ve ortasında bir ışık barındırıyor. Bu ışığın rengini OSD menüsünden değiştirebildiğiniz gibi tamamen kapatabiliyorsunuz. Bu küçük gibi gözükse de önemli bir detay çünkü varsayılan parlaklık değeri düşük ışıkta bizim gözümüzü aldı ve biraz dikkat dağıttığını düşünüyoruz. Işığın hemen üzerinde bir adet kablo kanalı mevcut. Ürünle birlikte gelen ayak çıkarılıp 100x100mm’lik VESA montaj opsiyonuyla duvara veya başka ayaklara monte edebiliyorsunuz.

XG2730’un geneline mat siyah plastik kaplama hakim, yer yer bazı noktalarda kırmızı tercih edilmiş. Ekran çerçevesinin alt ve üst kısımları hafif bir şişkinliğe sahip ve buralarda yine kırmızı renkler kullanılmış.

Bağlantılarına baktığımızda 2 HDMI, 1 display port görmekteyiz. HDMI portlardan birisi 1.4 diğeri 2.0 sürüm destekliyor. 2.0 destekleyen HDMI portu üzerinden monitörü 2560×1440 çözünürlükte 144Hz tazeleme hızında kullanabiliyorsunuz. Diplay port’un sürümü ise 1.2, yine benzer şekilde bu sürüm de monitörü ideal ayarlarda kullanmanızı sağlıyor.

Benzer özelliklere sahip monitörler düşük sürüm HDMI port barındırdıkları için 1440p 144Hz’de çalışmak için genellikle DisplayPort tercih edilmesi gerekiyor. HDMI ile kullanmaya kalktığınızda ekran tazeleme hızı 60Hz üzerine çıkamıyor. Viewsonic’in HDMI 2.0’ı tercih ederek gerçek anlamda port seçimi konusunda kullanıcıya esneklik sağladığını görüyoruz.

Bu arada monitör, flash bellek, kart okuyucu veya cep telefonunu gibi USB üzerinden bilgisyara bağlanabilen aygıtlarımızı kullanmayı oldukça kolaylaştıran USB çoklayıcı özelliğe sahip. Monitörün altında 2 adet USB 3.0, yanında 2.0 port görmekteyiz.

Son olarak güç girişi ve bir adet 3.5mm analog kulaklık çıkışı mevcut. HDMI veya DisplayPort üzerinden aldığınız sesi buradan dinleyebiliyorsunuz. Ses demişken monitörün dahili 2W’lık stereo hoparlörleri olduğunu belirtelim. Tabiki bunlar her monitörde olduğu gibi oldukça basit hoparlörler.

Panel özelliklerine biraz daha yakından baktığımızda 1000:1 statik, 120 milyona 1 dinamik kontrast oranları görüyoruz. Monitörün arka aydınlatması LED teknolojisini kullanıyor ve 350 nit parlaklığa sahip. Renk konusunda ise 16.7 milyon renk desteği ile RGB 8 bit renk derinliği var.

Input LAG, yani giriş gecikmesini testimizde monitör 10.6 ms sonuç verdi. Bu oldukça iyi bir değer.

OSD menüsü detaylı ve bir oyuncuya görüntü kalitesini iyileştirmek ve keyfine göre özelleştirmek için pek çok seçenek sunsa da bu menünün kontrolleri thumbstick yerine maalesef hala butonlarla yapılıyor. Monitörün sağ arka tarafındaki 6 adet butonla OSD menüsünü kontrol ediyoruz. 

Menü seçeneklerine baktığımızda 6 ana kategoriden oluştuğunu görmekteyiz. Bunlar sırasıyla Oyun ayarları, Ekran, Giriş seçimi, Görünüm modu, Ses ayarı ve Ayar menüsü.

Oyun ayarları altında 3 adet özel profil ve bunlardan ayrı oyun bazlı profiller mevcut. Ekran tazeleme hızı kısıtlama ve Freesync’i açıp kapatma da burada sunulan diğer ayarlardan. Ekran sekmesi altından ileri seviye görüntü ayarlarını yapabiliyorsunuz. Giriş seçiminde görüntünün 3 giriş portunun hangisinden alınacağını seçebiliyorsunuz. Görünüm sekmesi Web’de gezinme, metin, film gibi oyun dışı kullanım için hazır renk şablonları içeriyor. Ses ayarı zaten malum adından anlaşılabiliyor, ayar menüsü altında OSD menüsü, uyku modu ve güç tasarruf modlarını seçebilmektesiniz.

Sonuç Değerlendirme:

ViewSonic XG2730 144 Hz, 1 milisaniye değerinin ötesinde çok iyi IL değeri ile rekabetçi oyunculara hitap eden bir model. FPS oyunlarında, Multiplayer rekabetçi maçlarda kendisini gösteriyor. 144 Hz 1440p’yi bir arada sunması çok güzel.

Kullanıcılar bazı oyunlarda 1440p’de 144 FPS alabilir, 1080p 144 FPS’ye yaklaştıkları oyunlarda da oyun çözünürlüğünü düşürebilirler.

Özellikle yüksek performans veren Vega 56 ve Vega 64 gibi AMD ekran kartlarıyla birlikte yararlı. Ama bu şart değil, bu teknolojiye sahip olmayan pek çok model de satılıyor ve alınıp kullanılıyor.

Nvidia tarafında 1070, 1070Ti 1080 ve 1080Ti gibi seçenekler var, bunlarda G-Sync desteğini kullanmak isterseniz ViewSonic XG2703-GS Oyuncu Monitörü İncelemesi videomuza bakabilirsiniz.

ViewSonic’in özellikle kasa tasarımında ve çerçeve inceliklerinde XG serisini geliştirmesi de oldukça iyi.

Artılar: Hızlı, net, ergonomik, yüksek port sürümleri ile güncel ve esnek, FreeSync destekli.
Eksiler: OSD tuşları yerine tek joystick kullanılabilirdi.

Sonuç itibariyle XG2730 kendi kategorisinde rekabetçi bir konuma sahip; ciddi bir eksiği ya da kusuru bulunmayan, güncel portları ve güçlü özellikleriyle uzun yıllar zevkle kullanılabilecek bir monitör.