Steam Oyunları Mobil Cihazlarda Oynanabilecek

In Haber, Mobil, Oyun by Ruşen GöbelLeave a Comment

Valve, Steam Link ve Steam Video uygulamalarını duyurdu.

Evinizde 2 adet bilgisayar bulunduğunu varsayalım. Bu bilgisayarlardan biri üst seviye donanımlı, her gün oyunlarınızı oynadığınız bilgisayar. Diğeri ise salonda, televizyona bağlı duran bir medya bilgisayarı. Herhangi bir oyunu salondaki televizyonun karşısında oynamak istediğinizde, odanızdaki bilgisayarın kasasını söküp salona götürmeniz gerekiyor. Valve ise Steam Link desteği sayesinde farklı bir çözüm sunuyor.

Steam link ile oyun bilgisayarınızdaki oyunları, aynı ağa bağlı olduğu sürece medya bilgisayarınız üzerinden çalıştırmak mümkün olacak. Steam Link sayesinde oyun bilgisayarınız bir nevi “bulut oyun” sunucusuna dönüşüyor. Oyunları çalıştırıyor, başka bilgisayardan gelen kontrollere göre görüntüyü oluşturuyor, görüntüyü video akışı olarak bilgisayara geri gönderiyor.

Valve, Steam Link özelliğini akıllı telefonlara da getiriyor. Hem iOS, hem Android işletim sistemleri için yayınlanacak olan uygulama, Steam oyunlarının akıllı telefonlar üzerinden oynanmasına imkan sağlayacak. Beraberinde yayınlanacak olan Steam Video uygulaması ise Steam üzerindeki videoları mobil cihazlarda izlemeye olanak sağlayacak.

Bu uygulamalar, telefonlara olduğu kadar televizyonlar ve tabletlere fayda sağlayacak. Salon televizyonları tek uygulamayla Steam oyunlarının oynanabildiği bir cihaza dönüşecek.

Tabii bunun için ağ bağlantınızın çok düzgün olması gerekiyor. Özellikle sunucu görevi görecek bilgisayarınızı modeme doğrudan CAT6 kablo aracılığıyla bağlamanızı tavsiye ederiz.

Uygulamalar 21 Mayıs’ta hem iOS, hem Android platformunda yayınlanacak. Steam Link ile birlikte, Skyrim’in port edilmediği tek platformda da Skyrim oynayabileceğiz.