Google Yeni Bulut Depolama Hizmetini Duyurdu

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Google One adındaki bulut depolama hizmeti, ücretli abonelik seçenekleri de sunuyor.

Çoğumuz fotoğraflarımızı bilgisayarımızın sabit diskinin bir köşesinde arşivliyor ya da bir harici disk alıp oraya aktarıyoruz. Günlük kullandığımız bilgisayarların sabit diskleri yeterli güvenliği her zaman sağlamayabiliyor. Hacker saldırıları, fidye yazılımları gibi problemlerle karşılaşmak mümkün. Üstelik ömrü dolan sabit diskin bozulma ihtimali de bulunuyor.

Bulut depolama hizmetleri bu tip durumlarda büyük fayda sağlayabiliyor. Verilerimiz daha güvenli bir şekilde saklanırken, sabit diskte açılan alanı daha gerekli şeyler için harcayabiliyoruz. Google da Drive ile bulut depolama hizmeti veren şirketler arasında. Kullanıcılar, ücretsiz olarak 15 GB kapasiteye kadar ücretsiz bulut depolama hizmeti alabiliyor.

Şirket, Google One isimli yeni bulut hizmetini duyurdu. Google One’daki depolama alanı, Drive, Gmail ve Photos uygulamaları için ekstra alan sağlayabiliyor. Hizmete abone olanlara Play Store kredisi ve otel kampanyaları gibi sürprizler de yapılacağı söyleniyor.

Aile paylaşımı imkanı sağlayan Google One, 5 kişiye kadar ortak ödeme imkanı sunuyor. Bu seçenekten faydalanan tüm aile bireyleri kendilerine özel depolama alanlarını kullanmaya devam ediyorlar.

Bu yeni hizmet, ilk olarak ABD kullanıcılarına açılacak. Önümüzdeki aylarda ise kademeli olarak tüm dünyaya açılması bekleniyor.

100 GB ile 30 TB arası depolama alanı seçenekleri sunan hizmetin fiyatlandırmaları ise aşağıdaki gibi:

  • 100 GB: Ayda 1,99 dolar
  • 200 GB: Ayda 2,99 dolar
  • 2 TB: Ayda 9,99 dolar

Google One’ın kullanıma girişi ise Drive kullanıcılarını herhangi bir şekilde etkilemeyecek.