Chrome, Site Güvenlik Bildirim Şeklini Değiştiriyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Google, güvenlik konusuna internet kullanıcılarının bakış açısını değiştirecek bir yenilik getirecek.

Her türlü bilgiyi bulabildiğimiz internet, dikkatsiz kullanıldığında tehlikeli bir ortama dönüşebiliyor. Pek çok şirket bu tehlikelere karşı güvenliği artırıyor ve kullanıcıları çeşitli yollarla uyarıyor. Google da Chrome ile kullanıcılarını tehlikelerden korumaya çalışıyor.

Chrome, girilen adreste HTTPS protokolü kullanılıyorsa, siteyi “güvenli” olarak işaretliyordu. Ekstra güvenlik sağlamayan, düz HTTP protokolünü kullanan sitelerde ise herhangi bir uyarı vermiyordu.

Google, internetin güvenli bir yer olması gerektiğini, kullanıcıların ise yine de tehlikelerden korunması gerektiğini düşünerek, bundan böyle güvenli olan siteleri “Güvenli” olarak işaretlemeyi bırakacak.

Bunun yerine HTTPS kullanmayan siteler, “Güvenli değil” olarak işaretlenecek. Üstelik bu işaretleme, dikkat çekecek şekilde kırmızı bir zemin renkte gösterilecek. Google, Chrome’a bu değişikliği Ekim ayında getirecek.

Güncellemeyle beraber insanların internet ortamına olan bakış açısının değişeceği umuluyor. “İnternet güvensiz bir yer; güvenli olan siteler ise bunlar” algısı yerini “İnternet güvenli bir yer; güvenli olmayan siteler ise bunlar” algısına bırakacak.