New York Kentini 12K Seyredin

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

New York kentinin havadan çekilen 12K görüntüleri nefes kesiyor.

Phil Holland adındaki bir kamera yönetmeni, Shotover K1 Hammerhead isimli bir 6 eksenli sabitleyici satın aldı. Bu sabitleyiciye panoramik kayıt için birden fazla kamera yerleştirilebiliyor. Holland, sabitleyicinin bu özelliğini New York’u çekmek için kullandı.

3 tane Red Weapon 8K VistaVision Monstro kamerayı Shotover K1’e yerleştiren Phil Holland, New York’u havadan kaydetmeye başladı. Kameralarda kullanılan lensler ise Tokina 35 mm T1.5.

3 kameradan elde edilen 8K görüntülerin birleştirilmesiyle ortaya çıkan 12K’lık video, YouTube üzerinden 8K çözünürlükte izlenebiliyor. Videonun inanılması güç bir detay barındırdığını söylemek mümkün.

Biz bu videoyu 2.560×1.440 çözünürlüklü bir ekran üzerinde izledik. Elbette ki tüm detayları göremedik. Fakat bu çözünürlükte bile görebildiğimiz detaylar etkileyici seviyedeydi.

Eğer tarayıcınızın donanım hızlandırma seçeneği aktif değilse, video oynatma yükü işlemcinize yükleniyor. İşlemciler ise yüksek çözünürlüklü video oynatma konusunda çok başarılı değiller. Zira overclock’lu i5-6600K bile %95 kullanım oranını görmesine rağmen akıcı bir şekilde videoyu oynatmayı başaramadı.

Donanım hızlandırma açılıp, video çözme işlemleri ekran kartına aktarıldığında ise problem kalmıyor. GTX 1080, 8K videoyu sorunsuzca oynatmayı başarıyor. Tabii videoyu oynatırken bağlantı hızının da büyük rol oynayacağını unutmayın.