Office 2013 Ve Office 2016 İçin Özelleştirilmiş Kurulum Rehberi

In Makale, Pratik by Egemen Yıldız1 Comment

Office 2013 ve Office 2016 için istediğiniz paketleri yüklemenize olanak sağlayan özelleştirilmiş kurulumu nasıl yapacağınızı bu rehberimizde bulabilirsiniz.

Microsoft, Office 2010’dan itibaren Office kurulum düzenini değiştirdi. Geleneksel MSI (Windows Installer) düzeninden vazgeçerek C2R (Click-to-Run) yükleme düzenine geçildi. Eski düzende kurulum yaparken hangi özellikleri ya da programları yüklemek istediğiniz size soruluyor ve buna göre kurulum yapılıyordu. C2R yükleme düzeni ise online yükleme özelliğine sahip ve inen Office programlarını tüm paket yüklenmeden önce de kullanma olanı sağlıyor. Ayrıca birden fazla Office sürümünü birlikte yüklemeniz de mümkün.

Ancak C2R’ın büyük bir dezavantajı var; yükleme esnasında hangi programları yükleyeceğinizi seçemiyorsunuz. Mesela sadece Word, PowerPoint, Excel yüklemek isteseniz de, yükleyici paketinde yer alan tüm programlar otomatik olarak yükleniyor. Eğer sadece istediğiniz programları yüklemek istiyorsanız, rehberimizdeki adımları takip edebilirsiniz.

Birinci Adım: Gerekli Aracın İndirilmesi

Microsoft sitesinden Office 2013 ve Office 2016 için gerekli aracı indirin.

Office 2013  : Office 2013 Deployment Tool

Office 2016  : Office 2016 Deployment Tool

İkinci Adım: Aracın Çalıştırılması ve Gerekli Dosyaların Çıkarılması

İndirdiğiniz aracı çalıştırdıktan sonra ilk olarak lisans anlaşmasını kabul etmeniz istenecek. Gerekli kutucuğu işaretledikten sonra devam edin. Araç sizden dosyaları çıkarmak için bir klasör seçmenizi isteyecek. Seçtiğiniz klasöre configuration.xml ve setup.exe dosyaları çıkarılacak.

Üçüncü Adım : Configuration.xml Dosyasının Düzenlenmesi

Configuration.xml dosyası Office yükleyicisinin talimatları aldığı temel dosyadır. Gerekli ayarları bu dosyayı düzenleyerek yapacağız. Dosyayı not defteriyle açıp kolayca düzenleyebilirsiniz. Bunun için dosyaya sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğinden not defterini seçerek yapabilirsiniz. Dosyayı açtığınızda karşınıza temel talimatların yer aldığı bir metin çıkacak.

Dosyada yer alan metinleri silip aşağıda yer alan örnek metni kopyalayın.

<Configuration>
<Add SourcePath="E:\Office\" OfficeClientEdition="64" >
<Product ID="O365ProPlusRetail">
<Language ID="en-us" />
<ExcludeApp ID="Access" />
<ExcludeApp ID="Groove" />
<ExcludeApp ID="InfoPath" />
<ExcludeApp ID="Lync" />
<ExcludeApp ID="OneNote" />
<ExcludeApp ID="PowerPoint" />
<ExcludeApp ID="Publisher" />
<ExcludeApp ID="SharePointDesigner" />
</Product>
</Add>
</Configuration>

Kopyaladığınız metindeki kalın yazılmış kısımlar düzenleyebileceğiniz kısımlar. Bunların detaylarını tek tek belirtelim.

SourcePath : Burada yer alan ” ” arasındaki metne C2R yükleyicisi tarafından indirilecek ya da elinizde var olan Office yükleme dosyalarının olduğu klasörün tam yolunu yazacaksınız.

OfficeClientEdition : Burada yer alan ” ” arasındaki metne 64-bit ya da 32-bit kurulum seçeneklerinden istediğinize göre 64 ya da 32 değerini yazın. Eğer bilgisayarınız 64-bit destekliyorsa mutlaka 64-bit kurulum yapmalısınız.

Product ID : Burada yer alan kısma satın aldığınız Office paket tipiyle ilgili değeri yazacaksınız. Yazılabilecek değerleri aşağıda bulabilirsiniz.

ProPlusRetail
ProfessionalRetail
HomeStudentRetail
HomeBusinessRetail
O365ProPlusRetail
O365HomePremRetail
O365BusinessRetail
O365SmallBusPremRetail
VisioProRetail
ProjectProRetail
SPDRetail

Language ID : Burada Office programı yüklemek istediğiniz dil paketini belirteceksiniz. Türkçe paket satın aldıysanız “tr-tr” olarak yazabilirsiniz.

ExcludeApp ID : Burada yüklenmesini istemediğiniz paket programlarını belirteceksiniz. Metinde yer alan <ExcludeApp ID="xxxxx" /> kısmını dışlamak istediğiniz program sayısı kadar istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Buraya yazacağınız değer aşağıdaki şekilde olmalıdır.

Access
Excel
Groove
InfoPath
Lync
OneNote
Outlook
PowerPoint
Project
Publisher
SharePointDesigner
Visio
Word

Örnek olarak resimdeki kurulum seçeneklerini inceleyin. Bu şekilde oluşturulmuş metne göre D:\Office 2016 dizininde yer alan dosyalar kullanılarak 64-bit olarak Pro Plus paketi yüklenecek ve Access, Groove, Lync, OneNote, Outlook, Project, Visio yüklenmeyecek. Siz de dosyanızı düzenledikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Ek olarak kurulum anahtarınızı da daha sonra elle girmenize gerek kalmadan yüklemek istiyorsanız aşağıdaki kodu kurulum anahtarınızla değiştirip </Product> anahtarından önce girebilirsiniz.

<Product PIDKEY="11111-11111-11111-11111-11111">

Dördüncü Adım: Online Olarak Office Kurulum Dosyalarının İndirilmesi

Eğer kurulum dosyaları elinizde mevcut değilse aşağıdaki adımları uygulayarak kurulum aracının dosyaları indirmesini sağlayabilirsiniz. Eğer dosyalar elinizde mevcut ise bu adımı atlayıp sonraki adıma geçin.

İlk olarak configuration.xml ve setup.exe dosyalarının olduğu klasöre gelip Shift tuşuna basıp sağ tıklayın. PowerShell penceresini buradan açına tıklayın. Ardından gelen kısma aşağıda yer alan komutu girin.

.\setup.exe /download configuration.xml

Eğer Windows 10 kullanmıyorsanız veya komut istemini kullanmak istiyorsanız, komut isteminden dosyaların bulunduğu dizine girip aşağıdaki şekliyle komutu girebilirsiniz.

setup.exe /download configuration.xml

Eğer configuration.xml dosyasını düzgün olarak hazırladıysanız, Office kurulum dosyaları otomatik olarak inmeye başlayacak.

Beşinci Adım: Kurulumu Yapmak

Eğer bir önceki adımda PowerShell penceresini ya da komut istemi kapatmadıysanız aşağıdaki komutu doğrudan girebilirsiniz. Kapattıysanız da yine aynı şekilde configuration.xml ve setup.exe dosyalarının olduğu klasöre gelip Shift tuşuna basıp sağ tıklayın. PowerShell penceresini buradan açına tıklayın.

.\setup.exe /configure configuration.xml

Eğer Windows 10 kullanmıyorsanız veya komut istemini kullanmak istiyorsanız, komut isteminden dosyaların bulunduğu dizine girip aşağıdaki şekliyle komutu girebilirsiniz.

setup.exe /configure configuration.xml

Komutun ardından yükleyici çalışacak ve istediğiniz şekilde kurulum gerçekleşecek.