Surface Phone, ARM İşlemcili Olabilir

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Microsoft’un akıllı telefonuyla ilgili yeni bilgiler, işletim sistemi kodlarında ortaya çıktı.

Windows Phone 8 ve Windows 10 Mobile ile mobil işletim sistemleri konusunda büyük sıkıntı yaşayan Microsoft’un uzun süredir farklı bir Windows sürümü üzerinde çalıştığı söyleniyor. Andromeda OS adıyla bilinen işletim sistemi, modüler yapıda tasarlanıyor. Yani gerektiğinde bazı özellikleri kolayca çıkarılabilecek.

En güncel Windows 10 SDK’sının içinde Andromeda OS sistemine işaret eden bazı kodların bulunduğu keşfedildi. Kodlarda Andromeda OS’i kullanan bir cihazın, Microsoft içinde “Factory OS Andromeda Device” olarak adlandırıldığı görülüyor. Andromeda OS’nin hem ARM, hem x86 işlemcileri desteklediği dikkat çekiyor.

Microsoft, bu ayın başlarında katlanabilir akıllı telefonlar için ince menteşe teknolojisinin patent başvurusunu yapmıştı. Bu patentlerin Factory OS Andromeda Device için alındığı tahmin ediliyor. Patentte telefonun, dizüstü bilgisayar, katlanmış, çadır ve tablet modlarına girebildiği anlaşılıyordu.

Tüm bu bilgilerin sonucunda, önümüzdeki aylarda modüler Windows 10 işletim sistemine sahip, ARM işlemcili, katlanabilir bir Microsoft akıllı telefonun duyurulacağı tahmin ediliyor. Şirketin yeni hamlesinin Android ve iOS ile rekabet edebilecek kalitede olup olmayacağını ise zaman gösterecek.