The Elder Scrolls 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

In Makale, Oyun by Muhsin BayramLeave a Comment

Elder Scrolls serisinin gelecek yeni oyunu hakkındaki söylentiler, iddialar ve tahminleri bu yazıda topladık.

The Elder Scrolls sadece RPG türünün değil, tüm oyun endüstrisinin en büyük serilerinden biri. 1994’te The Elder Scrolls: Arena ile oyuncuların karşısına çıkan seri, 2011’de yayınlanan beşinci oyunu Skyrim ile birlikte inanılmaz bir popülerliğe ulaştı. Skyrim halen hem Bethesda, hem de mod yapımcıları tarafından sürekli destekleniyor veya yeni platformlara adapte ediliyor.

Skyrim’in piyasaya sürülmesinin üzerinden 7 yıl geçmiş olmasına rağmen ilgi görmeye devam etmesi Elder Scrolls serisi için iyi olsa da, serinin hayranları uzun süredir serinin altıncı oyunu hakkında sorular soruyor. Peki The Elder Scrolls 6 hakkında neler biliniyor? Potansiyel çıkış tarihi nedir? Bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

Herkesin aklını kurcalayan soruyla başlayalım: Bethesda şu anda The Elder Scrolls serisinin altıncı oyunu üzerinde çalışıyor mu? Buna net bir cevap vermek henüz mümkün değil. Ancak elimizde destekli tahminlerde bulunmaya yetecek kadar malzeme var.

E3 2016’da serinin baş direktörü Todd Howard kendisine yöneltilen TES 6 sorularına “elbette yeni bir Elder Scrolls oyunu üzerinde çalışıyoruz” yanıtını vermişti. Ancak Howard daha fazla detaya girmedi. Bu açıklamanın ardından yeni bir Elder Scrolls oyununun, Bethesda’nın üzerinde çalıştığı iddia edilen üç büyük açık dünya oyunundan biri olduğuna dair söylentiler çıkmaya başladı.

Todd Howard’ın E3 2016’daki açıklamalarından kısa bir süre sonra bir başka Bethesda yetkilisi olan Pete Hines, attığı bir tweet ile yeni bir Elder Scrolls oyunu bekleyen oyunculara kötü bir haber verdi.

An itibariyle TES 6 üzerinde çalışmadıklarını belirten Hines, kendisine yöneltilen yoğun sorular üzerine yeni bir açıklamada bulunarak, stüdyonun yeni bir Elder Scrolls oyunu geliştirme niyetinin olduğunu, ancak oyunun henüz geliştirme aşamasında olmadığını belirtti.

2017 yılında Bethesda’nın yeni bir Skyrim özel sürümü yayınlamasının ardından TES 6 soruları yeniden canlanmaya başladı. Peter Hines bu sefer daha net bir cevap vererek stüdyonun iki çoklu platform oyun üzerinde çalıştığını ve bu iki oyun yayınlanmadan TES 6 üzerinde çalışmaya başlamayacaklarını dile getirdi.

İyi haber şu, Bethesda yeni bir Elder Scrolls oyunu yapmayı planlıyor. Kötü haber ise, TES 6 için ciddi bir süre beklememiz gerekecek.

Potansiyel çıkış tarihi

Bethesda genellikle duyuracağı oyunların üretim sürecinin büyük bir oranda tamamlanmış olmasını tercih ediyor. Oblivion, Skyrim, Fallout 4 gibi Bethesda oyunları, resmi çıkış tarihlerinden sadece birkaç ay önce resmi olarak duyurulmuştu. Stüdyonun TES 6 için de benzer bir politika izleyeceğini tahmin etmek güç değil. Bethesda’nın hali hazırda iki diğer oyuna öncelik verdiğini göz önüne alırsak yakın gelecekte resmi bir Elder Scrolls duyurusu görmeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Oyun nerede geçecek?

Bugüne kadar ki neredeyse bütün Elder Scrolls oyunları Tamriel haritasındaki farklı bölgelerde geçiyordu. Tahminler TES 6’nın bugüne kadar serinin ana oyunlarında ele alınmamış bir bölgede geçeceği yönünde. Yani Skyrim, Cyrodiil, Morrowind, Hammerfell ve High Rock bölgelerini eleyebiliriz.

Geriye yüksek elflerin krallığı Summerset Isle, orman elflerinin diyarı Valenwood, Khajit’lerin vatanı Elsweyr ve Argonian egemenliğinde bulunan Black Marsh kalıyor. Tamriel’in güneyinde bulunan bu bölgelerin büyük bir kısmı elflerin egemenliğinde olan Aldmeri Dominion imparatorluğunu oluşturuyor.

Serinin son oyununun önemli odak noktalarından biri, Aldmeri Dominion’un başta insanlar olmak üzere diğer ırklar üzerinde kurduğu baskıydı. Bethesda serinin yeni oyunu ile mücadelenin diğer cephesine ışık tutmaya çalışabilir. Böyle bir durumda Aldmeri Dominion egemenliğinin yoğun bir şekilde hissedildiği güney bölgeleri ideal bir seçim olacaktır.

Mod desteği

Bethesda’nın Fallout ve Elder Scrolls serileri kadar modlar ve mod topluluğu ile ilişkilendirilen daha büyük bir seri yoktur diye düşünüyoruz. Mod topluluğu hala Bethesda’nın Creation Club projesini tam olarak benimsemiş olmasa da, benzer bir uygulamanın TES 6’da kullanılacağını düşünmek pek yanlış sayılmaz.

Öte yandan Bethesda mod topluluğunun açık ve özgür yapısının farkında olacak ki, Peter Hines geçtiğimiz yıl düzenlenen PAX West etkinliğinde konuşarak Bethesda’nın mod topluluğuna olan desteğinin açık ve özgür bir şekilde devam edeceğinin sinyallerini verdi.