Jeff Bezos, Ay Üssü Kurmak İstiyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Amazon CEO’su Jeff Bezos, insanların tekrar Ay yüzeyine dönmesini istiyor.

Jeff Bezos, tıpkı Elon Musk gibi çeşitli uzay araştırmalarında rol oynuyor. Bezos, bir süre önce SpaceX’in rakibi olan Blue Origin’i kurmuştu. Geçtiğimiz hafta Space Development Conference etkinliğinde konuşma yapan Bezos, Ay’da üs kurulması için ne gerekiyorsa yapmak istediğini söyledi.

Bezos, uzay yolculuğu maliyetlerinin düşürülmesini istiyor. SpaceX gibi tekrar kullanılabilir iticiler üzerine çalışmalarını sürdüren Blue Origin, 2020’den itibaren uyduları yörüngeye taşımak için New Glenn isimli roketini kullanıma sokacak.

Şirket, 2025’li yıllarda ise Blue Moon isimli uzay aracını Ay’a indirmek istiyor. Bu araç, Ay yüzeyine 5 tonluk kargoyu taşıyabilecek kapasiteye sahip.

Bezos, Ay’da koloni kurmak için gerekli olan her şeye sahip olduğumuzu düşünüyor. Güneş enerjisi için sürekli güneş ışığı ve su buzunun tüm gereksinimleri karşılayacağını düşünen Bezos, “birileri her şeyi bizim için hazırlamış gibi” dedi.

Su buzu, içme ve soluma için oksijen üretme amacıyla kullanılabiliyor. Ayrıca bazı işlemlerden geçirildikten sonra roket yakıtına da dönüştürülebiliyor. Yani her iki durakta da benzin istasyonlarımız bulunacak, yolda kalmayacağız.

Amazon CEO’su ağır sanayiyi Ay’a taşımanın insanlık için faydalı olacağını söyledi. Dünya’nın yaşamak ve hafif sanayi için kullanılması gerektiğini ekleyen Bezos, önümüzdeki 100 yıllık süre içinde çok daha fazla enerji elde edebileceğimizi ve bu hayallerin çok daha kolay gerçekleştirilebileceğini belirtti.