Corsair LL140 RGB Kasa Fanı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik1 Comment

Corsair’ın LL serisi 140mm RGB fan kitlerini inceliyoruz.

LL serisi Corsair’ın bugüne kadar ürettiği en güzel fan unvanını kazanmaya aday. Daha önce fan göbeğinde ve çerçevesinde LED’li modeller olmuştu ancak Corsair ilk defa bu iki aydınlatma tekniğini birleştirip tek bir fanda topladı.

Bugün incelediğimiz set 2 adet 14cm’lik LL serisi fan ve Corsair Node RGB kontrolcüden oluşmakta. Bu fan ayrıca tekli olarak da satılmakta.

Kutu içeriğine yakından bakalım. Kutuyu açtığımızda iki kalın bir ince toplam 3 küçük sarı kutu bizi karşılıyor. Kalın kutularda fanları, ince kutuda ise fan Hub ve RGB kontrolcüyü görüyoruz.

Yakın zamanda incelediğimiz ML PRO RGB fanlarda olduğu gibi kutudan çıkan 6 fan destekli fan Hub’ı Node RGB kontolcüye bağlıyoruz. Sonrasında Node RGB kontrolcüyü kutuya dahil edilen USB kablosu üzerinden anakarta bağladığınızda fanlarınızı Corsair iCue ya da link yazılımı ile kontrol edebilir hale geliyoruz.

Performans

LL serisi hidrolik rulmanlara sahip. Bilyalı rulman teknolojisinden sonraki aşama olan hidrolik rulmanlar manyetik levitasyon kadar olmasa da uzun bir ömür sundukları söylenebilir.

Fanlar 4 pinli bağlantılara sahip ve PWM destekliyorlar.

600 ile 1300 RPM arasında devir hızını PWM destekli bir anakart ile kontrol etmeniz mümkün. 1300RPM dönüş hızında 51.5 CFM üfleme, 1.52mm H2O statik basınç değerleri var.

Gürültü seviyesi ise tam devirde 25 desibel. 1 metreden tek fanın tam devirde kasanızın içinde çalıştığını duymanız pek mümkün değil, 2. fanda gayet duyulabilir hale geliyor.

LL serisi hava akışı konusunda oldukça etkili olsa da aynı şeyi statik basınç için söyleyemiyoruz. O yüzden bu fanların kullanım alanı kasaya hava giriş ve çıkışı olmalı.

Görünüş

Corsair LL serisi fanlar görünüş söz konusu olduğunda piyasada bulabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri. Buzlu cam etkisi verilmiş plastik yüzey arkasına gizlenmiş 16 adet RGB LED bu fanı diğerlerinden ayıran en önemli ayrıntı denilebilir.

Bu LED’lerin her biri Corsair’ın iCue yazılımıyla bireysel olarak kontrol edilebildiği gibi hazır gelen onlarca animasyon seçeneklerinden birini deneyebiliyorsunuz. Animasyona hem fan göbeğindeki hem de fan çerçevesindeki LED’ler de dahil olduğu için yaratabileceğiniz motifler hayal gücünüzle sınırlı diyebiliriz. Ancak tabi hiç bunlarla uğraşmak istemiyorum diyen için de varsayılan efektler fazlasıyla etkileyici.

14cm’lik modelin çerçeve aydınlatmasındaki tek sorun buradaki LED’lerin 12cm’lik fanlara nazaran arası açıldığı için ışığının homojenliği biraz bozuluyor. LED’lerin arasındaki boşlukları fark edebiliyorsunuz.

Her iki tarafa da yerleştirilen 4’er adet siyah kauçuk parça sayesinde titreşim kaynaklı gürültülerin azaltılması amaçlanmış. Bu kauçuklar aynı zamanda fan çerçevesindeki beyaz plastik parçayı çerçeveye bağlayan dilleri de gizliyor.

Fandan 60cm uzunluğunda 2 kablo çıkıyor. Birisi 4 pinli PWM sinyali destekleyen fan kablosu iken, diğeri Corsair’in kendi özel başlı RGB kablosu.

Node Pro’nun Kurulumu

Node Pro Corsair’ın 2 parçadan oluşan RGB kontrolcüsüne verdiği isim.Fanlardan gelen kabloları taktığınız ilk kısım 6 adet 4 pinli girişe sahip ve sata üzerinden güç beslemesi bulunuyor. Fanları buraya hangi sırayla taktığınızın da büyük önemi var. Eğer 1 fan takacaksanız 1. Numaraya ve daha fazla sayıda fanları da sayısına göre ilgili yerlere takmanız ardışık animasyonların gösteriminde işe yarıyor.

İkinci kısım ise ilk kısımları bağlayabileceğiniz 2 girişten, bir sata güç beslemesinden ve mini usb çıkışından oluşuyor. Bir node pro kontrolcü ile toplamda 12 adet RGB fanı kontrol edebiliyorsunuz. Ve 12 fana birden her fanın üzerindeki led’lere bireysel müdahale edebiliyorsunuz.

Yazılım

Fanların kontrolü için Corsair iCue veya Link yazılımını kullanabiliyorsunuz. Ancak arayüz ve işlev bakımından iCue’nun daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. iCUE üzerinden gördüğünüz gibi fan üzerindeki tüm LED’leri tek tek seçip aydınlatabildiğiniz gibi listedeki animasyonları seçip bunları düzenleyebiliyorsunuz. Animasyon hızından, parlaklığa ve yöne kadar pek çok değişken arasından tercih yapabiliyorsunuz.

Ardışık animasyon efektleri sayesinde fan animasyonlarınız kasanızda istediğiniz sırayı takip ederek yanıp sönüyor.

Sonuç

Corsair LL 14cm fan seti etkileyici görünümü ve gelişmiş yazılım desteği ile son derece özelleştirilebilir aydınlatma sistemi ve iyi derece hava üfleme performansıyla kesinlikle dikkat çeken bir fan. Bu fan radyatörler için üretilen bir fan değil, o sebeple kullanacağınız lokasyona göre fanlarınızı tercih etmenizi öneririz.