ARM, Cortex A76 Mimarisini Duyurdu

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Yeni ARM A76 mimarisi, dizüstü bilgisayarlar dikkate alınarak geliştiriliyor.

ARM, mobil cihazlara yönelik yeni çekirdek mimarisini duyurdu. A76 adındaki yeni mimari, işlemcilerde performans ve verimlilik artışı sağlayacak.

A76, geçtiğimiz yılın A75 mimarisine göre %35 performans artışı sağlayacak. Güç verimliliğinde ise %40’lık bir iyileştirme söz konusu. Güç verimliliği artışının bir kısmı mimari farkından kaynaklanırken, diğer kısmı ise 10 nanometreden 7 nanometreye geçiş sayesinde sağlanacak.

A76 ile birlikte maksimum çekirdek saat hızı 3,0 GHz seviyesine ulaşacak. İşlemcilerin makine öğrenme performansının ise 4 kat artacağı belirtiliyor.

Mali G76 GPU’su ise performans/fiziksel alan konusunda %30’luk bir artış kazanacak. %30’luk enerji verimliliğinin yanı sıra, GPU üzerinden makine öğrenme performansı da 2,7 kat artacak.

Intel’in her yıl %5 – %10 performans artışı gösterdiği x86 mimarisinin de bir süre sonra ARM mimarileri tarafından geçileceği söyleniyor. Zira ARM, her yıl %20 – %40 arası bir performans artışıyla yoluna devam ediyor.

Bu gidişatın devam etmesi halinde, ARM’ın en azından mobil cihazlarda x86’yı geride bırakması mümkün. Microsoft’un da bu sebepten dolayı Windows ürününe ARM desteğini dahil etmeye çalıştığı konuşuluyor.