Anasayfa Haber Microsoft, GitHub’ı Satın Aldı

Microsoft, GitHub’ı Satın Aldı

Microsoft, yazılım geliştiricilerin popüler platformu olan GitHub’ı satın aldı.

Bundan 10 yıl önce kurulan GitHub, yazılım geliştiricilerin kodlarını sakladığı ve paylaştığı önemli bir platform. Çok sayıda yazılım geliştiricinin yararlandığı sitede, geliştirilmekte olan yazılımların kodlarının farklı sürümleri depolanıyor.

26 milyon kullanıcısının bulunduğu söylenen GitHub, bu kadar yüksek kullanıcı sayısına sahip olmasına rağmen kâr elde etmekte zorlanıyordu. Şirket bu sebepten dolayı birkaç aydır yeni bir CEO arayışındaydı.

Geçtiğimiz gün bazı kaynaklar, şirketin Microsoft tarafından satın alınacağını öne sürmüştü. Hatta bu satın alma işleminde büyük ilerleme kaydedildiğini, bu haftanın başlarında duyurusunun yapılabileceği konuşuluyordu.

Bu söylentiler doğru çıktı ve Microsoft GitHub’ı satın aldığını duyurdu. Microsoft, 2015’te 2 milyar dolarlık değer biçilen GitHub için 7,5 milyar dolar ödeyecek.

İlk dönemlerinde kodların ve farklı sürümlerinin paylaşım platformu olarak ortaya çıkan GitHub, son dönemde yazılım geliştiricilerin iş amaçlı kullandıkları bir sosyal ağa dönüşmüş durumda. GitHub’da takım yönetimi gibi işe yönelik özellikler de mevcut.