Anasayfa Haber Apple WWDC 2018 Açılışını Yaptı

Apple WWDC 2018 Açılışını Yaptı

Etkinliğin açışılında Apple ürünleriyle ilgili pek çok bilgi paylaşıldı.

Apple’ın her yıl yaz aylarında gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinin açılışında, şirketin aynı yıl piyasaya süreceği veya yayınlayacağı ürünleriyle ilgili çok sayıda ipucu paylaşılıyor. Apple bu geleneğini WWDC 2018’de de sürdürdü.

WWDC 2018’in ana konusu iOS 12 işletim sistemi olacak. Geçtiğimiz yılın sonlarında Apple, bu sürümde yeni özelliklerden ziyade optimizasyona yöneleceğini belirtmişti. Ayrıca iPhone SE 2’nin de WWDC’de duyurulması bekleniyordu.

Konferansla ilgili geçmiş tahminlerin ardından, Apple’ın gerçekte hangi bilgileri paylaştığına bakalım.

iOS 12

Apple, konferansın açılışında merakla beklenen iOS 12 işletim sisteminden bahsetti. Şirket, daha önceden de belirttiği gibi bu sürümde performansa odaklanacak. Apple’ın iddiasına göre iOS 12’de uygulamalar %40, yazılımsal klavye %50, kamera ise %70 daha hızlı açılabilecek. iOS 11 yüklenebilen tüm cihazlar iOS 12’yi de edinebilecek.

ARKit 2

Apple, mobil cihazlarında artırılmış gerçeklik teknolojilerine önem veriyor. ARKit 2’nin tanıtımını yapan Apple, Steve Jobs’ın kurmuş olduğu Pixar ile el ele vererek yeni bir AR dosya biçimi üzerine çalıştıklarını belirtti. Bununla birlikte Measure adındaki AR uzunluk ölçme uygulaması da duyuruldu.

Fotoğraflar

iOS 12’de Fotoğraflar uygulaması, arama ve öneri işlevleri kazanacak. Eklenen “For You” sekmesi, fotoğraflarla ilgili neler yapılabileceğiyle ilgili öneriler sunacak. Bu öneriler arasında fotoğraflardan GIF yapmak gibi özellikler de yer alacak. Ayrıca, makine öğrenmesi teknolojisi aracılığıyla fotoğraflardaki kişilerin belirlenmesi ve aranması mümkün olacak. Fakat bu özelliğin çalışması için fotoğrafın kopyasının iCloud hesabında da yer alması gerekiyor.

Siri

Apple’ın sesli asistanı Siri, birden fazla komutu altında toplayan özel komutların tanımlanmasına imkan sağlayacak. Mesela “Eve gidiyorum” özel komutu atanarak, ekrana haritanın yansıtılması, müziğin açılması ve evdeki termostatın çalıştırılması mümkün olacak.

Gruplandırılmış Bildirimler ve Rahatsız Etmeyin Modu

Yeni iOS sürümüyle birlikte rahatsız etmeyin modunun yetenekleri geliştirilecek. Bu mod aktifken bildirimlerin gruplandırılmasına imkan sağlayacak olan güncelleme, kilit ekranındaki bildirimlerin görüntülenme biçimleriyle ilgili de daha fazla seçenek sunacak.

Memoji

iPhone X’daki TrueDepth kameranın nimetlerinden olan Animoji için özelleştirilmiş emoji avatarı ekleniyor. Kullanıcılar, bir RPG oyunundaki gibi çok sayıda seçenek aracılığıyla özel Animoji avatarı yaratabilecekler. Hali hazırda bulunan avatarlarla birlikte kendi avatarımızı da görüntülü sohbetlerde kullanmak mümkün olacak.

FaceTime Grup Araması

Apple’ın görüntülü sohbet uygulaması FaceTime, 32 kişiye kadar grup araması özelliğine kavuşuyor. Kullanıcılar alt kısımda küçük pencereler halinde sıralanırken, konuşmaya başlayan kullanıcının görüntüsü üst kısma taşınarak büyütülecek. Böylece sohbette önemli anlar kaçırılmamış olacak.

watchOS 5

Şirketin Apple Watch akıllı saatleri için geliştirdiği watchOS işletim sisteminin de 5. sürümü duyuruldu. Yeni sürümde Podcast’ler dinlenebilecek ve bildirimler etkileşimli hale gelecek. Ayrıca sağlık ve spor verileri arkadaşlarla paylaşılabilir hale gelecek. Bu sayede kullanıcılar, arkadaşlarının yaptıklarını görerek spor yapmak için azim kazanabilecekler. Son olarak watchOS 5’e Walkie – talkie desteği getirilecek.

Apple TV

Apple TV, Dolby Atmos ses teknolojisiyle donatılıyor. Nesne bazlı ses sağlayan bu teknoloji, kullanıcıların daha başarılı çevresel ses elde etmesini sağlayacak. Tabii bunun için Dolby Atmos uyumlu ses sisteminizin bulunması gerekiyor.

MacOS Majove

Apple’ın bilgisayarları için geliştirdiği MacOS işletim sisteminin de yeni sürümü tanıtıldı. Majove ile birlikte kullanıcılar karanlık temayı tercih edebilecekler. Desktop Stacks adı verilen yeni özellik ile masaüstündeki kısayolların kolaylıkla gruplandırılması mümkün olacak.

Mobil cihazlarda kullanılan Stocks, News ve Voice Memos uygulamaları, MacOS Majove ile Mac kullanıcılarına sunulacak. Evet, Apple mobil uygulamaları bilgisayarlarına taşıyor. Şirket, 2019’dan sonra yazılım geliştiricilerin de bunu kolaylıkla yapmasına imkan sağlayacağını açıkladı.

Safari tarayıcısının da güvenlik yetenekleri artırılarak sitelerin kullanıcıları takip etmesi zorlaştırılıyor. Safari’nin güvenlik yenilikleri, mobil sürümde de yer alacak.

Peki Ya iPhone SE 2?

Apple, WWDC 2018’de herhangi bir yeni cihaza yer vermedi. Fakat yazılımları için açıkladığı yenilikler oldukça dikkat çekici. Özellikle 2018 model iPhone’ların yeni işlemci ve iOS 12 işletim sistemiyle nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu.