Anasayfa Haber Cooler Master, MK850 Oyuncu Klavyesini Duyurdu

Cooler Master, MK850 Oyuncu Klavyesini Duyurdu

Cooler Master’ın yeni MK850 oyuncu klavyesi analog tuşlarla donatılmış.

Günümüzde çoğu profesyonel ve rekabetçi oyuncu mekanik tuşlara sahip klavyeleri tercih ediyor. Bu klavyelerde tepki süresi ve basma hissiyatı büyük önem taşıyor.

Ne var ki yıllardır klavyeler, yalnızca 1 ve 0 komutlarını girmemize imkan sağlıyor. Herhangi bir tuşa hafif ya da sert basmamız herhangi bir şey ifade etmiyor.

Öte yandan konsolların kontrol cihazlarında analog tuşlara ve çubuklara yer vererek 1 ve 0 arasında çok sayıda komutun da girilmesine imkan sağlıyor. Yine çeşitli uçuş ve yarış kontrol cihazlarındaki analog devreler, kademeli artan komutlar verilmesine imkan tanıyor.

Klavyelerdeki bu analog tuş eksikliği özellikle gerçekçi araba yarışları gibi oyunların oynanmasında büyük dezavantaja sebep oluyor. Sırf bu yüzden çoğu simülasyonu oynamak için ayrıca analog kontrol cihazları satın almak gerekiyor.

Cooler Master, MK850 model klavyesiyle bu durumu değiştirmeyi hedefliyor. Klavyedeki Q, W, E, R, A, S, D ve F tuşlarında analog aksama yer verilmiş. Diğer tuşlar ise mekanik yapıdalar. Aimpad adı verilen bu teknoloji, standart mekanik tuşların altına kızılötesi mesafe algılayıcıların yerleştirilmesiyle çalışıyor.

Aimpad teknolojisi, pek çok farklı oyun türünde oyunculara daha iyi bir tecrübe sağlayabilir. Tuşlara hafif basılarak FPS ve spor oyunlarında yavaş hareket, araba yarışlarında ise direksiyonu dereceli kırma gibi komutlar verebilir.

Tabii bu tip “yarım” komutların oyunlar tarafından da desteklenmesi gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını hep beraber göreceğiz. MK850 gibi klavyeler, bilgisayar oyunlarında ciddi bir değişime sebep olabilir.

Cooler Master, klavyenin fiyatıyla ilgili henüz herhangi bir bilgi vermedi. MK850’nin yazın sonlarına doğru raflardaki yerini alması bekleniyor.