Anasayfa Haber Konsol Çağı Bitiyor Olabilir Mi?

Konsol Çağı Bitiyor Olabilir Mi?

Ubisoft CEO’su önümüzdeki nesil konsollardan sonra başka oyun konsolu geliştirilmeyeceğini düşünüyor.

Ubisoft CEO’su Yves Guillemot bir röportajında oyun konsollarında son dönemece girildiğini iddia etti. Guillemot’a göre bir sonraki nesil konsollardan (PlayStation 5, yeni Xbox vs.) sonra, oyun konsollarına ihtiyaç kalmayacak.

Guillemot bunun sebebinin oyun akışı hizmetlerinin yaygınlaşması olacağını söyledi. Guillemot’a göre oyun akışı hizmetleri önümüzdeki 10 yıl içinde yaygın hale gelecek.

Pek çok farklı şirket şu sıralar oyun akışı teknolojileri üzerine çalışıyor. Bunlar arasında Electronic Arts ve Google gibi şirketler de yer alıyor.

Oyun akışı hizmeti nedir?

Oyun akışı, oyunlar için gereken işlem gücünün bir bulut sunucu tarafından sağlanması anlamına geliyor. Bu hizmeti kullanan oyuncu oyununu başlattığında, tüm işlemler sunucuda yapılmaya başlıyor.

Kullanıcı yalnızca komutları sunucuya gönderip, karşılığında canlı video akışı görüyor. Bu da kullanıcının çok basit donanımlarla üst seviye oyunları oynayabilmesi anlamına geliyor.

Guillemot bu sistemin yaygınlaşmasıyla birlikte yalnızca konsolların değil, PC için oyun odaklı donanımların da ortadan kalkacağını da düşünüyor.

Elbette ki oyun dünyasında böyle bir geçiş yaşanacaktır. Fakat Guillemot’un tahmin ettiği geçiş süresinin biraz iyimser olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü tüm platformlarda hızlı bir çözünürlük artışı yaşanıyor. Çözünürlüğün artması, anlık görüntü aktarımı için gereken bant genişliğinin de artması anlamına geliyor.

Eğer Guillemot bu teknolojiyle 10 yıl sonra da 1080p/60 FPS oyun oynayacağımızı düşünüyorsa haklı olabilir. Fakat çözünürlük ve tazeleme hızları bu kadar hızlı artış gösterirken, dünyadaki ortalama internet kalitesi bu ihtiyacı karşılayacak kadar gelişemeyebilir.