Hawking’in Sesi Kara Delikte Yankılanacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Avrupa Uzay Ajansı, merhum fizikçi Stephen Hawking’in sesini en yakın kara deliğe gönderdi.

2018’in en büyük kayıplarından olan teorik fizikçi Stephen Hawking’in külleri, geçtiğimiz günlerde Charles Darwin ve Sir Isaac Newton’ın yanına gömüldü. Avrupa Uzay Ajansı ise kara deliklerle ilgili çalışmalar yapan Hawking’in sesini en yakın kara deliğe göndermeye karar verdi.

İspanya Cebreros’taki uydu çanakları, 1A 0620-00 isimli kara deliğe odaklanarak Hawking’in sesini yayınladı. 1A 0620-00, Dünya’ya en yakın kara delik olarak biliniyor. Dünya’dan uzaklığı ise 3.500 ışık yılı.

Gönderilen seste Hawking’in 6 buçuk dakikalık barış ve umut temalı bir konuşması bulunuyor. Konuşmaya Chariots of Fire parçasını besteleyen Vangelis’in özel bir bestesi eşlik ediyor.

ESA tarafından yapılan bu çalışma, kara delikler konusunda önemli keşifler yapmış olan merhum Hawking’e bir saygı duruşu niteliğinde. Sinyallerin hedefine ulaşması binlerce yıl alacak.

Kara deliğin diğer ucunda konuşmayı duyacak biri bulunsa bile, o zamana kadar insan uygarlığının ortadan kalkmış olması hayli yüksek. Kaldı ki kara deliklerin gerçekten bir diğer ucu olup olmadığı da bilinmiyor.