Anasayfa Haber TSMC, 7 Nanometre Üretimine Erken Başlıyor

TSMC, 7 Nanometre Üretimine Erken Başlıyor

TSMC, 7 nanometre yonga üretim takvimini öne çektiğini duyurdu.

Yonga üretimlerinde veya yeni üretim teknolojilerine geçişte, gecikmelerle sıklıkla karşılaşılıyor. Intel, 10 nanometreye geçişini hala tamamlayamamış durumda. TSMC ise seri 7 nanometre yonga üretimini daha erken bir tarihe çekti.

TSMC, pek çok büyük teknoloji şirketinin işlemci tasarımlarını hayata geçiriyor. Bu geliştiriciler arasında Qualcomm, Xilinx, Nvidia, MediaTek ve HiSilicon gibi şirketler de bulunuyor. TSMC’nin müşterilerinin bir kısmı 10 nanometreyi es geçmiş ve 7 nanometreyi beklemeye koyulmuştu.

Müşterilerin yoğun talebiyle geliştirme sürecini hızlandıran TSMC, 7 nanometrelik yonga üretimine 2018’in 2. çeyreğinde başlanacağını ilan etti. Bu durumda Haziran ayı sonuna kadar üretimin başlayacağını söyleyebiliriz.

Nvidia, gelecekteki 7 nanometrelik GPU’larının üretimi için TSMC ile anlaştığını duyurmuştu. AMD de bu yılın sonuna doğru ilk 7 nanometre yongalarını satışa sunacak. Küçülen yongaların güç tüketimine, ısınmaya ve performansa etkisini ise yakında hep birlikte göreceğiz.