Anasayfa Haber Intel CEO’su Krzanich İstifa Etti

Intel CEO’su Krzanich İstifa Etti

CEO pozisyonundan ayrılan Brian Krzanich’in yerini Robert Swan alacak.

Intel CEO’su Brian Krzanich beklenmedik bir şekilde istifa etti. İstifanın sebebinin ise Krzanich’in geçmişte bir çalışanıyla yaşadığı ilişki olduğu ortaya çıktı. 1982 yılında mühendis olarak Intel’de çalışmaya başlayan Krzanich, 2013’ten bu yana Intel’in başındaydı.

Krzanich’in yerini Intel’in Finans Baş Sorumlusu (CFO) Robert Swan dolduracak. Swan da Intel’e 1982 yılında girmişti. Başkan yardımcılığı da yapan Swan, bundan böyle Intel’in başındaki isim olacak.

CEO değişikliğiyle birlikte Intel’in gidişatının ne yönde olacağı ise merak konusu. Zira Intel gerek Meltdown / Spectre açıklarıyla, gerekse AMD’nin yeni işlemcilerinin başarısı sebebiyle bazı sıkıntılarla karşı karşıya. Krizanich, geçtiğimiz günlerde 2018’in 2. yarısında AMD’nin EPYC işlemcileri karşısında, Intel’in sunucu pazarındaki payının bir kısmını kaybedeceğini söylemişti.

Son olarak Computex’te Threadripper işlemcilere karşılık vermek isteyen Intel, 28 çekirdekli işlemcisini 5 GHz’de çalışırken sergilemişti. Fakat “sanayi tipi” olarak nitelendirebileceğimiz ekipmanlarla overclock yapıldığını belirtme gereği duymamıştı.

Umuyoruz CEO değişikliğiyle birlikte Intel’den daha güzel haberler almaya başlarız. Özellikle ekran kartı tarafında tüm bilgisayar meraklılarının şirketten beklentisi büyük.