Philips 243V7Q IPS Monitör İncelemesi

In İş, Video, Video İncelemeler by Ali GüngörLeave a Comment

Hesaplı ve canlı renklere sahip yeni bir monitör arayanlar için Philips’in 24 inçlik ince çerçeveli IPS monitörünü inceledik…

Philips 243V7Q modeli tam koduyla 243V7QDAB/00 inceleme tarihinde 760 TL civarında fiyat ile Türkiye’de satışta olan bir monitör.  Yine inceleme tarihinde bu 170 USD yapıyor (USD- TRY 4.49) yani son derece hesaplı ver erişilebilir bir monitör.

Yeni nesil bir tasarım çizgisine sahip olduğu için ince çerçeveleri son derece şık duruyor. Masanızın üzerinde kapladığı alana göre sunduğu görülebilir 23.8 inçlik alan iyi bir orana sahip. Bu Çoklu monitör kurulumlarını da kolaylaştırıyor.  Çapraz ölçümde 60.5 santimetre olan görülebilir panel 527.04×296.46 ölçülerinde.

Monitörü kurup kullanmak çok kolay. Standı ile birlikte ağırlığı sadece 3.5 kilogram, kaldır koparı çok kolay. Kutusu da çok ufak ve taşıması çok rahat, kendi başınıza alıp elde bir yere götürmeniz kolay. Kutusunun ağırlığı 4.82 kg yani 5 kilonun altında.

Monitörü kurduğunuzda standı ile birlikte 540x415x209 mm ölçülerinde, yani her masaya rahatlıkla sığabilir. Kurulumu da çok kolay ve hızlı. Kurumsal kullanıcılar ya da duvara monte etmek isteyenler ayrı bir VESA kiti alıp üzerindeki 100×100 mm VESA yuvalarından yararlanabilir.

Kendi standıyla kullanırken sağa sola çevirme ya da pivot moduna alma imkanımız yok. Sadece standart 5 derece öne, 20 derece geriye toplam 25 derecelik bir eğim açısı ayarımız var. Hafif olduğu için çevirmesi pek dert değil.

Güç tüketimi açısından da yeni bir ürün olduğunu gösteriyor: 13.82 watt tipik güç kullanımı var, bekleme modunda ya da kapalıyken de 0.5 watt tüketiyor.

Kutusundan D-Sub yani VGA kablosu, ses ve güç kablosu çıkıyor. Bu bağlamda kutu içeriği zayıf, bir HDMI kablosu olsa iyi olurdu. Ayrı adaptör derdi yok, bu güzel. Monitörün kendisi siyah renkte ve dokulu bir yüzeye sahip. HDMI üzerinden bağlarsanız sesi ve görüntüyü birlikte alıp dahili 2 Wattlık 2 hoparlörü de kullanabiliyorsunuz. VGA kullanırsanız 3.5 mm ses kablosunu da bağlamanız gerekiyor.

243V7Q’nun esas ön plana çıkan noktası her açıdan çok iyi görüş açıları sunan, canlı renklere sahip IPS panel kullanması. Bu yüzden incelemenin başlında canlı renklere sahip bir monitör arayanlara hitap ettiğini söylemiştik. W-LED arka aydonlarma kullanan panel 16:9 oranda, 1920×1080 piksel çözünürlük sunuyor. Bu da Full HD demek. Piksel yoğunluğu 93 PPI.

Hesaplı monitör kategorisinde yer aldığı için yüksek yenileme hızı sunmuyor, 60 Hz tazeleme oranı var.  Yine IPS panellerde yaygın olarak gördüğümüz 5 ms GTG değerine sahip. Bu ekrandaki piksellerin renk değiştirme süresini belirtiyor. TN ya da oyuncu türü monitörlerde bu değer 1 ms’e kadar inebiliyor, renk odaklı profesyonel bazı monitörlerde ya da eski nesil panellerde 20 ms’e kadar çıkabiliyor. 5 ms çok fazla Ghosting göreceğiniz bir değer değil ancak bu alanda mükemmeli istiyorsanız kesenin ağzını açıp 1 ms GTG değerine sahip monitörlere bakmalısınız. Bunu yaptığınızda 75, 100, 144 ve daha üzerinde yenileme hızına sahip oyuncu modellerine doğru uzun ve bütçeyi tamamen değiştiren bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yüzden biz kendi segmentimizde incelemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz.

1000:1 statik, 10.000.000:1 dinamik kontrast aralığı, 250 cd metrekare parlaklık, 0.275 mm piksel aralığı gibi son derece standart özelliklerle geliyor. 16.7 milyon renk yani 8 bit bir paneli var.

IPS panel sayesinde hem yanlardan, hem yukarıdan ve aşağıdan tam görüş sunabiliyor bunun ifadesi de 178/178 derece oluyor.

Günlük kullanımda film izlerken çok güzel, ayrıca hafif oyun oynarken de gayet iyi. Oyuncu monitörü kategorisinde olmasa da eski sönük LCD ekranların yanında parlıyor.

Ofis ya da internet kullanımına geçtiğimizde yeni nesil monitörlerde görmek istediğimiz titreşimsizlik ve düşük mavi ışık modları bizi karşılıyor. Bunlar göz ve kafa yorgunluğunu ciddi ölçüde azaltan teknolojiler. Titreşimsizlik özelliği arka ışığın kontrolünde göze gözükmeyen ama beyin tarafından algılanan aç/kapat – Pulse Width Modulation teknolojisini kullanmayarak sağlanıyor. Güç tasarrufu için bir dönem standart olan PWM bu rahatsızlık yüzünden artık terk ediliyor. Zaten yeni nesil paneller, hesaplı bile olsalar PWM’siz ama tasarruflu olarak kullanılabiliyor.

Philips’in bu noktada uzun yıllar monitör üretim tecrübesi farklı teknolojilerle kendisini gösteriyor. Ekran içeriğini göz önüne alarak analiz eden SmartContrast karşıtlığı ayarlıyor. Bunu ekrandaki koyu ve açık renklere bakarak yapıyor ve renkleri otomatik ayarlıyor. Ofis kullanımında ekonomi moduna alıyorsunuz. SmartImage ile de iş, fotoğraf, film, oyun, ekonomi modları arasında hızlı geçiş yapabiliyorsunuz.

Testlerimizde ışıklı ve karanlık ortamlarda monitörü kullandık. Normal ofis ve ev ışık şartlarında, gece film izlerken performansından memnun kaldık. Bu tarz ince çerçeveli IPS panel monitörlerde sık gördüğümüz ışık sızmasıyla karşılaşmak bizi şaşırtmadı. Ancak kabul edilir düzeyde olduğunu gördük. Inpug Lag testinde çok iyi sonuç aldı, oyun oynarken monitörün iç elektronik aksamından kaynaklanan gecikmeler en az düzeyde. Bunu panel tepki süresiyle karıştırmamalısınız. 5 Ms griden griye renk geçiş süresi 60 Hz için normal.

Artılar: IPS panel görüntü kalitesi ve görüş açıları çok iyi, çok ince çerçeveli, Input Lag değeri oldukça iyi.

Eksiler: Kenarlarda ışık sızması var, stand ergonomisi kısıtlı, DisplayPort bağlantısı yok.

Sonuç itibariyle Philips 243V7Q model monitör canlı bir IPS panele, ev ve ofis kullanımı için yeni altın standart olan 24 in/Full HD özelliklerine sahip bir monitör. Philips’in üst modellerinde olduğu gibi ergonomik bir stand, farklı bağlantı imkanları sunmasa da film, temel oyun, ofis ve bütün diğer PC kullanımları için hesaplı ama kaliteli bir çözüm sunuyor.

Eski monitörünüzü daha canlı, daha tasarruflu, daha geniş bir ekran ve  ince çerçeveli modern bir kasa ile değiştirmek bilgisayar zevkinizi arttırıyor.  Uygun fiyatı ve kalitesiyle, artı ve eksileriyle kendi sınıfında başarılı bir monitör.