Google, Android Uygulamalarına DRM Bilgisi Ekledi

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

DRM bilgisi, tüm Android uygulamalarının APK dosyalarına yerleştirildi.

Google, küçük ama önemli bir güvenlik değişikliği yaptı. Bundan böyle tüm Android uygulamaları APK dosyalarında DRM bilgisi barındıracak. Bu sayede uygulamanın Google Play Store veya diğer güvenilir kaynaklardan gelip gelmediği anlaşılabilecek.

Bu değişiklik tüm uygulamalarını Play Store’dan indiren kullanıcılara herhangi bir fayda sağlamayacak. Fakat APK dosyalarıyla içli dışlı olan kullanıcılar, gönül rahatlığıyla uygulamalarını indirip telefonlara kurabilecekler.

Android’in uygulama paketi olan APK dosyaları aracılığıyla uygulamalar telefonlara internet bağlantısı veya Google hesabı gerekmeden kurulabiliyor. APK dosyaları, belirli bölgelere kilitli olan uygulamaların yüklenmesi için de kullanılabiliyor. Bir dönem Türkiye’de de pek çok oyuncu Pokemon GO APK’ları aracılığıyla oyunu edinmişti.

Bu noktada APK dosyalarının indirildiği yerin güvenli olup olmaması büyük önem taşıyordu. Zira güvenli olmayan kaynaklar, APK’ları değiştirip içine zararlı yazılımlar enjekte edebiliyor. Böylece kullanıcı standart Pokemon GO oyununu yüklediğini sanarken, arka planda yüklenmiş reklam yazılımlarıyla karşılaşabiliyordu. Google’ın yaptığı değişiklik, bu tip durumları engelleyecek.