ADATA Standını Gezdik: XPG Bellekler, SSD’ler ve Daha Fazlası…

In İş, Video by Ali GüngörLeave a Comment

Computex 2018’de dikkat çekenler arasında yer alan ADATA’nın standını gezdik. XPG oyuncu donanımlarına, hız aşırtmalı belleklere, taşınabilir depolama ürünlerine ve diğer ürünlere baktık…

Computex fuarında dikkat çeken standlar arasında ADATA vardı.  Logo yenileyen şirketin  ADATA markalı son tüketici elektroniği, kurumsal seri ve XPG markası altında oyuncu ürünleri tanıtıldı.

XPG oyuncu donanımları altında en çok dikkat çeken hız aşırtma yapılan XPG Spectrix D80 RGB DDR4 RAM’ler oldu. Bu bellekler sıvı nitrojen soğutma ile 5531 MHz frekansa ulaştılar. ADATA bu rekoru MSI ekibiyle birlikte gerçekleştirdi. Kullanılan anakart da MSI X299 Gaming Pro Carbon AC oldu.

Peki bu bellekler normalde nasıl? Hava ve sıvı soğutma harmanı bir soğutmaya sahipler. PCB üzerinde termal iletken, dışta alüminyum ısı dağıtıcı ve kapalı sıvı soğutma birlikte çalışıyor. RGB aydınlatma da ayarlanabiliyor. 2666 MHz’den 5000 MHz’e kadar Intel ya da AMD sistemlerde kullanılabiliyor, XMP 2.0 profillerini destekliyor.

Standda diğer dikkatimizi çeken modeller XPG Spectrix D40 oldu, 2666 MHz temel frekansın ötesine yine XMP ile çıkabilen bu bellekler de RGB ışıklandırmaya sahip. ASUS Aura Sync destekli anakartlarda kontrol edilebiliyor.

Yine XPG bölümünde firmanın ilk mekanik anahtarlı oyuncu klavyesi modellerinden Infarex K20 tanıtıldı.  Mavi Kaihl anahtarlar kullanan anti-ghosting özellikli klavyede 50g basınç hassasiyeti var. 11 Işıklandırma efekti olan arka aydınlatması klavye üzerindeki kısayol tuşlarıyla kontrol edilebiliyor.

XPG bölümünde yeni bir oyuncu kulaklığı ve kontrol ünitesi de tanıtıldı. Burada oyun deneyim alanı ve bol bol RGB şovu vardı.

SSD’lere baktığımızda SX8200 PCIe M.2 SSD dikkat çekiyor. Firmanın NVMe 1.3 protokolünü kullanan PCI Express Gen3 x4 SSD’si 3200 MB/s okuma ve 1700 MB/s yazma hızları ile 310K/280K IOPS rastgele okuma yazma değerleri sunabiliyor.

M.2 ya da SATA SSD’lerde üst, orta ve giriş seviyesi ürünler sergilendi. Bu bölümün ilginç yanı son tüketici SSD’lerinin yanında kurumsal SSD’lerin ve RAM modüllerinin de sergilenmesiydi. Hesaplı ve ufak çözümlerden ileri seviye endüstriyel ürünlere kadar ADATA’nın ürün aileleri toplu şekilde sergilendi.

ADATA bölümüne döndüğümüzde yeni logoyu, taşınabilir diskleri, USB bellekleri, bellek kartlarını, taşınabilir bataryaları gördük. Ayrıca firmanın Qi sertifikasına sahip iki farklı seri kablosuz şarj cihazı da dikkatimizi çekti.

Taşınabilir SSD’ler ve taşınabilir diskler alanında pek çok ürünün yanında sağlamlaştırılmış, darbelere dayanıklı diskler için ayrı bir vitrin oluşturulmuştu. Taşınabilir diskte cihazın sağlığı için ısı dağıtıcıya sahip özel bir model de dikkatimizi çekti.

Son olarak ADATA ana bölümünde firmanın bulut bağlantılı, kameralı ev robotları da sergilendi. Yüz algılama, çocuk takibi, ev güvenliği için uzaktan uygulama kontrollü robotlar gelişmeye devam  ediyor.

Biz de bu standı gezerek son dönemde yeni oyuncu bilgisayarlarının içerisinde karşımıza daha sık çıkmaya başlayan bileşenleri daha yakından tanımış olduk.