Ubuntu 18.04 Kurulum Rehberi

In Makale, Pratik, Video by Ali GüngörLeave a Comment

8. nesil Intel işlemciyle gelen dizüstü bilgisayara Ubuntu’nun son sürümü 18.04’ü kuruyoruz. Bakalım yeni nesil bileşenler, farklı işletim sistemleriyle nasıl anlaşıyor…

Linux maceramız bir okurumuzun yakın zamanda incelediğimiz Monster Tulpar T5 V18.1 cihaza Archlinux’un Reborn OS dağıtımını kurmamızı istemesi ile başladı! Biz de bu bağlamda USB belleğimizi hazırladık ve adım adım işlemlere başladık. Lakin kötü haberi peşin verelim: Reborn OS cihazda boot edemedi… Yine de biz bu adımları rehberde gösterdik tek tek.

Biraz deney, biraz eğlence ama esas sebep izleyicilerimizden gelen sorular. 8. Nesil Intel işlemcilerin çıkışı dizüstü bilgisayar piyasasını daha heyecanlı hale getirdi. Eskiden laptop işlemcilerinde en fazla 4 fiziksel çekirdek vardı, bu sayı artık 6’ya yükseldi. Öte yandan yeni cihazlarla birlikte yeni donanımlar da ürünlere eklendi. Peki güncel Linux dağıtımları bu donanımları ne kadar destekliyor? Bu videomuzda bu sorunun cevabını arıyoruz.

Bazı dağıtımlar henüz 8. nesil için hazır değil, bazıları için ise donanım üreticilerinin ayrı sürücü sağlaması gerekiyor. Kimi bileşen için kendiniz çözüm üretmelisiniz. Bir yere kadar kurmak ve kullanmak mümkün. Yaptığımız denemeler şu anda en sorunsuz dağıtımın Ubuntu olduğunu gösteriyor. Ubuntu için teknik destek almak da daha kolay.

Şu an yeni nesil oyuncu dizüstü bilgisayarlarında amaçlarına yönelik olarak Windows 10 kurulumu en iyi yaklaşım. Bazı sistemler Hackintosh’a da müsait. Bunlara da ayrıca bakacağız.

Windows’un Yanına Kurulum

En çok merak edilen konulardan biri de Windows yüklü bir bilgisayara, Windows’u kaybetmeden nasıl Ubuntu kurulacağı. Burada Ubuntu bizim de beklentilerimizin ötesine geçti. Bu güncel Linux dağıtımı, NVMe SSD’deki Windows’u tanıdı ve SSD’deki boş alanı ayırmayı mümkün kılarak hemen yanında kendi kurulumunu yapmayı başardı. Öte yandan boot menüsünde Windows da olacak dediği halde biz göremedik. Yine de bunun için bir çözüm var: F7 ile boot menüsüne girip istediğiniz işletim sistemini seçip bilgisayarınızı onunla açabilirsiniz.

USB’yi Hazırlama

Linux dağıtımlarını USB belleğe yazarken Rufus size iki seçenek sunuyor: ISO ve DD. Ubuntu’yu ISO olarak yazabiliyorsunuz lakin Reborn OS’i ISO olarak yazdığımızda başarıya ulaşamadık. Ancak DD olarak yazarak boot edebildik.

USB bellekten boot etmek için de farklı PC’lerde farklı şekilde boot menüsüne giriyorsunuz. Burada bir veritabanı oluşturduk. Hazırladığımız tabloda cihazınızın Boot tuşunu bulabilirsiniz.

Neler Çalışıyor, Neler Çalışmıyor?

Çalışanlar:

 • Ubuntu’da cihazın fanları tam yükte değil olması gerektiği gibi çalıştı. Bu, dizüstü için güzel bir gelişme.
 • Fan Boost özelliği de sorunsuz çalışıyor, fanları tam devire alabiliyorsunuz.
 • Klavye ışığı yanıyor.
 • Uçak modu.
 • Ses ayarları.
 • Ekran parlaklığı.

Çalışmayanlar:

 • Uyku: cihaz uykuya dalıyor gibi oluyor ama uyanamıyor.
 • Touchpad: bütün güncelleştirmeleri de aldık ama yine de touchpad çalışmamakta ısrar etti.
 • Klavye ışığı yanıyor lakin seviye ve renk ayarı yapılamıyor.
 • P tuşuna basılı kalabiliyor. Tekrar P tuşuna basmak sorunu çözüyor.
 • Ekranlar arası geçiş: tuşa basılı kalmış gibi sürekli menüdeki seçenekler arasında

Kurulum için gerekenler: