Anasayfa Haber Xbox One’a Klavye Ve Fare Desteği Geliyor

Xbox One’a Klavye Ve Fare Desteği Geliyor

Microsoft, bu desteğin getirilmesi için Razer ile çalışıyor.

Oyunlar açısından bakıldığında bilgisayarları konsollardan ayıran en büyük fark, kontrol biçimleri. Oyun türlerine göre oynanışta büyük farklılıklara sebep olan kontroller, aynı zamanda türün platforma uygun olup olmadığını da belirler nitelikte. Mesela bir dövüş oyunu klavye ve fareyle zor oynanırken, herhangi bir RTS oyununu da joypad ile oynamak imkansıza yakın.

Microsoft, Xbox’a klavye – fare desteğinin geleceğini 2015’te duyurmuştu. Fakat bunun üzerinden bir hayli zaman geçmiş olmasına rağmen bu destek Xbox One’a gelmedi. Söylenene göre bu yılın başlarında gerçekleştirilen Xfest geliştirici etkinliğinde Microsoft, Razer ile işbirliğini duyurdu. Bu işbirliği Xbox One konsoluna klavye ve farelerin geliştirilmesi üzerine.

Yapılan sunumda Rzer’ın Turret isimli klavye – fare setinin Xbox One için uygun bir çözüm olduğuna değinildi. Ayrıca farenin geliştiricilere neler sunacağı hakkında da bilgi verildi. Oyuncuları en çok ilgilendiren kısmı ise farede en fazla 5 tuş desteğinin bulunacağı. Günümüz oyuncu farelerinin çoğunda hali hazırda 5 veya 6 tane tuş bulunuyor. Bunlar sorunsuz bir şekilde çalışacak. Fakat bol tuşlu MMO fareleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

İşin en güzel kısmı ise Xbox One’da klavye – fare ikilisini kullanan kullanıcılar ile joypad kullanan kullanıcılar sistem tarafından algılanarak sunuculara gönderilebilecek. Bu durumda joypad kullanan oyuncuların klavye – fare kullanan oyuncularla karşılaşması engellenebilecek. Klavye ve fare desteğinin Xbox One’a ne zaman ulaşacağı henüz bilinmiyor.

Video Reklam: