BenQ EL2870U 4K HDR Monitör İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

BENQ’nun 28 inçlik, EL2870U model 4K HDR monitörünü inceliyoruz. FreeSync desteği ve diğer özellikleri adım adım paylaşıyoruz…

HDR’ın yanı sıra Freesync desteği de sunan bu monitör sinema severler ve oyunculara hitap ediyor. 4K çözünürlüğün yavaş yavaş yerleşmeye başlaması ile birlikte bu çözünürlükte monitörlerin 1080p ve 1440p modellerin yerini almaya başladığını görüyoruz.

3840x 2160 çözünürlükte 60 kare/saniye tazeleme sunan bu model HDR10 standardını destekliyor. Markalar kendi HDR standardını ön plana çıkardığı için kullanıcıların kafası bu konularda biraz karışmış durumda. HDR10 bugün HDR destekli monitörlerde görmeye alıştığımız ve sıkça kullanılan formatlardan birisi.

Bu model 28 inçlik ve kenarları bugün piyasada bulabileceğiniz diğer modellere göre malesef biraz kalın. Tasarım söz konusu olduğunda üst ve yan çerçevelerde siyah tercih edilmiş, alt çerçeve ve ayağın ön kısmı ise gri renkte. Monitör ayağının tasarımı oldukça sade ve hemen her ortama kolaylıkla uyup sırıtmayacak bir tarzda.

Monitörü duvara veya başka standlara bağlamak isteyenler için VESA desteği de sunulanlar arasında.

Hareket özgürlüğü konusunda ise biraz kısıtlı kalmış, sadece 20 derecelik tilt yani öne ve geriye eğim imkanınız bulunmakta.

Portlar

Giriş çıkış portları olarak 2 adet HDMI 2.0 ve 1 adet DisplayPort 1.4 port ile 3.5mm analog kulaklık çıkışı mevcut. Ve tabii ki güç girişini de görmekteyiz. Monitörün adaptörü dahili ve bu sayede masanızın altındaki dağınıklığa katkıda bulunmuyor. Bunun haricinde bir USB Hub özelliği mevcut değil.

Monitörün barındırdığı 2W’lık dahili hoparlörlerle ses alabilseniz de hemen hemen her monitörde olduğu gibi bu hoparlörler tatmin edici bir performans sunmuyor.

Panel Özellikleri

Panel TN, yani twisted nematic teknolojisini kullanıyor. Yatay görüş açısı 170, dikey görüş açısı ise 160 derece. Bu anlamda video post prodüksiyon ve resim düzenleme gibi profesyonel uygulamalarda çok tercih edilebilecek bir ürün değil.

1000:1 statik, 12 milyona 1 dinamik kontrast oranı ve 300 nit parlaklığı var. Bu değerler bir HDR monitöre göre bize düşük geldi. HDR’ın çıkış felsefesi olan görüntüdeki en parlak ve en karanlık noktaları aynı anda detay kaybı olmadan gösterebilmek için yüksek parlaklık ve kontrast oranları gerekiyor. O sebeple piyasada daha iyi sonuç veren HDR monitörler varken sadece HDR özelliği için bu monitörü satın almak pek doğru bir karar olmayacaktır. Ancak daha üst standartta HDR’ı aynı özelliklerle almak isterseniz bütçenizi iki katına çıkartmanız gerekecek. Evet, çok ciddi fiyat farkları sepete giriyor.

Renk Gamutu ve Bit Değeri

Renk konusunda NTSC gamutunun %72’sini kapsayan panel 10 bit renk derinliği sunabiliyor. 10 bit renk de HDR için bir gereksinim. Yani panel renk kalitesi olarak standart monitörlere göre çok daha zengin. Tepki süresi ise griden griye 1ms. Bu tabii ki TN panelin sunduğu bir avantaj.

4K oyunculuğa giriş monitörü olarak düşündüğünüzde 1ms tepki süresi oldukça iyi bir değer. Giriş gecikmesi testimizde 10.7ms gecikme tesbit ettik ki bu da bir oyuncu monitörü için kabul edilebilir seviyede.

Işık sızması testinde yine iyi bir sonuç aldık, köşelerde belirgin bir ışık sızması durumu gözlemleyemedik. Özellikle ışık sızması ya da IPS parlaması sevmeyen kullanıcılar için TN paneli tercih sebebi. Öte yandan IPS kadar canlı renkler yok.

OSD menüsü

OSD menüsünü monitörün sağ alt kısmına konumlandırılan butonlardan kontrol ediyorsunuz. HDR, Brightness Intelligence Plus ve güç butonları yine burada yer alıyor. Brightness Intelligence Plus BenQ’nun parlaklık seviyesini dinamik olarak düzenleyen teknolojisi.

OSD menüsünden ulaşabileceğiniz bir başka özellik de Smart Focus. Bu özellik sayesinde ekranın bir bölümünü parlak kılarken, geriye kalanı karanlıkta bırakabiliyorsunuz. Bu bölümü büyütüp küçültebiliyor ve konumunu değiştirebiliyorsunuz.

Uyku ve göz sağlığına dair seçeneklere de yer veren menüde mavi ışık seviyesini 4 kademeyle ayarlamanız mümkün olduğu gibi BenQ yazısının hemen altında yer alan ışık sensörüne göre ekran parlaklığınının ayarlanmasına izin verebiliyorsunuz. Bu sensörün hassasiyeti istendiğinde düzenlenebiliyor.

OSD menüsü hakkında belki de tek eksik Türkçe dil desteğinin olmaması.

Sonuç Değerlendirme

BenQ EL2870U, 4K ve HDR teknolojilerini deneyimlemek, AMD ekran kartınızın Freesync teknolojisinden faydalanarak oyun oynamak ve bunları cebinizi yakmadan yapmak için tercih edilebilecek güzel ve hesaplı bir monitör.

Yüksek kalitede film izleyebilir, yüksek çözünürlük sayesinde 28 inç ekranda geniş bir çalışma alanı elde edebilirsiniz.

Odak hedef kitlesi özellikle 4K oyuncular. Daha da detaylı bakarsak karakter olarak giriş gecikmesine pek tahammülü olmayan, bununla birlikte Ghosting de sevmeyen, hızlı, net görüntüyü 4K keskinliğinde almak isteyen oyuncular.

Ek olarak üretiyice donanımsal maliyet farkı getirmeyen ancak her monitörde de olmayan FreeSync sunulması güzel bir nokta. Vega 56 ve Vega 64 ekran kartları ve 2018 sonrasında çıkacak yeni güçlü kartlarda 4K oyunculuk için yararlı bir teknoloji. Nvidia ekran kartıyla monitörü kullanırken elbette bundan yararlanamıyorsunuz. Ayrıca HDR deneyimi de giriş seviyesi HDR diyebiliriz. Bu monitörün odak noktası değil.

BenQ bu değerleri 60 Hz’in ötesinde 100, 144 ve ötesi yenileme hızına sahip modellerde 4K ile birleştirirse harika olur. İnceleme tarihinde 4K 144 Hz hiç bir monitör yok, zira henüz bunu sağlayabilen bir panel yok.

Artılar: 4K, 10 bit panel ve HDR10, ışık sızması vb sorunlar yok, fiyat performans dengesi iyi, FreeSync destekliyor, hem piksel tepki süresi, hem de giriş gecikmesi değerleri rekabetçi oyuna uygun.

Eksiler: Üst seviye HDR için gereken aşırı yüksek parlaklık değerleri bulunmuyor, çerçeve daha ince olabilirdi, ergonomik ayar seçenekleri oldukça kısıtlı.

Uzun süre kullanabileceğiniz hızlı ve keskin, büyük ekran bir monitör olan BenQ EL2870U 4K HDR modelini hem PC, hem de PS4 Pro konsol oyuncularına fiyatına göre yüksek performansıyla tavsiye ediyoruz.