WPA3 Güvenlik Protokolü Duyuruldu

In Haber by Egemen YıldızLeave a Comment

WPA2’nin yerini alacak WPA3 protokolü duyuruldu.

Ocak ayındaki haberimizde belirttiğimiz gibi Wi-Fi Alliance, bir dizi yeni protokol üzerine çalışıldığını ve yıl sonuna doğru bunların hazır olacağını bildirdi. En azından kağıt üzerinde olsa da WPA3 protokolü ile Wi-Fi bağlantıları için sunulacak ek güvenlik önlemleri hakkında bilgiye sahibiz.

WPA2 Şifreleme Standardı Kırıldı! haberinde belirttiğimiz üzere, KRACK ismi verilen güçlü bir saldırı yöntemiyle herkesin yaygın olarak kullandığı WPA2 güvenlik protokolü kırıldı. Bunun üzerine yeni gelecek protokolde bu sorunun çözüleceği belirtildi.

WPA2’ye geçişin neredeyse 10 yıl aldığını düşününce, yeni standarta da bir gecede geçileceğini beklemek yanlış olur. Neyse ki WPA2 terk edilmeyecek ve desteklenmeye devam edecek.

Son kullanıcı olarak yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Wi-Fi bağlantınız için yeni güvenlik protokolünün hazır olduğunu görmeyi beklemeniz gerekecek.

İş pazarında ise çok daha ciddi bir sorun mevcut. Wi-Fi Alliance, Wi-Fi sertifikalı cihazlarda WPA2 desteğinin zorunlu olarak devam edeceğini belirti ve WPA3 uyumlu cihazlar artmaya başladıktan sonra yeni protokolün tüm cihazlarda zorunlu hale geleceğini belirtti.

WPA3 Protokolü İle Gelen Yenilikler

WPA3 protokolü ile sunulan bir güvenlik geliştirmesi, Protected Management Frames özelliğinin varsayılan olarak gelmesi. Bu özellik kötü niyetli kişilerin ağdan kullanıcıları çıkarmasını ve saldırı sona erene kadar ağa tekrar bağlanmasını engellemesini önlüyor. WPA2 protokolü ile bu özellik kullanmaya başlanmış olsa da, kullanımı şart değildi ve genellikle şirket ve üst düzey kullanıcı cihazlarında sunuluyordu.

Simultaneous Authentication of Equals (SAE) ise sunulan diğer bir özellik. Hassas olan şifre gibi verilerin aktarımında daha güvenli bir yol sunan bu özellik, iletişimin güç kullanılarak çözülmesini daha zor hale getiriyor. WPA3-Şirket standartı kullanıldığında tüm ağ trafiği 192-bit şifreleme ile birlikte korunuyor. Devletlerde ve finans sektöründe uyumluluğu artıracak bu özellik başka alanlarda da kullanılabilir.

Kafeler, havaalanları gibi genele açık mekanlarda Wi-Fi Enhanced Open güvenlik özelliği hiçbir giriş gerektirmeden, sunulan ücretsiz ağlara şifreleme özelliği getiriyor. Bu özellik bağlı olan her kullanıcıyı eşsiz bir şifreleme düzeniyle koruyor ve verilerin elde edilmesini engelliyor.

WPA3, bahsettiğimiz gibi WPA2 standardıyla tam olarak geriye dönük uyumluluğa sahip olacak. Böylelikle yeni cihazlar eski ağ donanımları ile de kullanılabilecek. Kolay bağlantı özelliği ile birlikte ekranı olmayan ya da giriş aygıtı özelliğinde olan cihazlar Wi-Fi ağlarına bağlanabilecek. Bir akıllı cihaz kullanılarak taratılacak QR kodu ile diğer cihazlara erişim izni sağlanabilecek.

WPA3 standartı ile uyumlu adaptörlerin gelecek yıl piyasaya çıkması bekleniyor. Cihazların çoğunun bu yeni protokol desteğini alması yıllar alacak. Üreticilerin firmware güncellemesi ile yeni protokolü kullanıcılara sunması mümkün olsa da, daha önceki geçişler hatırlandığında bu şekilde geçişin genellikle mümkün olmayacağını belirtmek gerekiyor.