Anasayfa Makale Windows 10 Sürüm 17704 Hangi Yenilikleri Getiriyor?

Windows 10 Sürüm 17704 Hangi Yenilikleri Getiriyor?

Windows 10 Sürüm 17704 (RS5) ile birlikte gelen yeni özellikleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft kısa süre önce Windows 10 Insider Preview Sürüm 17704’ü gün yüzüne çıkardı. Bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesinin ilk tohumları bu güncellemeyle birlikte atılıyor. Yeni sürüm ile ufak ve büyük birçok değişiklik yapılmış olsa da, göze çarpan özellikleri bu yazımızda belirteceğiz.

Windows Edge Değişiklikleri

Microsoft’un Edge tarayıcısında birçok değişikliğe gidildi. İlk olarak tasarımda bir takım değişiklikler yapıldı. Sekmelerin yer aldığı kısıma yeni derinlik efekti eklendi. Böylece aktif sekmeyi daha kolay ayırt edebileceksiniz.

Seçenekler menüsü yeniden tasarlandı. Çok şeyin yer aldığı karmaşık eski ayarlar düzeni değiştirilerek daha derli toplu ve kolay bir menü tasarlandı. Yeni sekme, yeni pencere, yeni InPrivate göz atma seçenekleri gibi sık kullanılan özellikler bu menünün başında daha çok alan kaplarken, diğer özellikler kategoriler halinde yer alıyor. Hangi seçeneğin yer alıp yer almayacağını da kolaylıkla düzenlemek mümkün.

Ayarlar kısmı da kategoriler halinde yer alıyor. Genel ayarlar, güvenlik ve gizlilik ayarları, parola ve otomatik doldurma ayarları ve gelişmiş ayarlar ayrı kategoriler olarak yer alıyor. Ortam dosyalarının otomatik yürütülüp yürütülmeyeceğini de ayarlamak mümkün olacak.

Windows 10 için Skype Değişiklikleri

Skype’ın Windows 10 için olan sürümü de büyük bir güncelleme aldı. Yeni özellikleri birkaç kategori altında toplamak mümkün.

 • Gelişmiş çağrı özellikleri
 • Grup konuşmalarında kolay değişiklik yapma imkanı
 • Arama sırasındaki önemli anların resimlerini alma imkanı
 • Ekran paylaşma özelliğinin daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi
 • Düzenlenebilir temalar

Dış Mekanlarda Daha İyi Video Gösterimi

Çok aydınlık ortamlarda dizüstü bilgisayarınızdan video izlemek oldukça güç hale gelebiliyor. Bu yeni özellikle bilgisayarınızdaki ışık sensörü kullanılarak ışık düzeyi tespit edilecek ve video da buna uygun şekilde otomatik olarak düzeltilecek. Bu özelliği Ayarlar – Uygulamalar – Video kayıttan yürütme menüsünden etkinleştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda ışık sensörü olup olmadığını birkaç şekilde anlamanız mümkün. Ayarlar – Sistem – Monitör menüsünde otomatik parlaklıkla ilgili bir ayar mevcut ise cihazınız büyük olasılıkla ışık sensörüne sahiptir. Aygıt yöneticisini kullanıp sensörler bölümünün altında ışık sensörüne benzer bir cihaz görmek de diğer bir yol. Tüm cihazların iyi kalibre edilmiş bir sensöre sahip olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Yönetici Haklarına Sahip Olmayan Hesaplar için Font Yükleme

Okul ya da iş bilgisayarınızda yönetici haklarına sahip olmadığınız için font yükleyememiş olabilirsiniz. Daha önce fontlar tüm kullanıcılar için yüklendiği için yönetici yetkisi gerekiyordu.

Windows 10 1803 özellik güncelleştirmesi ile birlikte fontlar Microsoft Store üzerinden indirmeye sunuldu. Kullanılabilirliği artırmak için Windows’un içinde değişiklik yapıldı ve fontların tüm kullanıcılar için değil de belirli bir kullanıcı için yüklenebilmesi sağlandı. Microsoft Store üzerinden indirdiğiniz fontlarda bu yüzden yönetici yetkisi aranmıyor.

Sürüm 17704 ile birlikte farklı kaynaklardan elde ettiğiniz ve yüklemek istediğiniz fontlar ile ilgili bir değişiklik geliyor. Font dosyasına sağ tıkladığınızda yönetici hakları gerektiren tüm kullanıcılar için yükleme seçeneği, geçmişte olduğu gibi karşınıza çıkıyor. Sadece yükleme seçeneğini kullanırsanız da yetki gerekmeden fontları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha İyi Metin Kontrolü

Sürüm 17704’de yeni metin kontrol menüleriyle birlikte aşağıdaki özellikler geliyor.

 • Kutucuklar içinde yer alan metinlerin dokunma ile kolaylıkla kopyalanıp yapıştırılabilmesi
 • Sıklıkla kullanılan eylemler için yeni simgeler
 • Yazıları koyu, italik yapma imkanı
 • Yeni animasyonlar, derinlik etkisi

Windows Güvenlik Geliştirmeleri

Windows Defender güvenlik merkezinde değişiklikler yapıldı. Eylem gerektiren tüm tehditler “Virüs ve tehdit koruması” menüsü altında gözükecek. Ayrıca şüpheli davranışları engelleme özelliği geliyor. Windows Defender Exploit Guard özelliği tüm kullanıcılara geliyor.

Kısıtlı dosya erişimi özelliğiyle birlikte fidye yazılımlarının ya da virüslerin kişisel dosyalarınıza verebileceği zarar en aza indiriliyor. Bazı durumlarda belgeler ve resimler klasörleri ile çalışan uygulamalar da engellenebiliyor. Yeni güncelleme ile birlikte engellenen bir uygulamayı beyaz listeye alabileceksiniz.

Cihaz performansı ve sistem durumu sekmesine Windows zaman servisinin durumunu değerlendirme özelliği eklendi. Cihazınızın saatinin sunucularla doğru şekilde eşleşmediği durumlarda bilgilendirilecek ve kolaylıkla sunucularla saati eşleyebileceksiniz.

Diğer güvenlik yazılımlarının Windows Defender güvenlik merkezinde daha iyi görüntülenmesi için de değişiklikler yapıldı.

Görev Yöneticisi Değişiklikleri

Görev yöneticisi, işlemler sekmesinde iki yeni sütuna sahip olacak. Güç tüketimi sütunu uygulamaların ve hizmetlerin anlık güç tüketimini görüntüleyecek. Güç tüketimi trendi ile ilgili bölüm ise her uygulama/hizmet için 2 dakikanın üzerinde trend analizi yapacak. Her iki dakikada bir bu sütun sıfırlanacak.

Genel Değişiklikler, Geliştirmeler, Hata Düzeltmeleri

 • Windows Update’de karşılaşılan 0x80070057 hatasına sebep olabilen bir sorun giderildi.
 • Başlat menüsünde karşılaşılan kararlılık sorunları giderildi.
 • Yüksek DPI cihazlarda görev yöneticisi çalıştırıldığında ortaya çıkan belirgin gecikme giderildi.
 • Windows animasyonları kapatılsa da görev yöneticisindeki animasyonların kapatılamaması sorunu giderildi.
 • Arama seçeneklerine yeni anahtar kelimeler eklendi.
 • Güncellemeler sırasında Bluetooth kapalı olduğunda ortaya çıkan açma kapama düğmesinin kaybolması sorunu giderildi.
 • Bazı Bluetooth cihazları ile ilgili sorunlar giderildi.
 • Daha birçok ufak değişiklik yapıldı.

Bilinen Sorunlar

 • Dosya gezgininde siyah tema kullanıldığında ortaya çıkabilecek beklenmedik açık renkler ve metin sorunları.
 • HDR ayarları ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Bazı kullanıcılar HDR desteğini açıp kapama özelliğine sahip olmayacak.
 • Renk yönetiminde bazı profillerde erişim reddedildi hatası alınabiliyor.
 • Oyun çubuğunda FPS sayacının bazı oyunlarda düzgün şekilde gösterilememesi
 • Oyun çubuğunda CPU kullanımı ile ilgili yanlış yüzde yer alması
 • Kullanıcının resminin düzgün şekilde görüntülememesi, performans panelindeki sekmeler arasında geçiş yapıldığında verilerin hemen güncellenmemesi

Bu sürümü yüklemek için Ayarlar – Güncelleştirme ve Güvenlik – Windows Insider Programı seçeneğini etkin hale getirip güncelleştirmeleri denetlemeniz yeterli.