Anasayfa Haber Akıllı Telefonunuzu Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Akıllı Telefonunuzu Kullanırken Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Her geçen gün daha da ileri teknolojilerden beslenen akıllı telefonlarımızın içine HUAWEI ile beraber yapay zeka da eklendi.

EMUI 8.1 işlemcili yeni HUAWEI P20 Pro telefonunuzu daha rahat kullanabilmek için bilmenizde fayda olan birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

1) Telefonunuzun ara yüzünü değiştirmek çok kolaydır

Ana ekranınızdaki uygulamalarınızı dilerseniz birleştirerek bir klasörün içerisinde toplayabilir ya da standart şekilde kullanabilirsiniz. Ayarlarınıza girerek Ekran bölümüne tıklayıp, Başlangıç ekranı stili Standart ya da Çekmece opsiyonlarından seçim sağlayabilirsiniz. Çekmece opsiyonu sayesinde uygulamalarınızı bir klasörde toplayabilirsiniz.

Ekranınızda ne kadar fazla ya da az uygulama görünmesine karar vermek de sizin elinizde. Ana ekranınıza tutarak bastırdığınızda Ayarları seçebilir, en alt sağ köşede bulunan Ekran Düzenine tıklayarak bir ekranda kaç tane uygulama görüneceğine karar verebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz kadar uygulamayı görebilirsiniz.

2) Pil performansını artırabilmek için birkaç öneri

Ayarlara tıkladıktan sonra pil seçimi kısmında üç farklı pil modu göreceksiniz: Normal, Güç Tasarruf Modu ve Süper Güç Tasarrufu Modu.

Tahmin edeceğiniz gibi, normal düzeyde pil kullanımı arka plandaki uygulamaları etkilemiyor ve CPU’yu kısıtlamıyor. Güç tasarrufuna geçtiğinizde ise pil ömründe yükselme gözlemleniyor. Tabii bu seçenekle beraber uygulama aktiviteleri azalıyor, örneğin bildirimler düşüyor ve CPU kısıtlanmaya başlıyor.

Süper güç tasarrufu ise pilin gerçekten çok düşük olduğunda devreye girmesi gereken bir sistem. Kullanım sürenizi yaklaşık iki kat daha uzatabiliyor. Akıllı telefonunuzu kısıtlı ve basit bir moda çeviren bu tasarruf sistemi aramalar ve SMS uygulamaları gibi basit işlemleri aktif bırakıyor.

Acil durumlar ve festivaller gibi zamanlarda süper güç tasarrufu modu çok yardımcı olacaktır. Ekranı aşağı kaydırdığınız zaman bu opsiyonu kısa yolla seçme hakkınız da bulunuyor.

Pil gücünü artırmak için başka bir seçenek ise, ara yüz renklerini koyulaştırmak. Ayarlarınızın ekran bölümünde bulunan “ara yüz renklerini koyulaştır” opsiyonunu seçerek ekranın parlaklığını düşürebilir ve pil ömrünü uzatabilirsiniz.

3) Ekran gözünüzü yormasın

HUAWEI P20 Pro, kullanıcılarına ekran renkleri ve göz rahatlığı için pek çok seçenek sunuyor. Göz konforu opsiyonu sayesinde gece vakti gözlerimizi rahatsız eden mavi ışık azaltılabiliyor. Bu opsiyonu ayarlar bölümünde ekranın altında bulabilirsiniz.

Bu sayede ekran daha sarı gözüküyor. Bu modu her zaman kullanmak istemeyebilirsiniz. Fakat dilediğiniz zaman devreye sokabilir ya da otomatik olarak devreye gireceği zamanı programlayabilirsiniz.

 

Peki ekranımızın istediğimiz renkleri bize vermesini nasıl sağlayacağız? Herkesin farklı renklere karşı duyarlılığı vardır. Bunun için P20 Pro ekran renklerini dilediğiniz gibi düzenlemeleri için kullanıcılarına pek çok seçenek sunuyor.

Ayarlardaki ekran bölümünden renk sıcaklığını seçerek, dilerseniz sizin için hazırlanmış varsayılan modları kullanabilirsiniz. Sıcak, canlı, soğuk gibi önceden hazırlanmış renk modlarını kullanmanın haricinde, kendi isteğinize göre renk çarkını da belirleyebilirsiniz.

4) Ekranda çentik olmasını istemiyor musunuz?

Ekranın en üstünde bulunan çentik, son model akıllı telefonların yeni moda ikonu oldu. Fakat bu çentik bazı kullanıcılara rahatsızlık verebiliyor. Bunu görmek istemiyorsanız, ayarlamak çok kolay.

Ayarlardaki ekran bölümüne girerek çentik seçeneğine tıklayın. Bu bölümde çentiğin genişleyerek telefon ekranınızın bir bölümünü kaplamasını ya da olduğu halde kalmasını seçebilirsiniz.

5) Telefonumdaki gezinme çubuğunu gizleyebiliyor muyum?

HUAWEI P20 Pro ile sistem menüsünün altından sistem gezinme opsiyonuna tıklayarak size görsel olarak gösterilen istediğiniz ayarı seçebilirsiniz. Buradan gezinme çubuğunun nasıl görüneceğine de karar verebilirsiniz. Hatta kilit opsiyonların yerlerini değiştirebilir ve dördüncü bir öğe ekleyebilirsiniz.

6) HUAWEI P20 Pro telefonumu kullanırken hayatımı kolaylaştıracak başka neler var?

HUAWEI P20 Pro’nuza daha fazla hareket tanımlayabilir ve bu etkileşimle telefonunuzu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Akıllı asistan ile hareketli kontrol opsiyonu seçebilir veya parmak eklemlerini etkinleştirebilirsiniz. Hareketli kontrolde sizi birisi ararken ya da alarmınız çalarken telefonunuzu ters çevirerek sessize alabilir, yukarı kaldırarak alarm ya da aramanın volümünü artırabilir ya da düşürebilir, kulağınıza götürerek telefona cevap verebilirsiniz.

Parmak eklemlerini kullanıma geçtiğinizde ise, daha sert bir vuruşla telefonunuza yeni bir hayat tanımlayabilirsiniz. Parmak eklemenizi üst üste iki kez ekrana vurduğunuzda ekran görüntüsünü kaydedebilir. Harf çizerek uygulamaları başlatabilir (K – kamera gibi istediğiniz uygulamaya tanımlama yapabilir) ya da çift ekran kullanmak için ekranınızın ortasından bir çizgi indirebilirsiniz.

Bonus: Ekran kaydetme!

HUAWEI P20 Pro’nuz ile ekran aktivitenizi canlı olarak kaydedebilirsiniz. Bunu etkinleştirmek için dilerseniz iki parmak eklemini üst üste iki kez ekrana tıklayabilir ya da aynı anda güç düğmesi ile ses artırma düğmesine basabilirsiniz.

HUAWEI P20 Pro’nuzu kullanım alışkanlıklarınıza göre kolaylıkla özelleştirebilir ve benzersiz kullanıcı deneyiminin keyfini sürebilirsiniz.

Video Reklam: