Niantic, Pokemon GO Teknolojisini Geliştiricilere Açıyor

In Haber, Oyun by Ruşen GöbelLeave a Comment

Şirketin AR platformu artık diğer geliştiriciler tarafından lisanslanabilecek.

2016 yazına damgasını vuran ve bilgisayar başında oturmayı tercih eden oyuncuları sokağa çıkaran Pokemon GO, günümüzde hala popüler oyunlar arasında yer alıyor. Maalesef yasak olması sebebiyle oyun Türkiye’de popüler değil.

Pokemon GO, gerçek dünya haritasını bir oyun alanına dönüştürürken, telefon kamerası aracılığıyla artırılmış gerçeklik tecrübesi sağlıyordu. Niantic, Real World Platform olarak adlandırdığı bu platformu diğer geliştiricilere açmayı planlıyor.

Şirket, Ingress ile başlattığı bu platformu Pokemon GO’ya uyarlamıştı. Real World Platform, yakın gelecekte geliştirilmekte olan Harry Potter: Wizards Unite için de kullanılacak.

Niantic yöneticileri, platformun bazı özelliklerinden de bahsettiler. Bu özelliklerden ilki, AR karakterlerinin görüntüdeki gerçek nesnelerle iletişime girebilmesi. Bu teknolojiyle bir Pokemon, görüntüdeki bir vazonun arkasına saklanabiliyor. Üstelik bu teknoloji, yalnızca akıllı telefon kamerasıyla çalışabiliyor, ek sensöre ihtiyaç duymuyor.

Diğeri ise çok sayıda oyuncunun tek haritada (yani tüm Dünya) toplanabilmesi. Google ve Apple’ın bu konuda kendi çözümleri bulunsa da, Niantic çok sayıda oyuncunun yerleştirilmesinde baz istasyonlarından faydalanıyor.

Platformun lisanslanmasının ne şekilde ve ne zaman olacağı hakkında henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bakalım geliştiriciler, Niantic’in Real World Platform teknolojisini kullanmak isteyecekler mi.