Oluşum Süreci Devam Eden Gezegen Keşfedildi

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Yeni keşfedilen ve görüntülenen gezegenin 5 – 6 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Bilim insanları oluşma süreci devam eden bir gezegeni görüntüledi. Araştırmacılar gezegenin 5 veya 6 milyon yıl yaşında olduğunu söyledi. Bu süre ilk bakışta çok gibi görünse de, bu gezegen aslında çok genç. Kıyaslama yapmak gerekirse, Dünya’nın yaşı tahminen 4,5 milyar yıl civarında.

Görüntülenen gezegen genç olmasına rağmen oldukça büyük. Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’den bile birkaç kat daha büyük olduğu söyleniyor. Jüpiter’in de Dünya’nın 1.300 katı büyüklüğünde olduğunu hatırlatalım.

PDS 70 b olarak isimlendirilen gezegen, yörüngede bir hayli yavaş hareket ediyor. Ait olduğu yıldızın çevresindeki turunu 120 Dünya yılında tamamlıyor. Yani bu gezegene inebilsek, bir tam yılını görmemiz mümkün olmayacaktır.

Gezegenin görüntüsü, Şili’deki Very Large Telescope tarafından elde edildi. Bu teleskop Dünya üzerindeki en güçlü 4 teleskoptan elde edilen görüntüleri kullanarak görüntü oluşturabiliyor.

Araştırmacılar, elde edilen görüntülerin gezegenlerin nasıl oluştuğuna dair ipuçları barındırdığını söylüyor. Bu çalışmayla gezegenlerin oluşum süreçleri ve yaşamları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.