Anasayfa Haber DeepMind, Yapay Zekaya Takım Oyunu Oynamayı Öğretti

DeepMind, Yapay Zekaya Takım Oyunu Oynamayı Öğretti

Yapay zeka Quake 3 Arena bayrak kapma modunda gerçek bir oyuncu gibi takım oyunu oynayabiliyor.

“Quake 3 Arena” ve “Yapay Zeka” bir araya geldiğinde pek çoğumuzun aklına Nightmare seviyesindeki Xaero botu geliyor. Anlamsız seviyede isabetli atışları ile yenilmesi imkansıza yakın olan Xaero, pek çok kişinin kabusu olmuştu. Haberin altında Nightmare Xaero’ya karşı verilen bir mücadelenin videosunu bulabilirsiniz.

Yapay zeka teknolojilerini çeşitli oyunlara uygulayan ve bu yönde araştırmalarını sürdüren DeepMind ekibi, bu sefer Quake 3 Arena’yı seçmiş. Quake 3 Arena için zemini düz sayılacak bir harita hazırlayan ekip, bu haritada yapay zekaya Capture The Flag (CTF, bayrak kapma) modunu öğretti.

DeepMind’ın hedefi ise Xaero gibi yenilmez bir bot değil, gerçek insan gibi oynayan bir yapay zeka geliştirmek. Bildiğiniz üzere CTF modu bir takım oyunu. Takım oyunu gerektiren oyunların neredeyse tamamında, oyunların yapay zekalarının takımdan uyumsuz hareket ettiğini belirtelim.

Yapay zeka, takım oyununda daha başarılı

DeepMind, yapay zekasını eğiterek takım arkadaşlarıyla uyumlu hareket edebilen ve oyunu kazanmaya çalışan bir hale getirdi. Eğitimin sonucunda Xaero gibi görmesiyle öldürmesi arası 0,1 saniye olan bir bot değil, doğru stratejileri kullanarak yenmeye çalışan yapay zeka geliştirildi.

Eğitim sürecinin sonunda 40 tane oyuncunun yer aldığı bir turnuva düzenlendi. Turnuvada oyuncularla yapay zeka rastgele bir şekilde dağıtılarak Quake 3 Arena oynandı. Turnuva sonunda oyuncularla yapılan ankette, yapay zekanın gerçek oyunculardan daha iyi takım oyunu sergilediği ortaya çıktı.

Üs koruyan yapay zeka

Yapay zekanın gelişim sürecindeki en ilginç nokta ise, insanların hali hazırda kullandığı stratejileri kendi kendine keşfetmiş olmaları. Botlar bu süreçte kendi bayrak mekanlarında bekleyip bayrağı kollama, rakip bayrak mekanında bekleyip bayrağın geri getirilmesini engelleme ve takım arkadaşlarını takip etme gibi stratejileri kendi öğrendi.