Anasayfa Video Viewsonic M1 Taşınabilir Projeksiyon Cihazı İncelemesi

Viewsonic M1 Taşınabilir Projeksiyon Cihazı İncelemesi

Taşınabilir Projeksiyon İncelemesi: ViewSonic M1
Taşınabilir Projeksiyon İncelemesi: ViewSonic M1

Viewsonic M1 incelemesinde taşınabilir projeksiyon cihazının farklı kullanım alanlarına, tasarım ve özelliklerine yakından bakıyoruz…

M1 Viewsonic’in oldukça portatif, şık ve bol özellikli bir projeksiyon cihazı.

Oldukça sade ve etkileyici tasarımıyla dikkati çeken bu projeksiyon neredeyse bir taşınabilir sabit disk boyutlarında ve sadece 800 gram ağırlığında.  Dahili bataryası sayesinde elektriğin olmadığı yerlerde kullanılabilmesi Outdoor denilen dış alan etkinlikleri ve benzeri kullanım senaryoları için büyük bir özgürlük sunuyor.

Kutu içeriği ve Tasarım

Kutunun üzerinde iF tasarım ödülü logosu dikkatimizi çekiyor, beklentimiz yükseldi. Kutuyu açar açmaz bizi şık ve kalın taşıma çantası karşılıyor. Bu çantanın kapağı cırtcırta sahip ve projektörünüzü çizmeden taşımak için oldukça kullanışlı. Projektörü kaldırdığımızda en altta aksesuar kısmını görüyoruz. Bu aksesuarlar arasında

  • 1 adet AC/DC adaptör,
  • Altın uçlu USB-C kablo,
  • 1 adet kumanda ve bu kumanda için 2 adet AAA boy kalem pil var.

Lamba, Aydınlatma

Viewsonic M1 30 bin saat ömürlü LED aydınlatma kullanıyor. Bu klasik ampül teknolojisine göre çok daha uzun bir kullanım ömrü demek. Artı olarak tipik LED TV’lere kıyasla daha az güç harcadığı için akşam film keyfinizin faturanıza getirdiği yük daha az olmuş oluyor.

Parlaklık konusuna geldiğimizde M1, 250 lumen ışık değeri sunuyor. Bu da loş ışıkta kullanıma uygun bir değer. Ofis içerisinde parlak stüdyo ışıklarında da ekranı gördük ancak film zevki için ışıkları kısmak gerekiyor.

Fiziksel İnceleme

Ön kısımda projeksiyon lensini, kumanda alıcısını ve mesafe sensörünü görüyoruz.  Lensin hemen yanında odak ayarını yapmak için bir teker bulunmakta. Bu lens ile yansıtma uzaklığınıza bağlı olarak köşeden köşeye 60 cm ile 2.54m genişliğinde bir görüntüye sahip olabiliyorsunuz.

Ön kısımdaki mesafe sensörü ev hayvanları veya küçük çocukların lense yaklaşma ihtimallerine karşı önlem amaçlı olarak düşünülmüş ve bu gibi durumlarda ışığı otomatik olarak kesiyor.

Arka tarafta menü içinde ilerlemek için 4 adet navigasyon tuşu ve hoparlör mazgalını görüyoruz.

Son olarak alt kısımda bir adet tripod bağlamak için yuva görmekteyiz.

Stand ve Konumlandırma

ViewSonic stand tasarımıyla konumlandırma kolaylığı sağlamış. Bunu daha önce taşınabilir projeksiyonda konumlandırma zorluğu yaşayanlar çok iyi anlayacak ve standı takdir edeceklerdir.

Peki bu zorluk genelde nedir? Projeksiyonları kullanmayı zor kılan yanlardan birisi de konumlandırmada yaşanan sıkıntılar olmuştur. Bunu daha önce başka marka bir mini projeksiyon kullanıcısı olarak gördüm. Duvara doğru açıyla ve doğru eğimle yansıtmak için evde bulduğunuz envai çeşit farklı yükseklikteki objeleri cihazın altına, yanına sağına soluna yerleştirmeniz veya yüksek kaliteli bir mini tripod almanız gerekiyor.

Viewsonic M1 modelinde kullandığı akıllı standıyla bu sorunu yaşamadan kullanma imkanı sağlıyor. 360 derece her yöne yansıtma yapmanızı sağlayan bu stand, denge bakımından da oldukça stabil. Taşıma esnasında lensin önüne getirerek koruma amacıyla da kullanabiliyorsunuz. Özetle tasarım ödülünü sadece kozmetik güzellik ile değil, işlevsel stand/koruyucu ile de kazanmış.

Pil Ömrü ve Güç Tüketimi

Cihaz normal kullanımda 6 saat pil ömrü sunuyor. Bu da neredeyse 3 film süresine ya da uzun bir iş toplantısına denk geliyor.

Çalışırken tipik güç tüketimi 55 watt, bu rakam beklemede yarım watt’a kadar düşüyor. Pil göstergesi arka taraftaki navigasyon tuşlarının altındaki ışıklarla temsil ediliyor.

Giriş Çıkış Portları

Projektöre yüzeysel olarak baktığınızda oldukça minimal bir tasarıma sahip olduğundan giriş çıkış portları oldukça iyi gizlenmiş. Viewsonic yazılı siyah kumaşı çektiğinizde açılan giriş çıkış portları bölümü 1 adet Micro SD hafıza kartı slotu, DC 19v güç girişi, USB-C 3.1 ve USB-A 2.0 portları, HDMI 1.4 girişi ve kulaklık çıkışı barındırıyor.

USB-C 3.1 portu üzerinden hızlı şarj ve video sinyali paylaşımı da mümkün. Bu anlamda kutuya USB 3.1 kablo dahil edilmesi güzel olmuş. Elimizdeki MacBook Pro’ya USB C kabloyu bağlar bağlamaz projeksiyondan görüntü alabildik.

USB 2.0 portun 5V 1A’e kadar destek verdiğini ayrıca belirtelim. Bu da buraya taşınabilir sabit disklerinizi bağlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Ses/Hoparlörler

2 adet 3W Harman kardon marka hoparlör cihazın arka tarafna konumlandırılmış ve ortalama bir monitörden veya cep telefonunuzdan daha iyi ses verdiğini söylemem gerek. Menüden sinematik, bass ve enstrumental olarak 3 öntanımlı seçeneğiniz mevcut.  Yine de tam teşekküllü bir ev sinema sisteminin yerini tutamayacağını hatırlatayım.

Menü

Projektörü açar açmaz sizi mavi bir arkaplan üzerinde size görüntü kaynaklarını gösteren bir menü karşılıyor. Buradan HDMI, USB-C, USB 2.0 ve Micro SD arasında bir seçim yapabiliyorsunuz.

Menü navigasyonu kutudan çıkan kumanda ile oldukça basitleştirilmiş. Kumandanın ortasındaki OK tuşu ile seçim yapıp, aşağı, yukarı, ileri ve geri tuşlarıyla ayarlamalar yapabiliyor ve çıkış için geri ok butonunu kullanabiliyoruz.

Kumandanın haricinde arka kısımdaki butonlar da menüde ilerlemek için kullanılabiliyor.

Nasıl Çalışıyor?

M1 çalışma prensibi olarak DLP yani mikroçip üzerinde aynalar ile yansıtma yapan bir projeksiyon cihazı. Mac ve PC’den kabul ettiği görüntü çözünürlüğü minimum 640×480, maksimum 1920×1080 . Hangi çözünürlükte giriş yaparsanız yapın verdiği görüntü ise 854×480, yani 480p.

Bu ilk bakışta az gelebilir ancak, küçük boyutları göz önüne aldığımızda doğal bir durum. M1 Taşınabilir projeksiyon cihazı yüksek pil ömrü sunmaya odaklanıyor.

Projektör 16GB dahili hafıza ile geliyor. Bu da günümüz şartlarında PC ya da telefon hafızası gibi düşünürsek biraz az gelebilir. Ancak iş hayatında yüklenen sunum dosyalarından bolca depolayabiliyor. Videoları da uygun çözünürlükte yüklerseniz bu depolama alanı saatlerce dizi de depolayabilir.

Kullanıcı olarak yorumladığımızda dahili hafızayla gelmeseydi bile pek bir problem olmazdı diyoruz. Bu 16 GB bizim için biraz bonus oldu. Neden böyle düşünüyoruz? Çünkü projektör micro sd kart genişleme yuvası, USB C ve USB A portuyla harici SSD, flash disk ve sabit disklerinizi bağlamanızı zaten sağlıyor. Biz de her cihazda harici disk kullanmaya fazlasıyla alışkınız.

Sonuç Değerlendirme:

Artılar: Taşınabilirlik, dahili batarya ve pil ömrü, dahili hafıza ve ek yuva, bağlantılar, dahili stand ile kolay konumlandırma.

Eksiler: Büyük projeksiyonlar kadar yüksek çözünürlüklü ve parlak değil.

M1 için Ev sineması değil ama cep sineması diyebiliriz. Sehayat halinde olup sunumlar yapan bir çalışansanız, kısıtlı alana sahip bir kullanıcıysanız veya outdoor aktivitelerinde yani dışarıda film izlemek için bir projektör bakıyorsanız Viewsonic M1 gibi portatif bir cihaz tam da bu tür ihtiyaçlara yönelik üretilmiş bir ürün, artı ve eksileri tam olarak taşınabilir bir üründen bekleyeceklerinizi yansıtıyor bu sayede içiniz rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.