Gece Modunu Tüm Cihazlarınızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

In Makale, Mobil, Pratik by Egemen YıldızLeave a Comment

Mavi ışık filtresini tüm cihazlarınızda nasıl kullanabileceğinizi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Mavi ışığa maruz kalmanın vücudunuzdaki melatonin üretimini azalttığı bilinen bir gerçek. Melatonin, vücut saatinizin korunmasında önemlidir ve uykunuzu düzenler. Eğer özellikle yatmadan önce cihazlarınızın başında uzun süre vakit geçirirseniz uyumakta güçlük çeker ve yorgun hissedersiniz.

Bu sorunu çözmek için birçok geliştirici tarafından çeşitli yazılımlar üretildi. F.lux bu yazılımlar içinde en göze çarpanı. Yeni işletim sistemleri de mavi ışığı süzmek için birçok çözümle birlikte geliyor. Windows 10 (Fall Creators Update ile birlikte), macOS (Sierra 10.12.4 ve sonrası), iOS (Bazı modellerde), Android (Nougat ve sonrası) sistemlerde bu çözümler kullanıcılara sunuldu.

İlk kullanmaya başladığınızda oluşan sarı efekt sizi tedirgin etse de gözleriniz değişikliğe kolayca alışacak. Renklere de alıştığınız zaman bir daha gece kullanımında eskiye dönmek istemeyeceksiniz. Döndüğünüz zaman gözünüzü nasıl yormuş olduğunuzu fark edeceksiniz.

F.lux yaklaşık 10 yıllık bir program ve Windows, macOS, Linux platformlarında kolaylıkla kullanılabiliyor. Bu bağlantıyı kullanarak işletim sisteminize uygun programı yükleyebilirsiniz. Programı açtığınız zaman ilk olarak konumunuzu tespit etmek için program sizden posta kodunu ya da şehir adını girmenizi isteyecek. Gün batım ve doğum saatlerini tespit etmek için bu adım önemli.

Program 6500K (gün ışığı) renk düzeninden başlayıp gece yaklaştıkça daha az mavi ışık içeren sıcak renklere geçişi sağlayacak. Elle de 8 farklı renk arasında geçiş yapabilirsin. 6500K (gün ışığı) en parlak olan seçenek iken, 1200K (Ember) sarı ve turuncu renklerin baskın olduğu en az ışığa sahip seçenek.

Program daha fazla efekti de barındırıyor. Himalayan Salt Lamp seçeneğini kullanarak ışığı iyice azaltabilirsiniz. Darkroom mode seçeneği arka planı siyah yapıp yazı ve görüntüleri kırmızı yapıyor. Emerald City seçeneği yeşil bir renk veriyor. Soft White seçeneği gün ışığında beyaz rengi daha az yorucu hale getiriyor. Bu yüzden “Reduce Eyestrain” seçeneği ile birlikte kullanılması daha da iyi oluyor.

F.lux’u görev çubuğunda yer alan simgesini kullanarak ya da ayarlarda görebileceğiniz kısayolları kullanarak kolaylıkla açıp kapatabilirsiniz. Aynı zamanda belirli uygulamalara geçildiğinde (Photoshop ve benzeri renk netliğine ihtiyaç olan uygulamalar) yine görev çubuğunda yer alan menüyü kullanarak F.lux’un devre dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer Philips Hue, Philips ColorKinetics intellWhite, YeeLigh, LIFX gibi bağlı aydınlatma sistemleriniz varsa, ayarlarda bu kısımla ilgili sekmeyi kullanarak uyumluluğu artırabilirsiniz.

Windows 10’da Gece Modunu Açmak

Eğer bir yazılım yüklemek istemiyor ve güncel Windows 10 sürümlerine sahipseniz Ayarlar – Sistem – Monitör kısmından gece modu ayarına ulaşabilirsiniz.

Windows 10 içinde yer alan seçeneklerde de saatleri ayarlayarak ya da konuma göre otomatik olarak düzenlemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Renklerin sıcaklığını da istediğiniz gibi ayarlamak mümkün. Eylem merkezinde (görev çubuğunda saatin yanında) yer alan seçeneği kullanarak gece ışığını açıp kapatmak da mümkün.

macOS ve iOS’da Gece Işığını Açmak

macOS Sierra 10.12.4 sürümü ve sonrasına sahip çoğu Mac modelinde geçe ışığı ayarını kullanabilirsiniz. Bunun için Apple menüsü – Sistem Tercihleri’ni seçin ve Ekranlar’a tıklayın. Night Shift sekmesine geldiğinizde ilgili düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Night Shift özelliği belirli iOS cihazlarında (iPhone 5S ve sonrası, iPod Touch 6G, iPad Air ve sonrası, iPad Mini 2 ve sonrası, iPad Pro) mevcut. Ayarlar – Ekran ve Parlaklık – Night Shift menüsüne giderek ayarlara ulaşabilirsiniz.

Android’de Gece Işığını Açmak

Android Nougat ve daha yeni cihazlar için de telefon üreticinize göre ismi ya da menüdeki yeri değişiklik gösterse de, gece ışığı özelliği mevcuttur. Ayarlar – Ekran menüsünü kullanarak ilgili ayara ulaşabilirsiniz.

Eğer daha eski sürümlere sahipseniz Google Play’den F.lux (Root gerektirir), Twilight gibi uygulamaları yükleyerek de telefonunuzda gece ışığını kullanabilirsiniz.