SLC, MLC ve TLC: SSD Yongaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

In Makale by Egemen Yıldız2 Comments

SSD satın alacağınız zaman karşınıza çıkan SLC, MLC, TLC NAND yongalar ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda derledik.

SSD sürücüler günümüzde bilgisayarların vazgeçilmez bir parçası hale geldi. Uygulamaların ve işletim sisteminin çok daha hızlı açılması, genel verimliliğin daha fazla olması ve mekanik disklere göre daha dayanıklı olmaları, SSD’lerin popülaritesini oldukça artırdı. Peki ama neden bazı SSD’ler diğerlerinden daha pahalı? Bunun sebebini de bu yazımızda bulacaksınız.

SSD’nin Anatomisi

SSD’ler genel olarak 3 kısımdan oluşuyor.

Birinci kısım NAND flash yongaları olarak adlandırılan ve resimde kırmızı ile çevrelenmiş bellekler. Burada verileriniz depolanıyor. NAND yongalar, verileri saklamak için elektrik bağlantısına ihtiyaç duymaz.

DRAM ise sonradan erişim için bilgileri ön bellekte tutar ve bu işlem için elektriğe ihtiyaç duyar. DRAM, resimde sarı ile çevrelenmiş kısımdır. Her SSD’de yer almaz.

Kontrolcü ise bilgisayarınız ile NAND yongalar arasındaki iletişimi sağlayan ana ileticidir. İçerdiği firmware ile SSD’nizi yönetmeyi sağlar.

NAND Yongaların Tipleri Nelerdir ?

NAND flash yongalar bit’lik verileri tutan çok sayıda hücreden oluşur. Bu veriler elektrikle açılır ya da kapatılır. SSD’nizde depolanan veriye göre bunlar belirli bir düzen alır.

Bu hücrelerde yer alan bit sayısına göre de NAND yongalar isimlendirilir. Örneğin her hücrede tek bir bit tutan yongalara Single Level Cell (SLC) denir. SLC’nin sadece düşük kapasiteler için mevcut olması da bu yüzdendir.

Multi Level Cell (MLC) yongalar ise hücre başına bit miktarını iki katına çıkarır, Triple Level Cell (TLC) yongalar ise bunu üçe katlar. Bu yongalar daha yüksek kapasiteli SSD’ler için kullanılır.

Üreticilerin SLC kullanmalarının ardında çeşitli sebepler vardır. SLC en hızlı, en dayanıklıdır. Ancak daha pahalıdır ve yüksek kapasiteler için uygun değildir. Bu yüzden SLC genellikle özelleşmiş iş çözümlerinde tercih edilir.

MLC ve TLC ise SLC’ye göre daha ucuz üretilir, daha yüksek kapasiteler için mevcuttur. Ancak ömürleri görece olarak daha kısadır ve daha düşük okuma/yazma hızına sahiptirler. MLC ve TLC yongalar günlük bilgisayar kullanımı için tercih edilir.

NAND yongaları anlayıp ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurursanız doğru SSD’yi seçebilirsiniz. Aynı zamanda bu ürünlerin fiyatları arasındaki farkları anlamanızı da sağlayacaktır.

SLC (Single Level Cell)

SLC yongalar, okuma ve yazma durumlarında en kararlı yanıtı verir ve çok sayıda okuma/yazma döngüsünde daha dayanıklı kalır. Bunlarda 90.000 ile 100.000 civarında okuma/yazma döngü ömrü beklenir. Kullanım ömrü sebebiyle iş dünyasında başarıya ulaşmıştır. Yüksek maliyeti ve düşük depolama kapasitesi nedeniyle herhangi bir ev bilgisayarında bu tarz bir NAND yongası görmeniz pek mümkün değildir.

Avantajları :

 • Uzun ömürlü olması ve daha çok döngü imkanı sunması
 • Daha az okuma/yazma hatası ile daha kararlı olması
 • Çok geniş sıcaklık değerlerinde çalışabilmesi

Dezavantajları :

 • Piyasadaki en pahalı NAND yongası olması
 • Düşük kapasiteli çözümler için uygun olması

Sunucularda olduğu gibi ağır okuma/yazma gücü gerektiren alanlarda kullanımı tavsiye edilir.

eMLC (Enterprise Multi Level Cell)

eMLC de bir tür MLC yongasıdır, ancak iş dünyası için yeniden düzenlenmiştir. Genel olarak daha iyi performans ve kararlılık sunar. Okuma/yazma döngüsü ömrünün 20.000 ile 30.000 arasında olması beklenir. eMLC, SLC için düşük maliyetli bir alternatif olarak ön plana çıkar.

Avantajları :

 • İş kullanımı için SLC’ye ucuz bir alternatif olması
 • Standart MLC’ye göre daha iyi performans ve kararlılık sunması

Dezavantajları :

 • Performans açısından SLC NAND yongaları yakalayamaması

Yine sunucularda olduğu gibi ağır okuma/yazma gücü gerektiren alanlarda kullanımı tavsiye ediliyor. Maliyetin de ön planda olduğu işletmeler için kullanılabilir.

MLC (Multi Level Cell)

MLC yongalar SLC’ye göre daha düşük maliyetli olduğu için, birçok üretici tarafından ev kullanıcılarına yönelik ürünlerde kullanılır. Hücre başına yaklaşık 10.000 okuma/yazma döngüsü ömrüne sahiptir.

Avantajları :

 • Ev kullanıcıları için daha uygun maliyetli olması
 • TLC yongalara göre daha kararlı olması

Dezavantajları :

 • İş dünyasında kullanılan SLC’ler kadar kararlı ve performanslı olmaması

Oyuncular ve ev kullanıcıları için önerilir.

TLC (Triple Level Cell)

Hücre başına 3 bit veri depolayan bu yongalar, üretimi en ucuz olanlardır. En büyük dezavantajları ise işletme kullanım standartlarını karşılamayıp, sadece günlük kullanım için uygun olmasıdır. Hücre başına okuma/yazma döngüsü ömrünün 3.000 ile 5.000 arasında olması beklenir.

Avantajları :

 • En ucuz NAND yongası olması

Dezavantajları :

 • MLC NAND belleklere göre hücreler daha az okuma/yazma döngü ömrüne sahip. Bu yüzden bu bellekler sadece günlük kullanım için uygundur.

Düşük kullanım yoğunluğunda çalışan bilgisayar ve tablet gibi cihazlar için idealdir.