Anasayfa Makale Fortnite İçin En İyi Performans Ayarları Nasıl Yapılır?

Fortnite İçin En İyi Performans Ayarları Nasıl Yapılır?

Fortnite’i takılmadan ve bilgisayarın kaynaklarını verimli kullanarak oynamak için yapmanız gerekenleri bu rehberimizde bulabilirsiniz.

Rekabetin yüksek olduğu Fortnite Battle Royale’de, sistem kaynaklarından alınabilecek maksimum verimi almak oldukça önemli. En iyi FPS değerlerine ulaşmak için yapmanız gereken ayarları rehberimizde bulacaksınız.

1. Windows Ayarları

Güç Seçenekleri

Başlat menüsünün arama kısmına “güç planı” yazın ve “Güç planını seçin” seçeneğine tıklayın. Denetim Masası – Donanım ve Ses – Güç Seçenekleri menüsünden de bu seçeneklere ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan güç seçeneklerinden yüksek performans ayarını seçin.

Eğer burada yüksek performans ayarını göremiyorsanız, “Plan ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın. Daha sonra karşınıza gelen ekranda “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın. Burada işlemci güç yönetimi yönetimi ayarlarını resimde de görüldüğü şekilde aşağıdaki gibi değiştirin.

 • En düşük işlemci durumu : Pilde %5, Prize takılı %100
 • Sistem soğutma ilkesi : Pilde Etkin, Prize takılı Etkin
 • En yüksek işlemci durumu : Pilde %100, Prize takılı %100

Eğer burada grafik bağdaştırıcınızla ilgili ayarlar da varsa bunlar için de maksimum performans modunu seçmenizde fayda var. Kablosuz ağ bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, yine bununla ilgili ayarda en yüksek performans seçeneğini seçmeniz faydalı olacaktır.

Ek olarak da “sabit diski kapatmak için beklenecek süre” ayarına gelin ve buradaki dakika değerlerini 0 yaparak sabit diskin uyutulmasını önleyin.

Daha Önce Hazırladığımız Rehberimizi Kullanarak Bilgisayarınızı Hızlandırın

Windows 10 Hızlandırma Rehberi bakmanız gereken en önemli kaynaklardan biri. Rehberde yer alan adımları uygulayarak bilgisayarınızı fark edilir şekilde hızlandırabilirsiniz. Bu adımların oyun performansı üzerine de etkisi olacaktır.

Windows Ses Ayarlarını Düzenleyin

Duyabileceğiniz en iyisi sesi aldığınızdan emin olmak için Windows’tan ses ayarlarını düzenlemeniz gerekiyor. Eğer yaptığınız ses değişikliği hoşunuza gitmediyse ya da bilgisayarınızın üretici tarafından özelleştirilmiş oyun ayarlarını kullanıyorsanız bu değişikliği yapmak istemeyebilirsiniz.

Görev çubuğunda yer alan ses simgesine sağ tıklayıp “Ses Efekti” seçeneğine tıklayıp Kayıttan Yürüt sekmesine geçerek ya da Denetim Masası – Donanım ve Ses – Ses yolunu izleyerek ilgili ayara ulaşabilirsiniz. Kullandığınız hoparlöre sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın.

Hoparlör özellikleri ekranından Geliştirmeler sekmesine gelin ve “Tüm ses efektlerini engelle” seçeneğine tıklayın. Bunu yaptığınızda ses kesilebilir. Açık programları kapatıp yeniden açtığınızda bu sorun da ortadan kalkacaktır. Daha sonra Gelişmiş sekmesine gelip 16-bit 44100 Hz (CD Kalitesi) seçeneğini seçin.

Windows Kayıt Defteri Ayarları

WIN+R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır’ı açın ve regedit.exe yazarak kayıt defterini açın. Daha sonra aşağıdaki dizine gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile

NetworkThrottlingIndex değerine çift tıklayarak değer düzenlemeyi açın ve onaltılık tabandayken değer verisini 7 tane f yani fffffff olacak şekilde değiştirin.

SystemResponsiveness değerine çift tıklayın ve değer verisini 0 yapın.

Daha sonra bu klasörün alt dizini olan Games dizinine gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile\Tasks\Games

GPU Priority değerine çift tıklayın ve değer verisini 8 olarak değiştirin.

Priority değerine çift tıklayın ve değer verisini 6 olarak değiştirin.

Scheduling Category değerine çift tıklayın ve değer verisini High olarak değiştirin.

İşlemci Ayarlarını Düzenleyin

İşlemci çekirdeklerinin tasarruf amaçlı uyumasını engellemek için bu bağlantıdan indirebileceğiniz dosyayı bir klasöre açın ve CpuCoreParkingSetup dosyasını çalıştırıp programı yükleyin. Programı çalıştırdığınız zaman yüklenmesini bekleyin. Karşınıza gelecek ekranda Core parking index, Turbo boost index ve frequency scaling index değerlerini %100 olarak değiştirin.

Apply seçeneğine tıklayarak ayarları kaydedin ve programı kapatın.

2. GPU Ayarları

Sürücüleri Güncelleyin

Sürücüleri güncellemek performansa önemli bir katkı sağlayacaktır. Bunun için ekran kartınıza aşağıdaki bağlantıları kullanarak en güncel sürücüleri indirin.

NVIDIA : NVIDIA Sürücüleri

AMD : AMD Sürücüleri

Intel : Intel Sürücüleri

Uygun sürücüleri bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız Technopat Sosyal üzerinde konu açarak yardım alabilirsiniz.

Ekran Ayarları

Güncel sürücüleri yükledikten sonra masaüstüne sağ tıklayarak ya da görev çubuğundaki simgeleri kullanarak NVIDIA ya da AMD denetim masasını açın. Resimlerde NVIDIA için örnekler gösterilmiş olsa da, AMD denetim masasında da aynı ayarlara farklı isimlerde de olsa ulaşmak mümkün. Buradan yapılabilecek tüm ayarlarla ilgili detaylara ulaşmak için Ekran Kartı İnce Ayar Rehberi sizin için iyi bir kaynak olacaktır.


İlk olarak 3D Ayarları – Görüntü ayarlarını önayarla yap ayarlarına gidin ve “Gelişmiş 3D görüntü ayarlarını kullan” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Daha sonra 3D Ayarları – 3D Ayarlarının yönetilmesi seçeneklerine gidin. Genel Ayarlar sekmesini kullanarak ya da Program Ayarları sekmesini kullanıp Fornite Battle Royale çalıştırma dosyasını seçerek ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapın.

Ayarlar İdeal Ayar
Bağlantılı Optimizasyon Açık
CUDA – GPU’lar Tümü
Doku Süzme – Kalite Yüksek Performans
Doku Süzme – Eşyönsüz Örnek Optimizasyonu Açık
Doku Süzme – Negatif LOD tercihi Durdur
Doku Süzme – Trilineer Optimizasyonu Açık
Düşey Senkronizasyon Kapalı
Eşyönsüz Süzme Kapalı
Gölgelendirici Önbelleği Açık ya da Kapalı (Test Edin)
Güç Yönetimi Modu Maksimum performansı tercih et
Kenar Yumuşatma – Ayarlar Kapalı
Kenar Yumuşatma – FXAA Kapalı
Kenar Yumuşatma – Gama düzeltmesi Açık ya da Kapalı (Test Edin)
Kenar Yumuşatma – Mod Kapalı
Kenar Yumuşatma – Saydamlık Kapalı
Ortam Kapatma Kapalı
Önceden oluşturulan maksimum kare sayısı Düşük FPS değerleri alıyorsanız 3 yapın, yoksa 1’i kullanın.
Üçlü ara bellekleme Kapalı
Tercih Edilen Yenileme Hızı (Varsa) En Yüksek

Ekran – Çözünürlük değiştirme ayarlarına gidin ve ekranın monitörün desteklediği doğal/varsayılan çözünürlükte olduğundan emin olun. Mümkünse yenileme hızını desteklenen en yüksek değerle değiştirin.

NVIDIA Inspector Programını Kullanın 

NVIDIA Inspector bağlantısını kullanarak aracı indirin ve bir klasöre açın. nvidiaProfileInspector.exe dosyasını çalıştırın. Profil arama kısmına Fortnite yazın ve seçin. Ardından kırmızı çarpı işaretinin sağında yer alan “import” seçeneğine tıklayın. Daha sonra da “Apply changes” seçeneğine tıklayarak ayarları kaydedin.

3. Oyun Ayarları

Başlatma Seçenekleri

Epic Games Launcher’i açın. Fortnite seçili iken yeşil Launch butonunun yanındaki ayarlar simgesine tıklayın. “Additional Command Line Arguments” seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki satırın X yazan değerini işlemcinizin mantıksal çekirdek sayısı ile değiştirerek kopyalayın.

-USEALLAVAILABLECORES -NOSPLASH -PREFERREDPROCESSOR X -NOTEXTURESTREAMING

İşlemcinizin mantıksal çekirdek sayısını öğrenmek için Görev Yöneticisi’ni açıp performans sekmesinden CPU’ya tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranı kullanabilirsiniz.

Oyun Çalıştırma Dosyaları İçin İnce Ayarlar

Oyunun yüklü olduğu “C:/Program Files/EpicGames/Fortnite/FortniteGame/Binaries/Win64” klasörüne gidin. Aşağıdaki ismi geçen çalıştırılabilir dosyalara sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın. Daha sonra Uyumluluk sekmesine gelin. “Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak” seçeneğini işaretleyin.

 • FortniteClient-Win64-Shipping.exe
 • FortniteClient-Win64-Shipping.exe
 • FortniteClient-Win64-Shipping.exe
 • FortniteLauncher.exe

TimerResolution Programını Kullanmak

Bu bağlantıdan indirebileceğiniz TimerResolution programını masaüstüne ya da kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yere kaydedin. Oyunu açmadan önce bu programı çalıştırın ve Maximum seçeneğine tıklayın. Programı arka planda çalışacak şekilde görev çubuğuna yollayın ve oyunu açın. Oyundan çıktığınız zaman Default seçeneğine tıklayarak değişikliği geri alıp programı kapatabilirsiniz.

Hazır Oyun Ayarları Dosyasını Kullanmak

Bu bağlantıdan indireceğiniz dosyayı kullanarak Panj tarafından hazırlanmış ideal ayarları kullanabilirsiniz. Dosyayı indirip bir klasöre açın. Daha sonra başlat menüsünün arama kısmına %localappdata% yazarak Local klasörünüze gidin ve FortniteGame/Saved/Config/WindowsClient klasörünü bulun. İlk olarak her ihtimale karşı bu klasör içinde yer alan dosyaların yedeğini alın. Daha sonra yukarıdan indirdiğiniz klasörde yer alan üç adet dosyayı bu klasöre taşıyın ve dosyaları değiştirin.

Oyun Ayarlarını Elle Yapmak

Bunun için oyunu çalıştırdıktan sonra ayarlar simgesine tıklayarak oyun ayarlarını açın. İlk olarak Video ayarlarını aşağıdaki şekilde düzenleyin.

 • Fullscreen – Aksi bir durum yoksa her zaman Fullscreen ayarı kullanılmalı.
 • Display Resolution – Monitörünüze uygun çözünürlüğü seçebilirsiniz. Monitörünüz desteklese bile 1080p üzeri çözünürlükleri kullanmanız size çok bir fayda sağlamayacaktır.
 • Frame Limit Unlimited olarak ayarlanmalı.
 • 3D Resolution – Bu ayarı sistem özelliklerinize göre ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Ultra donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda %100, yüksek donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda %89, orta donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda %66, düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarda %50 olarak kullanılması en iyi performansı almanızı sağlayacaktır.
 • View Distance – Mümkünse near ayarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu ayara alışamayıp daha ilerisini görmek istiyorsanız medium seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Shadows – Off ayarı seçilerek kapalı tutulmalı.
 • Textures – Bu ayarı sistem özelliklerinize göre ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Ultra donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda epic, yüksek donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda high, orta donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda medium, düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarda low olarak kullanılması en iyi performansı almanızı sağlayacaktır.
 • Anti-Aliasing – Medium is once again the recommended setting for Anti-Aliasing since it provides the perfect balance between performance and visuals.
 • Effects – Low ayarında olmalı.
 • Post Processing – Low ayarında kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • V-Sync – Off ayarında kapalı tutulmalı.
 • Motion Blur – Off ayarında kapalı tutulmalı.
 • Show FPS – FPS değerlerini test etmek için kullanabilirsiniz. Ancak ideal ayarı bulup oyunu ayarladıktan sonra kapalı tutulması daha iyi olur.

Daha sonra Audio ayarlarına gelin. Quality ayarını, eğer çok düşük ve düşük donanımlara sahip bir bilgisayarınız varsa Low olarak ayarların. Diğer durumlarda High olarak kullanabilirsiniz.

4. Fare

Windows Fare Seçeneklerini Düzenleyin

Bunun için başlat menüsüne fare yazarak ya da denetim masasının arama kısmına fare yazarak ilgili ayarları açın. İşaretçi seçenekleri sekmesine gelin ve ayarları resimde görünen şekilde yapın. İşaretçi hızının 6. çentikte olmasına dikkat edin.

Gelişmiş Fare Ayarları

Ucuz bir fareye sahipseniz muhtemelen DPI ayarlarını değiştiremeyeceksiniz. O yüzden bu ayarı atlayabilirsiniz. Eğer kaliteli bir fare kullanıyorsanız ve DPI ayarı yapmaya uygun fare yazılımınız varsa bu yazılımı çalıştırın.

Polling Rate/Yenileme Hızı ayarını desteklenen en yüksek ayar olarak değiştirin (Mümkünse 1000 Hz). Bu sayede fare daha sık raporlama yapacak ve oyunu etkileyebilecek kesilmeler minimuma inecek. Eğer sisteminiz eski ise bu ayar CPU kullanımını biraz arttıracağı için ayarı değiştirmek istemeyebilirsiniz.

Fare DPI ayarını da farenin doğal ayarı olarak seçin. Yüksek DPI değerleri daha fazla hızlandırmaya sebep olacaktır. Fareniz için varsayılan DPI değerlerini internetten araştırarak bulabilirsiniz. Genellikle 400-800 DPI arasında değişir. Eğer varsayılan ayarı bulamadıysanız 400-500 civarında bir değere ayarlamak en uygunu olacaktır.

Oyun İçi Hassasiyet Ayarları 

Fortnite ayarlarından Game sekmesini açın. Ayarları aşağıdaki şekilde değiştirin.

 • Mouse Sensitivity – Farenizin hassasiyeti varsayılan olarak çok yükseğe ayarlıdır. Bu ayarı 0.03 ile 0.5 aralığında tutmanız en iyisi olacaktır. Bu çok düşük gözükse de eliniz alıştıktan sonra en iyisi olacaktır.
 • Mouse ADS Sensitivity – Nişan aldığınız zamanlardaki fare hassasiyetinizi değiştirir. Bu ayarı 0.40 – 0.50 aralığında tutmanızı tavsiye ederiz. Daha yüksek değerlerde çatışma anında fareniz ekranınızda fazla hareket etmeye başlar.
 • Mouse Scope Sensitivity – Sniper ya da dürbünlü bir silah ile nişan aldığınızdaki fare hassasiyetini düzenler. Bu ayarın “Mouse ADS Sensitivity” ayarından çok az daha yüksek olmasını tavsiye ederiz ama tamamen kullanıcıların oyun zevkine bağlı bir ayardır.

Eğer yaptığınız ayarlamalarla mousepadiniz üzerinde karakterinizi 360 derece döndürebiliyorsanız iyi bir ayarlama yapmışsınız demektir.

5. İnternet Ayarları

Genel Tavsiyeler

 • Bulunduğunuz yerde düşük ping değerlerine ve geniş bant genişliğine sahip çözümler sunan internet sağlayıcılara yönelin.
 • Windows otomatik güncelleştirmelerini kapatın. Güncellemeler oyun oynadığınız sırada başlayabilir.
 • Oyun oynarken herhangi bir şey indirmeyin. Video açık bırakmayın.
 • İnternet kullanabilecek diğer cihazların bağlantısını kapatın, tercihen LAN bağlantısı kullanın.
 • Ağ bağdaştırıcılarınızın güncel sürücülerini yükleyin. Uygun sürücüleri bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız Technopat Sosyal‘de konu açarak yardım alabilirsiniz.

Kablosuz Antenlerin Uygun Yerleşimi

Eğer kablosuz bir ağ bağlantısı kullanıyorsanız modem antenlerinin resimdeki gibi bir dikey bir yatay konumda olmasını sağlayın. Bu şekilde en geniş kapsamayı elde edersiniz.

Windows 10 İçin Ek Ayar

Ayarlar – Güncelleştirme ve Güvenlik – Windows Update menüsüne gelin. Gelişmiş seçenekler menüsüne ardından da Teslim iyileştirme seçeneğine tıklayın. Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver seçeneğini kapalı tutun.

Discord Ayarları

Eğer oyunu Discord ile birlikte kullanıyorsanız kullanıcı ayarlarını açın ve görünüm sekmesine gelin. Burada yer alan donanım hızlandırma ayarını devre dışı bırakın.