Anasayfa Video vLog: Malaga, İspanya’ya Gittik

vLog: Malaga, İspanya’ya Gittik

Philips’in konsol TV’sini tanıttığı lansman için gittiğimiz Malaga, İspanya’da gezdiğimiz tarihi yerleri aktarıyoruz.

İspanya’nın Barselona’dan sonra en önemli şehirlerinden biri Malaga. Gider gitmez ilk dikkatimi çeken şey, Swarm’un bana “Endülüs’e hoş geldiniz” demesi oldu. Malaga’nın Endülüs bölgesinde olduğunu böylece öğrenmiş oldum. Tabi bu da demek oluyordu ki burada epey tarihi yapı olacak. Öyle de oldu. Google Maps’i açtığımda etrafın tarihi yapılarla dolu olduğunu gördüm.

Malaga’daki tarihi yapıların bazısını Romalılar, bazılarını Endülüs Emevileri, bazılarını da İspanyollar inşa etmiş. Ben mümkün olduğunca her birini ziyaret etmeye çalışsam da bütün önemli yerlere vaktim yetmedi maalesef. Yine de kaldığım otelden başlayayım anlatmaya.

Gran Hotel Miramar

Bu otel için bana Scarface’deki malikane deseler hiç yadsımam. İnanılmaz derecede ihtişamlı bir yer. 1926’da inşa edilen otelin açılışını ülkenin gerçek anlamda son kralı XIII. Alfonso gerçekleştirmiş. Tabii ki ilk inşa edildiğinde otelin ismi farklı imiş:”Asturias Prensi Oteli”. 2013 yılında Gran Hotel Miramar olmuş. Ondan önce iç savaşta hastane olarak dahi kullanılmış. Fernando Guerrero Strachan tarafından tasarlanan yapının inşası ise beş yıl sürmüş.

Pedro Luis Alonso Bahçeleri

Kentin doğu tarafında yer alan ve 6,500 metrekarelik bir alanı kaplayan Latin tarzındaki bu bahçeler Hispanik-Müslüman ve Fransız özelliklerini korumakta: renk ve simetri sağlamak için düşük kenarlara sahip yataklar, renk, aroma ve gölge yapması için portakal ağaçları ve su fıskiyeleri. Bahçede canlı renkler, karşıtlı ve rahatlatıcı bir su sesi hakim.

Dikkat çeken bir özelliği de dünyanın dört bir yanından 75 çeşit gülü barındıran gül bahçesi. Mimar Guerrero Stachan tarafından yapılan bu tasarım, Park ve Puerta Oscura Jardines (Karanlık Giriş Bahçeleri) arasında güzel bir geçiş yapıyor; Bahçe ayrıca Alcazaba ve Gibralfaro duvarları ve Belediye Meclisi binası ile de uyumlu.

Alkazaba Kalesi ve Roma Tiyatrosu

Malaga, hem Endülüs hem de Roma eserini bir arada görebileceğiniz nadir yerlerden biri. Alkazaba kalesi de bu eski eserlerden biri ve 11. yüzyılda Hammudi Hanedanı tarafından inşa edilmiş. Kale, İspanya’daki korunarak günümüze ulaşmış en iyi durumdaki yapılardan biri. Alkazaba’nın girişinin hemen yanında Roma İmparatorluğu döneminden kalma ve MÖ 1. yüzyılda inşa edilmiş bir antik tiyatro yer alıyor.