Anasayfa Haber Sony, 48 MP Telefon Kamerası Sensörünü Duyurdu

Sony, 48 MP Telefon Kamerası Sensörünü Duyurdu

Sony tarafından duyurulan yeni IMX586 sensörü, telefon kameralarında çıtayı 48 megapiksel seviyesine yükseltiyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan kameralar gün geçtikçe daha maharetli bir hale gelirken, birkaç sene önce yatışan megapiksel savaşları da yeniden canlanmaya başladı. Telefon üreticileri arka kısıma yerleştirdikleri birden fazla kamerada 40 megapiksel gibi son derece yüksek çözünürlüğe sahip sensörlere de yer veriyorlar.

Akıllı telefon pazarının çok sayıda şirketine sensör sağlayan Sony, yeni IMX586 model kamera sensörünü duyurdu. IMX586 dünyanın en küçük piksellerine sahip akıllı telefon kamera sensörü denebilir. Piksellerinin boyutları 8 mikrometre boyutlarında.

8 mm köşegen uzunluğuna sahip olan sensör, 48 megapiksel çözünürlüğe sahip. Piksellerdeki renk filtresi dizilimleri ise 2×2 şeklinde. Yani renkler, bu sensörde dörderli bloklar halinde algılanıyor. Bunun da hassasiyeti artırdığı söyleniyor.

Sony, pozlama kontrol teknolojilerini ve sinyal işleme fonksiyonlarını da sensörün içine gömmeyi tercih etmiş. Bu sayede görüntüler gerçek zamanlı işlenip iletilirken, dinamik aralığın da diğer sensörlere göre 4 kat daha iyi olması sağlanmış.

4K/90 FPS video kaydı alabilen IMX586, 1080p çözünürlükte 240 FPS, 720p’de ise 480 FPS değerlerine ulaşabiliyor. Sensörün ilk olarak ne zaman ve hangi marka telefonda kullanılacağı henüz bilinmiyor.