Anasayfa Haber Yapay Meteor Yağmurları Geliyor

Yapay Meteor Yağmurları Geliyor

Tokyo merkezli bir şirket, yapay meteor yağmurları üzerinde çalışıyor.

Meteor yağmurları, Dünya atmosferine hızla giren çok sayıda göktaşının sürtünme sebebiyle yanmasıyla oluşuyor. Tokyo merkezli ALE isimi bir şirket ise bunu talep üzerine, yapay bir şekilde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Şirket, bunu mikro uydulara yerleştireceği küçük toplar aracılığıyla yapacak. İlk etapta 2 tane mikro uydu kullanılacak. Bu mikro uydulara toplamda 800 tane top yerleştirilecek. Uyduların ilki uzaya Japonya Uzay Ajansı aracılığıyla gönderilecek.

İkinci uydunun gönderimi için ise şirketin kendi özel roketi kullanılacak. Her iki uydu da 2019’da yörüngeye yerleştirilecek. İlk yapay meteor yağmuru 2020’de, Hiroşima kenti üzerinde gerçekleştirilecek.

ALE, uydulardaki topları atmosfere göndererek yapay meteor yağmurunu oluşturacak. Bu toplarda hangi malzemelerin kullanıldığı ise henüz bilinmiyor. Magnezyum gibi bir malzemenin kullanılması, topların küçük olmasına rağmen çok daha büyük bir göktaşı kadar parlamasına sebep olabilir. Farklı malzemeler aracılığıyla yağmurun farklı renklerde oluşması da sağlanabilir.

Bu gösterinin maliyeti de merak konusu. Belki topların maliyeti düşük olabilir, fakat mikro uydular ve bu uyduların yörüngeye fırlatılması işlemleri ucuz olmayacaktır. Yapay meteor yağmurlarının gelecekte havai fişeklerin yerini alıp almayacağını ise göreceğiz.