Güvenli Klasör ile Dosya Gizleme ve Güvenlik

In İş, Makale, Mobil, Pratik, Video by Ali GüngörLeave a Comment

Cep telefonunda dosya ve fotoğraflar nasıl gizlenir? Mobil güvenlik konulu videomuzda Samsung’un Galaxy A6+ üzerinde güvenli klasörü nasıl kullanacağınıza, biyometrik güvenlik önlemleri olan yüz tanıma ve parmak izine, Kernel’e kadar inen KNOX’a bakıyoruz…

Akıllı telefon kullanıcılarının parmağının ucunda pek çok farklı seçenek var. Peki yüz tanıma, parmak izi nasıl kullanılıyor? Bunların ötesinde zararlı yazılımlara karşı telefonlara entegre edilen KNOX nedir? Nasıl çalışıyor? Bunların yanında bize en çok sorulan sorulardan birisini yanıtlıyoruz: Telefonda dosya gizleme. Güvenli klasörü kullanarak hem galerideki fotoğraflarınızı, hem de iş dosyalarınızı, hassas verilerinizi saklayabilirsiniz. Buna 04:45’te değiniyoruz.

Samsung akıllı telefonlarda güvenlik sistemi sıradan Android telefonların çok ötesinde. Peki neden? Bu videomuzda Samsung’un mobil güvenlik özelliklerini ele alıyoruz.

Gündelik kullanıcılar için özel hayatın gizliliği önemli. Akıllı telefonlar ile tanışan her yaştan kullanıcı mahremiyetini korumak istiyor. Kişisel cihazlar olan telefonlarda bu yüzden farklı şifre ve önlemler var.

Biyometrik Güvenlik: Yüz Tanıma ve Parmak İzi

Samsung güvenliğin önemini biliyor, bununla birlikte kullanıcı deneyiminin de önemli olduğunun farkında. Bu yüzden birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Öncelikle amiral gemisi modellerde gördüğümüz önlemler, bugün daha erişilebilir Galaxy A6+ gibi yeni nesil modellerde var.

Önce pratik kısmına bakalım. Ayarlar altında kolay erişilen “Kilit Ekranı” ve “Biyometrik veriler ve güvenlik” bölümleri bulunuyor.

Kilit ekranı ayarlarında “Ekran Kilidi Türü” olarak kaydırma, desen, PIN, şifre seçebiliyoruz. Ayrıca bize özel olan ve başkalarıyla paylaşılmayan Yüz tanıma ve Parmak izi seçeneklerimiz var.

Biyometrik veriler ve güvenlik bölümünde bunların ayarlarını yapabiliyoruz. Yüz tanıma için yüzümüzü kaydedip deneyelim. Bu sayede telefonu kaldırıp, yüzümüzü gösterdiğimizde kilit otomatik olarak kalkacak. Yüz tanıma daha yeni bir teknoloji ve son derece kullanışlı.

Parmak izi tarayıcı daha uzun süredir hayatımızda. Özellikle yeni A6+ modelinde tasarımdaki değişim, parmak izini daha kullanışlı hale getirdi. Artık okuyucu kameranın altında, rahat erişilen bir konumda. Parmağımızı kazayla kamera lensine dokundurmadan kullanabiliyoruz. Genel olarak telefonun ergonomisinin ideal olduğunu belirtelim. Telefonun kasa yapısı, tutuşu ve kullanımı en üst modeller gibi.

Her iki güvenlik yöntemi de telefonu hızla açıp kullanmamızı sağlayan, pratik çözümler.

Daha Derin Güvenlik

Bu bölümde önemli bir nokta da Güvenli Klasör ve telefonun altyapısındaki Samsung KNOX. Güvenli klasör içerisindeki bütün veriler şifreleniyor, telefonun içerisinde donanımsal olarak gömülü bulunan anahtar olmadan da açılamıyor. Yani özellikle iş bilgileri ve çok özel dosyalar için önemli bir koruma sağlıyor.

Bunun nasıl olduğunu merak edenler için oldukça kapsamlı olan Knox platformunun bir özetini yapalım. Zira güvenlik ihtiyacının artmasıyla Samsung bu güvenlik altyapısını gittikçe daha fazla modelde bizlere sunuyor. Birazdan güvenli klasöre döneceğiz.

Knox Nasıl Güvenlik Sağlıyor?

Knox güvenlik platformu cihazların tasarımından üretimine, kullanıcının günlük yaşantısına kadar ilk adından uygulanan bir dizi önlemden oluşuyor. Donanım ve yazılım birlikte kullanılıyor. İzinsiz veri aktarımı olmaması için fiziksel ve sanal engeller var.

Cihazınız fiziksel olarak ele geçse bile Knox altındaki veriler okunamıyor zira bunlar şifreli tutuluyor ve anahtar donanımın içerisine gömülü. Buraya erişim izni de doğal olarak dışarı verilmiyor.

Zararlı yazılımların uygulamaya, orta seviyeye ya da kernel seviyesine erişmemesi için her adımda yetkiler ve erişimler denetleniyor. Kernel’in değiştirilmediğinden emin olmak için Knox sistem görüntüsünü devamlı karşılaştırıp kendisini denetliyor. Bu gerçek zamanlı kernel koruması kritik öneme sahip.

Firmware değiştirilse dahi Knox bölümlerine erişim sağlanamıyor. Zira platform kendi içerisinde hem uygulama yetkilerini denetliyor, hem de daha açılırken yüklenen işletim sisteminin orijinal olup olmadığını kontrol ediyor. Bu çok katmanlı ve gerçek zamanlı koruma dünyanın pek çok ülkesinde devlet kontrolünden geçti ve sertifikalandırıldı. Bu hem kullanıcıların hassas verilerini korudu, hem de Samsung telefonların pek çok kritik kuruluşta kullanılmasına imkan sağladı.

Özetle üretim aşamasında sağlanan ve cihazın erişim verilmeyen özel donanımsal katmanında tutulan bu koruma önlemleri, aşılması çok zor  engellere sahip güvenli bir platform sağlıyor.

Samsung’un Knox güvenliğini amiral gemisi modellerinde görüyoruz. Şimdi Galaxy A6+ gibi daha erişilebilir modellerde de kendisine yer buluyor. Bu da kurumsal anlamda güvenlik standartlarını yükseltirken, geniş bir kadroya standart telefon sağlamanın maliyetini düşürüyor. Yapmanız gereken Knox’un kurumunuzda kullanılmasını sağlamak.

Peki Dosya Nasıl Gizlerim? Güvenli Klasör

KNOX’un pratikteki en büyük faydalarından birisi ve bizim kullanıcı olarak erişip kullandığımız özelliği güvenli klasör. Bu donanımsal şifreleme sayesinde uygulamalarda olduğu gibi kolay aşılabilen bir engel değil, sağlam.

Güvenli Klasör için hem Samsung hesabı, hem biyometrik güvenliği de kullanmanızı tavsiye ederiz. Giriş PIN’ini belirledikten sonra telefondaki önemli belge ve görsellerinizi buraya taşıyıp saklamayı videomuzda gösteriyoruz. Önemli olan tek nokta dosyaları buraya aktardıktan, girip erişim sağladıktan sonra telefonunuzun ekranını açık unutmadan bir kapatmanız. Girişte şifre istemesi için bu adım önemli.

Sonuç

Sonuç itibariyle A6+ modelinde baktığımız bu güvenlik özellikleri Samsung’un işi çok ciddiye aldığını ve telefonlarındaki deneyimi klasik Android’den büyük oranda ayırdığını gösteriyor. Güvenlik ve güvenilirlik mobil hayatın önemli bir parçası olmayı sürdürüyor.