Yüksek Kapasiteli Sabit Disklerin Kararlılık Raporu Yayımlandı

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

Yüksek kapasiteli birçok sabit disk modelinin kararlılık raporunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bulut yedekleme sağlayıcısı Backblaze, depolama kapasitesini yüksek kapasiteli sabit disklerle artırdı. Şirket, Nisan 2013 yılından beri sabit disklerle ilgili istatistikleri tutuyor. Düzenli aralıklarla yayınlanan bu raporda sabit disklerin hata oranları bulunuyor.

Şirketin veri merkezlerinde toplam 100,254 adet sabit disk bulunuyor. Bunların 1,989’u sistemleri boot etmek için, 98,625’i de veri depolama amacıyla kullanılıyor. Şirket son olarak yeni 14 TB Toshiba sabit diskleri de kullanmaya başladı.

Yılın ikinci çeyrek verileri yukarıdaki resimdeki görülebilir. Şirket, elinde 45 adetten az sayıda disk bulunan modelleri çalışmasına dahil etmiyor. Bazı modeller yılın ikinci çeyreğinde hiç hata vermemiş. Ancak yıllık oran olarak hesaplandığı zaman %4.6’ya varan hata oranına sahip modeller de mevcut.

Şirket ayrıca 3.5-4 senelik 4 TB sabit diskleri de 12 TB ve üzeri kapasiteye sahip disklerle değiştiriyor. Böylelikle depolama kapasitesini yoğunlaştırıyor, yani aynı alanda daha fazla kapasiteye sahip olmuş oluyor.

Yılın ikinci çeyreğinde 14 TB Toshiba MG07ACA14TA sabit diski de şirketin envanterine eklendi. Ancak sadece 20 tane olduğu için bu listede yer almadı. Yılın üçüncü çeyreği için bu modelden 1.200 adet sipariş veren şirket, bir sonraki raporunda bu modelle ilgili istatistikleri paylaşacak. Ancak 3 haftalık süreç içerisinde bu 20 adet diskten hiçbiri hata vermemiş.

Toshiba’nın helyum doldurulmuş sabit diskleri ilk olarak geçen sene duyuruldu. O zaman Toshiba, 9 plaklı ve 18 başlıklı diskleri sunan tek üreticiydi ve bilindiği kadarıyla halen bu durum değişmedi. Ayrıca Toshiba rakiplerinin aksine Shingled Magnetic Recording (SMR) teknolojisine sahip diskler kullanmıyor.

SMR teknolojisi, sabit disklerin kapasitesini artırıyor. Ancak sunucu ve bulut depolama sistemlerine bu teknolojinin uyum sağlaması için daha çok zamana ihtiyaç var. Toshiba’nın yeni helyum dolu ticari sabit diskleri, SMR teknolojisini kullanmadan 14 TB kapasitesine ulaşan dünyanın ilk diskleri olma özelliğini taşıyor. Böylelikle var olan sunucu ve depolama sistemleri ile de uyumlu olarak en yüksek kapasite sunulmuş oluyor.

Şirketin 2013 yılından itibaren tuttuğu kayıtlar birleştirildiğinde ise aşağıdaki istatistikler ortaya çıkıyor. Yüksek kapasiteli disklerin yıllık hata oranları %0.32 (Seagate 10 TB HDD) ile 1.18 (HGST 8 TB HDD) arasında değişiyor. 8, 10 ve 12 TB diskler için yıllık hata oranı hesaplandığında ise %1.02 değeri bulunuyor. Bu değer önceki yıllara ait değerlerden daha düşük.

En yüksek yıllık hata oranı ise %4.92 (Western Digital 3TB WD30EFRX) ve %4.09 (WD 6TB WD60EFRX) olarak tespit edildi.

Blackblaze ayrıca ticari ve kullanıcılara yönelik diskler arasında kararlılık farkları olduğuna da dikkat çekiyor. Ticari diskler biraz daha az hata veriyor. Örneğin 8 TB bir ticari diskin yıllık hata oranı %0.97 civarında seyrederken, 8 TB son kullanıcı disklerin hata oranı %1.03.

Ticari diskler ayrıca daha uzun garanti süresine, daha fazla özelliğe ve daha yüksek okuma/yazma hızlarına sahip. Kullanıcılara yönelik diskler ise çok daha ucuz, daha basit özelliklere sahip ve daha az güç tüketiyor.