Anasayfa Haber Xiaomi Mi 8 Explorer Edition’ın Dışarıdan Görünen Devresi Gerçek Değil

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition’ın Dışarıdan Görünen Devresi Gerçek Değil

Telefonun şeffaf arka kapağındaki devrenin telefona bağlı olmadığı anlaşıldı.

Geçmişte bir dönem elektronik cihazlarda transparan kasalar ilgi çekiyordu. Ancak zamanla cihazların görünümünden ziyade, tasarım ve sağlamlığı ön plana çıkmaya başladığı için, bu trend ortadan kalktı. Xiaomi ise Mi 8 Explorer Edition akıllı telefonuyla şeffaf kasayı yeniden gündeme getirmişti.

Xiaomi Mi 8’in arka kısmına şıklık katan devrenin ise gerçek olmadığı anlaşıldı. Kapağın iç kısmında siyah PCB görünümlü bir yapışkanın üzerinde gerçek devre elemanları kullanılıyor. İşlemcinin bulunması gereken yere de Snapdragon logolu bir etiket yapıştırılıyor.

Bu fikir ilk bakışta tuhaf gelse de, Xiaomi’nin şeffaf telefon için yapabileceği en doğru şey olduğunu söylememiz mümkün. Zira akıllı telefonların tamamında, telefonun üst kısmını kapatan ve devreye ulaşmayı hayli zorlaştıran plastik kapaklar bulunuyor. Bu kapaklar telefonun iç kısmındaki parçaların yerinden oynamasını engelliyor.

İşlemcinin bulunduğu bir PCB’nin plastik arka kapağa dokunması sıcaklık yönetimi sebebiyle mümkün olmayacağı için, Mi 8’de de böyle bir kapak kullanılması gerekiyordu. Xiaomi de telefonun iç kısmının simsiyah plastikten oluştuğunu göstermek yerine, göstermelik bir PCB yerleştirmeyi uygun görmüş.

HTC U12 Plus’ta da şeffaf arka kapak seçeneği bulunuyor. Fakat HTC’nin kapağının altında batarya ve siyah plastikten başka bir şey görünmüyor. Zaten telefonun iç yapısı nedeniyle devrelerin görünmesi pek de mümkün değil.